Въпреки че лично вътрешният министър Калин Стоянов се впусна в спора за новата организация на движение в центъра на София, Столичната община не смята и днес да връща стария ред. Оттам обявиха, че ще изчакат правно тълкуване на решението на ВАС, с което бе разпоредено да спре въвеждането на нова организация на движение. "Решението на ВАС поражда повече въпроси, отколкото дава отговори. Никъде в него не се дава квалификация за незаконност. Никъде не се казва да се върне старата организация", заяви Борис Бонев, председател на групата на ПП-ДБ-"Спаси София".
Изявленията от "Московска" не спряха вътрешния министър от планирана инспекция на спорното място. От МВР даже поканиха медии да видят с министъра дали се изпълняват разпорежданията на СДВР. Там пред камерите Калин Стоянов установи, че нищо не се прави. "Тук нищо не се случва. Санкцията е от 2000 до 7000 лв., както и евентуален сигнал до Прокуратурата за неизпълнение на съдебно решение, което е престъпление по Наказателния кодекс", обяви министърът.
Общината обаче казва, че веднага е изпълнила решението на съда. Според съобщението на ВАС разпореждането е "да бъдат безусловно прекратени действията, извършвани от длъжностни лица от Столична община, разпоредени от зам.-кмета по транспорта Илиян Павлов, по въвеждане на нова постоянна организация на движението в гр. София по бул. “Витоша“, бул.“Патриарх Евтимий“ и ул.“Проф. Фритьоф Нансен" чрез разчертаване на нова пътна маркировка, поставяне на пътни знаци, преградителни съоръжения и т.н.".
Вчера столичната дирекция на вътрешните работи съобщи, че на 24 юни е дала разпореждане на общината да изпълни решението на Върховния административен съд и да преустанови въвеждането на нова организация по бул. "Витоша" и "Патриарх Евтимий" и ул. "Проф. Фритьов Нансен". Отделно оттам уведомили кмета Васил Терзиев, че положените нова маркировка, пътни знаци и преградни съоръжения не са изградени съгласно действащото законодателство и не отговарят на реда и условията за организация на движението по пътищата, отворени за обществено ползване.
Според СДВР и министъра, срокът за обезопасяване на участъците по посоченото трасе е днес. Общината обаче твърди, че Стоянов ще проверява дали са изпълнени неща, за които все още не е изтекъл срокът.
Бонев остро критикува днешната акция на Стоянов, като го обвини в безпрецедентна намеса на министерството в работата на Столичната община. Той заяви, че СДВР от месеци се занимава с пиар кампания срещу общината и в полза на ГЕРБ, вместо да си върши работата. И разкри, че указанията са безумни. Разпореждането на СДВР всъщност е да поставим плътни строителни огради около велоалеите, бус лентата и паркоместата, каза още Борис Бонев. Този детайл беше премълчан във вчерашното съобщение на СДВР. "Ето това са разпоредили капацитетите от СДВР", заяви той. Според СДВР се извършват строителни работи, нищо че Столичната община се е съобразила моментално с решението на съда за незабавно прекратяване на действията по въвеждане на новата организация, обясни Бонев.
"Г-н Стоянов, откакто е новата организация по бул. "Витоша" дрифтове няма, движението е по-бавно, по-успокоено и няма проблем. Ето това трябва да гледате, а не да се заяждате политически", заяви Борис Бонев. Той моли Калин Стоянов да отговори на писмото, което му е изпратил преди месец, в което общинският съветник пита докога полицейски служители, използвайки символи на полицията, като палки и жилетки, ще продължават безплатно да паркират в синя зона. Всички телевизии и медии са правили десетки репортажи без никакви последствия, каза Бонев, а във "Фейсбук" разпространи 7 въпроса към Стоянов (вижте ги по-надолу в текста).
7 въпроса към вътрешния министър
Борис Бонев зададе днес 7 въпроса на вътрешния министър Калин Стоянов, като му обърна внимание да погледне как се случват нещата в родния на министъра Бургас, където дълги години управлява кметът на ГЕРБ Димитър Николов.
1. Кога МВР най-сетне ще осигури необходимия брой патрули по улиците на София, за да се въдвори ред и да има контрол?
2. Кога МВР ще премахне стотици "задържани" автомобили, блокирали софийските улици около РПУ-тата, за да има нормални места за паркиране за гражданите, а не автоморги?
3. Кога МВР ще нареди на служителите си да спрат да паркират безплатно и незаконно, оставяйки фуражки и полицейски палки на предните стъкла?
4. Кога МВР ще спре да съгласува места в режим "Зона за охрана" на редица институции, за които те не плащат, а на практика присвояват общинска собственост? Кога МВР ще признае, че "Зона за охрана" трябва да бъде свободна зона без паркирали автомобили, за да има видимост, а не паркинг на служители?
5. Кога МВР ще премести КАТ и ще електронизира и забърза обслужването на клиентите?
6. Кога МВР ще дигитализира системата си за глоби на нарушители в БУС ленти, така че Столична община да не праща между 10 000 и 15 000 бр. нарушения на година, а МВР да обработва по едва около 500 бр.?
7. Кога МВР най-сетне ще има геолокализирана статистика на всички инциденти в София, за да може на тази база Столична община да планира и приоритизира изграждането на безопасна за движение инфраструктура?
Бонев завършва със съвет към министъра - "да погледне как се развиват нещата в родния му Бургас - и велоалеи, и добър градски транспорт. Значи можело".