Столичният общински съвет е на път да създаде общинско предприятие, което да се занимава с полагането и поддръжката на улична маркировка, със смяната на антипаркинг колчетата и с поставянето на улични знаци. Името на новата структура ще е "Софийски улици". Предложението е внесено от общински съветници от "Спаси София", начело с Борис Бонев, от заместник-кмета по транспорта Илиян Павлов, а също и от шефа на групата на "Възраждане" в СОС Деян Николов. Под документа са се подписали още Ваня Григорова от групата на БСП и Димитър Данаилов от ИТН. Ако техните формации подкрепят предложението, то "Софийски улици" може да се създаде и без подкрепата на ГЕРБ. В момента тече срок за обществено обсъждане, като мнения и препоръки по темата могат да се внасят до 18 декември на сайта на Столична община.
До лятото на т.г. за поддръжката на уличната маркировка и за поставянето на колчета в София се грижеха частни фирми, които изпълняваха 4-годишни договори. Градът бе разделен на 3 подзони, за всяка от които отговаряха различни дружества. Общият разход по тези договори за общината беше приблизително 24,5 млн. лв. с ДДС, или по около 6 млн. лева на година. След изтичането на контрактите кметът Васил Терзиев съобщи, че временно за разчертаването на пешеходни пътеки и др. ще отговаря общинската фирма "Софинвест".
Вносителите смятат, че занапред дейността не бива да се възлага на външни фирми. "Досегашният начин на работа показва сериозни дефицити, които удължават времето за реакция и оскъпяват предоставяната услуга. С цел подобряване на контрола на фирмите по отношение на сроковете, Столична община е ангажирала голям човешки и административен ресурс. Дирекция "Управление и анализ на трафика" има щатна численост от 27 човека, от които 6 са делегирани изцяло за следене на трите договора. Въпреки този сериозен ангажиран потенциал, предоставената услуга не може да се окачестви като задоволителна. Реакциите по сигналите са забавени и често отнемат месеци. Верификацията на извършената дейност досега се е удостоверявала със снимки, изпращани от изпълнителя на възложителя по вайбър".
"Спаси София", "Възраждане", БСП и ИТН предлагат в ОП "Софийски улици" да бъдат назначени 51 човека, които от 1 януари да отговарят за поддръжката на уличната маркировка. Общият годишен разход за заплати в бъдещето предприятие се изчислява на 1,96 млн. лв. при средна брутна заплата от 2 700 лв. Ежегодните разходи за боя и вертикална сигнализация ще са на стойност 6,4 млн. лв. Отделно почти 1,15 млн. лв. ще отидат като еднократен разход за закупуване на техника. Така за старта на дейността на "Софийски улици" ще са необходими 9,5 млн. лв., които трябва да се осигурят от бюджета на София за 2025 г.
Според вносителите създаването на "Софийски улици" ще съкрати сроковете за възлагане и справяне със задачите, ще оптимизира разходите и ще намали цената, на която дейността се извършва. Като допълнителна ползва се посочва, че Столична община ще изгради капацитет да се справя сама с работа, за която досега плаща на външни изпълнители. Като следващо предимство се посочва, че отговорността ще е по-ясно проследима, а контролът ще се завиши. Посочва се още, че заради подобрената маркировка ще се подобри и безопасността на движение в София.