Лидерът на "Спаси София" Борис Бонев поиска оставката на Димитър Петров, който е директор на дирекция "Управление и анализ на трафика" в Столична община. Любопитното е, че общинският съветник и шеф на групата, подкрепяща кмета Васил Терзиев в общинския съвет, направи това с пресконференция, въпреки че Петров е на пряко подчинение на Терзиев и за отстраняването му е нужен само неговия подпис.
"Спаси София" обвиниха Петров, че контролира лошо изпълнението на договорите с външни фирми за поддръжката на уличната маркировка, а също и на осветлението и светофарите, чийто надзор също е към "Управление и анализ на трафика". Бонев припомни, че Петров е директор на УАТ от 12 години и го обвини, че е феодализирал дирекцията, като не е създал отдели и не е назначил техни ръководители. "Това е едно от малкото дирекции, в които няма отдели, за да може цялата власт да е концентрирана в един човек и всички да се отчитат само и единствено на него", коментира Бонев. Той уточни, че дирекцията за управление на трафика е една от най-важните в общината с близо 30 служители. Дирекцията трябва да прави анализи, предложения за подобряване на трафика, да извършва одити за пътна безопасност, каза още шефът на "Спаси София", но според него, нищо от това не се случва.
Бонев допусна, че в УАТ няма отдели и експерти с цел да не се контролира качествено дейността на фирмите, които поддържат маркировката, осветлението и светофарите, чийто общ бюджет надхвърля 100 млн. лв. Бонев съобщи, че по един договорите за поддръжка на уличната маркировка, който е на стойност над 16 млн. лв., са наложени глоби за едва 148 000 лв., или под 1 на сто. "Същевременно имаме казуси, в които 5 часа след като г-н Петров е приел маркировката, тя вече се разпада (от показаните снимки стана ясно, че става дума за бул. "Патриарх Евтимий"-б.р.). Установихме, че няма никакъв анализ дали дейността се извършва качествено. Снимки се правят във вайбър група и без дори да се направи инспекция на място, работата се приема", поясни Бонев.
"Спаси София" изнесоха и смущаващи данни, свързани с осветлението. Бонев съобщи, че договорите с поддържащите фирми позволяват те да бъдат прекратени, ако 2 на сто от лампите в съответния район не светят. "Димитър Петров отговаря за изготвянето на докладите по тези договори. Тяхната стойност за 2 г. е над 25 млн. лв. Наложените глоби за неработещо осветление са 0 лв. Въпреки че съгласно споразумението ако само 2 от 100 лампи не работят, това е основание за развалянето му. Попитайте столичани дали в техните квартали само 2 от 100 лампи не работят?", попита Бонев.
Той атакува шефа на УАТ и затова, че не са наложени никакви санкции и за поддръжката на светофарите в града. "На нас този факт говори, че за 12-те години, в които Димитър Петров е директор на дирекцията, общественият интерес не е бил защитаван", обобщи шефът на групата на ПП-ДБ-"Спаси София". Бонев поясни, че още тази седмица ще потърси среща с кмета Васил Терзиев, за да поиска уволнението на Петров. На въпрос защо не го е направил досега, Бонев отговори, че след влизането си в общината "Спаси София" са искали да дадат шанс на всички в администрацията да докажат, че заслужават да останат по местата си. "Димитър Петров се провали в този шанс и затова ние настояваме той да бъде отстранен", призова председателят на организацията.
Бонев съобщи още, че на 23 октомври м.г. зам.кметът по транспорта Илиян Павлов е възложил да се даде решение за пускането на "зелена вълна" от колелото на "Четвърти километър" към бул. "Г.М.Димитров" до новопостроените бул. "Филип Кутев" и "Тодор Каблешков". "След пускането на движението по тези булеварди, макар и с байпас на "Тодор Каблешков", шофьорите започнаха да се оплакват от задръствания. Искахме те да бъдат предотвратени и съвсем навреме възложихме изпълнението на тази задача. Срокът беше 5 седмици - 30 ноември, но и до днес, 22 януари, "зелена вълна" по описаното трасе няма. Отговорник за изпълнението на този договор е Димитър Петров", посочи Бонев.
За напрежението между Петров и "Спаси София", от чийто редици е ресорният зам.кмет по транспорта Илиян Павлов, се разбра в дните след Нова година. Тогава ГЕРБ дадоха пресконференция, на която поясниха, че високопоставен служител в общината е внесъл доклад при кмета Терзиев, в който обвинява Павлов за реорганизацията на движението при НДК и за други нарушения. "Спаси София" отговориха с брифинг, в който нарекоха Петров "копче на ГЕРБ" и призоваха Терзиев да извърши "дератизация" на "Московска" 33.
"Всички тези обвинения не включват моите функции като служител на Столичната община и като държавен служител", отговори Петров пред БТА след обвиненията на "Спаси София". "Нямам правомощия да налагам санкции, нито да възложа каквото и да било, нито да го приема или да наредя разплащане", добави директорът на УАТ.
ПЛАНОВЕ
"По отношение на осветлението искаме ударна инвестиция - да сменим всички 75 хил. осветителни тела с LED осветление, което ще направи ненужни външните фирми за поддръжка. Внесли сме доклад за създаване на общинско предприятие за пътна маркировка и безопасност, което ще прекрати източването на ресурси", обясни общинският съветник от "Спаси София" Андрей Зографски. Той обяви, че през февруари ще бъде предложена радикална реформа в целия транспортен сектор на София.