При всички следващи ремонти на улици в София пътните платна и лентите за движение ще се проектират с ширина, която да не стимулира по-висока от позволената скорост. Ширината на лентите ще е 3 м. по улици с предвидена скорост над 30 км/ч и 3,25 м. за бус лентите. Това предвиждат част от задължителни насоки при проектиране, които Столична община ще започне да изисква от новите проекти за обновление на булеварди и улици. Те бяха представени от общински съветници от "Спаси София". В момента максимално разрешената ширина на булевардите е 3,5 м.
При ремонт на улици с повече от една лента в посока, които не са регулирани със светофари, в средата на пешеходните пътеки ще се изграждат острови или пространства за изчакване, пише още в правилата. Когато по улицата върви трамвай, островът ще е между лентите и трамвайното трасе. Кръстовищата на улиците от второспепенната мрежа пък ще са повдигнати.
Новите изисквания няма да се приложат на вече започнали ремонти в столицата, а ще важат за предстоящите, съобщи зам.-председателят на транспортната комисия в общинския съвет Андрей Зографски. Той поясни, че през 2025 г. така ще се обнови бул. "Христо Ботев", а също и "Мария Луиза". "За "Мария Луиза" сме изпратили предложения за подобрения на проекта на инженеринг, който се прави в момента. Заложили сме пешеходно преминаване над смръдливия подлез, който общината не успява да изчисти вече толкова години. Също така ще внесем доклад автобусите от градския транспорт да оставят пътниците пред входа на Централна гара, а не на 500 метра от него", поясни Зографски. Разширението на ул. "Адам Мицкевич" между "Люлин" и "Надежда" също трябва да се изпълни според представените стандарти.
Пешеходните пътеки трябва да бъдат не само ясно обозначени, но и придружени с мерки, които намаляват скоростта и показват предимството на пешеходците, предвиждат новите стандарти. "При избор на решение задължително трябва да се залага на минимална дължина на пресичане за пешеходците. Освен с острови, осигуряването на безопасността на пешеходците ще се осигурява с тротоарни уширения и прекъсвания на паркинг лентите преди и след кръстовища, непрекъснати тротоари пред входове на частни имоти", пише в тях.
При новите ремонти всички елементи от уличния профил ще се съобразяват със съществуващите дървета, като ще се цели максималното им запазване, обещават от "Спаси София". Зографски коментира, че целта е да не се повтаря ситуацията с ремонта на "Опълченска", заради който бяха отсечени над 30 здрави дървета. Проектирането на нова канализация, осветление, контактна мрежа за тролеи и др. не трябва да се прави така, че да засяга корените на съществуващи дървета, пише още в указанията. За новите дървета се предвиждат системи за засаждане, съставени от почвени клетки, коренови ограничители, система за аериране, напояване и укрепване на дървета.
Пешеходните пътеки, велосипедните пресичания или пътни ситуации, които изискват повече внимание, ще се осветяват в различен цвят или нюанс от стандартния за пътния участък, обещават още от "Спаси София". При проектирането на улици в жилищни зони се предвижда изграждането на обособени клетки за съхранение на контейнерите за битови отпадъци. Не се допуска разполагането на контейнери за битови отпадъци по главни улици. За обслужване на живущите по тях се предвиждат места за разполагане на контейнери за отпадъци в преките.
Нуждата от такива стандарти е голяма, каза още Зографски. Той коментира, че нивото на проектиране на градската среда е от 60-те години на миналия век. "Имаме едни огромни улици и булеварди, които са само за автомобилите и не включват никакви мерки за пътната безопасност, особено за най-уязвимите в движението - пешеходците. Старите грешки за милиони левове трябва да спрем да ги прилагаме", каза общинският съветник.