Голям скандал зрее в Кърджали, свързан с новообразувани огнища на коронавирус. Местното РЗИ сигнализира прокуратурата за 28-годишната лекарка от "Пирогов" Сибел Мустафа, че е укрила информация и привнесла заразата в региона. Тя е с положителен тест, а нейна възрастна близка с онкологично заболавяне починала снощи. Информацията бе разпространена и от областния управител Никола Чанев в социалните мрежи. Пред bTV обаче д-р Мустафа отрича изнесеното да е истина, без да навлиза в подробности.
Към момента информацията по случая е противоречива. Събитията, според данните на органите на властта, са се развили така:
Д-р Мустафа е родом от Черноочене, прибрала се там малко след 20 май. Тия дни тя отива на свиждане на 74-годишна жена в регионалната МБАЛ. Младата лекарка работела преди време там, затова й е осигурен достъп. Успоредно с това споделила, че от няколко дни се чувствала зле и сама поискала в болницата да й се направи тест. Той излязъл положителен. След това обача казала на здравните органи, че след прибирането от София не била контактувала с никого. Това подвеждане осуетило проследяването на вируса. Бившите й колеги подават информация, че тя е осъществявала контакти. След тестването на контактните с лекарката лица са установени още 12 положителни проби в Черноочене (хора от семейството й и близки), а също и в МБАЛ - Кърджали: лекар и санитар в белодробното отделение, жената, която посетила, както и 90-годишната пациентка от същата стая. Заразен е и инфекционист от друга болница. Останалите пациенти и персонал в МАБЛ също са тествани, засега няма положителна проба.
Допълнителен риск в Кърджалийска област създават съгражданите ни от Турция. Обикновено те прекарват лятото по родните си места, а сега трябва да стоят и под карантина. Общо 2226 лица са в домашна изолация в момента. "Това се дължи основно на влизащите наши съграждани от територията на Република Турция. Спада бройката на установените нарушения и лицата са по-дисцилинирани. Във тази връзка призовавам към висока лична отговорност. Както всеки един от тях, така и нашите съграждани, ако констатират случай на нарушаване на карантината, да уведомяват съответните власти. Сами разбирате, че са над две хиляди човека и няма как до всеки един от тях да бъде поставен полицейски служител или служител на РЗИ", заяви пред БНР областният управител Чанев. В следващите седмици се очакват още пристигащи от Турция.
Рано сутринта пък стана ясно, че новорегистрираните случаи на заразени с COVID-19 в България според данните в Единния национален информационен са 93. Бройката е с 11 по-малка от вчера.
Регистриран е един смъртен случай на човек, който е имал заразата, а 24 души са излекувани от вируса. Хоспитализираните в момента са общо 204 души, от които 15 са в интензивни отделения.
С това общия брой на регистрираните случаи на заразяване с COVID-19, три месеца след първия такъв, надхвърли 3000 и е 3086. От тях излекувани са 1688, а починали - 168 души.
ТЕСТОВЕ
5525 души са тествани в цялата страна от 6 април до днес в частни лаборатории с бързи тестове за антитела, показва статистиката на сайта www.labtestcovid19.com. От тях в 104 (1.9 %) случая са регистрирани положителни проби за антитела IgG, а в 58 (1%) случая - за антитела IgM. Първото означава, че тестваният е прекарал инфекцията, а второто, че заразата е в ранен етап. Има и 49 (0.9%) проверени, при които са открити и антела IgG, и антитела IgM. Тестваните с по-бавните, но считани за "златен стандарт" PCR-тестове са 617, от които 12 (1.9% ) са дали положителна проба за коронавирус. Статистиката в сайта се базира въз основа на извършени тестове от лицензирани лаборатории в страната, които са се регистрирали в системата и споделят данни.
ДРУГИ КРИЗИСНИ СИТУАЦИИ
Днес започна пълна дезинфекция на къмпинг "Кайт къмпинг Градина", близо до Созопол, сред като вчера се разбра, че там е имало заразен мъж от София. 41-годишният човек в моментае в Инфекциозна болница в Бургас. Според обясненията на институциите, мъжът е пристигнал в къмпинга вече заразен. Той обаче мислел, че чистият въздух и топлото време ще му помогнат да се оправи. Състоянието му обаче се влошило и той постъпил в болница.
Според персонала, мъжът не бил излизал 4 дни от своята каравана и не е контактувал с други летуващи в стотиците други каравани и палатки, така че няма основания за сериозни притеснения.
„Болният не е имал контакт с никого. Дошъл е с личната си кола, след което се е настанил в караваната. Оттам не е излизал 4 дни. След като здравословното му състояние не се променило, той повикал съсед, който го закарал до Бургас. Там му е поставена диагнозата, а мъжът е карантиниран в караваната”, обясни управителят на къмпинга Димитър Димитров.
От къмпинга увериха, че няма отлив на почиващи заради случая. В момента там имало 50-60 човека. Дезинфекция ще се прави всяка седмица, уверяват от управата на къмпинг "Кайт къмпинг Градина".
Шуменското село Изгрев, където има огнище на заразата, бе затворено снощи в 20 ч. и ще остане блокирано до 25 юни. Кметът Ерджан Тефик коментира пред БНТ, че няма напрежение, а хората се придържат към здравия разум. Затова не е имало никакви проблеми през изминалата нощ на създадените КПП.
Кметът добави, че има притеснения за хората, които работят на полето, макар че е създадена организация. Вчера в Изгрев са направени проби за Covid-19 на 122 души. В рамките на следващите 2 дни ще бъдат направени още 200 теста.
В Доспат пък обстановката се нормализира и в града вече мислят не толкова за ограничителните мерки, колкото за тяхното постепенно отпадане. Дори хотелиерите в града мислят активно за летния сезон, който започва в началото на юли и продължава до средата на септември. Всички хотели в града били взели предписаните мерки за защита.
Шефът на митниците Георги Костов е с коронавирусна инфекция, но се лекува у дома, собщава Dir.bg. Общото състояние на Костов се определя като добро. Преди два дни той почувствал дискомфорт и вдигнал температура. Сам е поискал да бъде тестван, като резултати били положителни. Служители на централата на митниците и на гранични пунктове, с които Костов е имал контакт, са тествани, но сред тях няма положителна проба към момента. Централата на митниците е дезинфекцирана и няма да бъде затваряна. Работата на служителите ще продължи при стриктно спазване на всички противоепидемични мерки.