Медия без
политическа реклама

Огненият вятър изпепели половината ямболско село Воден

20 пожарни и екипа пристигнаха тази вечер на помощ от Турция

17 Юли 2024Обновена
Хората във Воден са много уплашени.
EPA/BGNES
Хората във Воден са много уплашени.

Изключително сложна е ситуацията в ямболското село Воден заради бушуващия пожар. Изгорели са къщи и стопански постройки, а по-голямата част от жителите са евакуирани от селото, предаде БНР. В 14 часа селото е обградено от три страни от огън. Впоследствие достъпът до Воден бе забранен. Къщите горят, половината село е изгоряло, предаде БНТ. Според Уикипедия Воден има 340 жители, постоянно там живеят около 200. Онези, които имат коли, са успели да се махнат.

Обитателите на дома за възрастни хора във Воден вече са преместени в кметството на село Малко Шарково, обяви директорът на дома Златка Янева. Тя описа обстановката:

"Всичко е в пламъци. Всички сме евакуирани в началото на селото, има полиция тук, не пускат никой нататък, защото ако някой отиде, ще бъде задушен! Ние сме вече на края на селото, всички сме там". Хората тичат като обезумели - кое по-напред да спасят. Надвечер все още има хора, които стоят в безопасния край на селото и не знаят накъде да поемат. Твърди се, че половината село е изгоряло. 

Министърът на вътрешните работи Калин Стоянов е вече там, влязъл е в селото. По-рано той разпореди наличните водометни машини на жандармерията да бъдат включени в гасенето на пожара в района на Воден. "Ситуацията е много тежка. Чакаме тежка техника от мините, които са наблизо. В момента чакаме два хеликоптера и пожарни от Одрин", каза пред БНТ Стоянов. По време на директното включване стана почти скандал, защото репортерите притиснаха министъра за бавните действия на МВР и пожарната. Според министъра пожарът се е развил много бързо, според репортерите, които са били на място, става дума за час и половина или 45 минути, преди пламъците да стигнат селото и не разбираха защо властите не са предупредили хората за опасността. 

Главен комисар Джартов заяви, че не се е задействала BG-alert, защото няма предвидена такава процедура. Пожарът е бил по-бърз от времето, необходимо да се задейства системата. Според министъра преди да се стъмни ситуацията ще бъде овладяна и хората ще могат да се приберат по домовете си. 

На мястото на пожара са над 10 екипа от Ямбол, Сливен, Бургас и Хасково. В помощ на огнеборците се включи и хеликоптер от авиобаза Крумово. Към момента няма данни за пострадали жители. За района е в сила частично бедствено положение.

Възрастна жителка на Воден е взела най-ценното - пушките на мъжа си. 

Тази вечер МВР съобщи, че помощта от Турция за пожарите е пристигнала.

Става дума за около 20 пожарни екипа и техника.

 

БЕДСТВИЯ В СТРАНАТА

Тежките пожари в страната продължават, огънят поглъща къщи, селскостопански постройки, изпепелява поляни, насаждения, гори. Изгоряха 30 сгради край село Отец Паисиево в община Калояново, евакуирани при при близки и роднини са 15 души. 2 са изгорелите къщи в свищовското село Ореш. В Сакар в предишните дни бяха изпепелени още сгради, едно село - Равна гора, обезлюдено и преди това, практически вече го няма. И това далеч не са единствените селища.

През цялата нощ дежурни екипи останаха да следят ситуацията в Отец Паисиево. Огънят там не е овладян, гори на три фронта все още, съобщи БНТ.

Правят се просеки в опит да се спре разпространението му. Гъст дим се носи в селото. Екипите се събират тази сутрин, за да се разпределят по фронта на пожара. Очакват се и доброволци. Хеликоптери са обливали с вода до късно снощи района.

"Започваме да сменяме екипите на пожарната. Снощи беше динамично положението. От 6000 декара вече отиваме на 9000-10 000 декара и вървим нагоре. Теренът е много трудно проходим. Пожарните вървят от всички страни. Три булдозера правят просеки, за да може огънят да го затворим от всичките села", каза Младен Кичев, кмет на община Калояново, цитиран от БНТ.

От областната администрация са поискали допълнителна помощ от военните.

"Днес ще бъдат от 61-ва Стрямска механизирана бригада, както и 91-ви инженерен полк - Пловдив с тежка техника, за да можем да направим тези просеки, които са необходими за локализиране на пожарите. Координираме и търсенето на водоноски, тъй като тук липсва вода. Вчера бяха осигурени водоноски от община Карлово и от Пловдив. Днес се опитваме да намерим още водонски", обясни Христина Янчева - областен управител на Пловдив.

Частично бедствено положение беше обявено и за района на Горска поляна, съобщи снощи кметът на община Болярово в Странджа Христо Христов.

Силен вятър разпали отново огъня и край симеоновградското село Константиново снощи, предава още БНТ. Стигна се и до евакуация на хората от последните къщи. Направени са просеки, които да спрат огъня. Много от жителите на селото излязоха на главния път, страхувайки се, че стихията ще влезе в домовете им.

Големият пожар край Стара Загора е овладян. Частичното бедствено положение обаче остава в сила. За ограничаване на горския пожар, който се разрази до вилни зони и в близост до две села помогнаха и хеликоптери. Въпреки появилите се критични ситуации пожарникари и стотици доброволци успяха да удържат огъня в периметъра от просеки, изградени с тежка техника на мини "Марица Изток", съобщи Нова тв. 

Огънят край Стара Загора, бе с фронт от над 12 километра. Горяха борови и смесени гори. Няма пострадали хора, следствие на огъня, бе опожарена една къща и нанесени увреждания на още няколко постройки. Днес се очаква да бъде отменено частичното бедствено положение. "Всичко зависи от времето. Ако времето ни подаде ръка и не излезе силен вятър се надяваме днес пожарът да бъде ликвидиран“, заяви комисар Стоян Колев от Областна дирекция на пожарната в Стара Загора. 

След обед общината съобщи, че пътят от Стара Загора към курортното селище Старозагорски бани вече е отворен за придвижване. Шофьорите се призовават да карат внимателно, тъй като все още продължава работата на екипите на пожарната, горското стопанство, военнослужещи и десетки доброволци, които при нужда пресичат шосето, има разположени и автомобили, водоноски и друга техника. От общината посочват, че при необходимост пътният участък може отново да бъде затворен. 

Обстановката над Стрелча, област Пазарджик, продължава да е напрегната. Изпепелени са над 1000 декара гори, съобщава bTV. Снощи настъплението на огнената стихия към града беше спряно. С помощта на хеликоптер на военновъздушните сили (ВВС) и на булдозери фронтът на огъня беше ограничен, но силният вятър и горещините затрудняваха работата на огнеборците.

Шести ден след пламването на най-големия пожар - този в Хасковска област, все още има отделни огнища, които тлеят. И тази нощ на терен останаха десетки пожарникари.

 

КАЗУСЪТ С ХЕЛИКОПТЕРИТЕ

Пожарите бяха тема днес в парламента, без да произведе нещо значимо. Премиерът Димитър Главчев се похвали, че тежката ситуация е под контрол. Вътрешният министър Калин Стоянов пък каза, че днес единият от военните хеликоптери, които гасят пламъците, ще бъде пренасочен към Отец Паисиево. Другият ще остане на територията на област Ямбол. Именно вертолетите бяха един от акцентите. Всички се съгласиха, че при нарастващите рискове в бъдеще гасенето по въздух е най-ефективно, но не стана ясно ще има ли България нужната техника. В момента хеликоптерите за тази цел са само два - армейски. Стоянов обясни, че преценката къде да бъдат пратени те се прави в МВР съобразно нуждите. 

В социалните мрежи бившият зам.-министър на екологията Тома Белев коментира положението с вертолетите така: "Истината е, че нито МВР, нито МЗХ, нито държавният авиационен оператор желаят доброволно да се натоварят със задължението да изградят звено за авиоборба с пожарите. Затова и нямаме такова (има три военни хеликоптери с пригаждане ползвани за тази цел). Задължение на Народното събрание е да определи кой да създаде такова звено и да му осигури необходимите средства за техника и персонал. Депутатите могат да го направят още днес със свое решение. България трябва да влезе в 21 век и при борбата с пожарите".

 

ГОРЕЩ ТЕЛЕФОН

МВР разкри телефонна линия, на която могат да бъдат подавани сигнали за пожари. Номерът е 02 901 1298, работи денонощно. Единният телефон за спешни случаи 112 продължава да функционира, на него също могат да се подават сигнали, както досега.

 

ДАРИТЕЛСКА КАМПАНИЯ

В следобедните часове днес започна дарителска кампания за набиране на средства за закупуване на пожарогасители. В публикация във "Фейсбук" един от инициаторите написа:

"Най-ценното ни "оръжие" в моменти като този са ранцевите пожарогасители, чрез които можем да работим в труднодостъпни терени с липса вода.

Молим всеки, който иска да ни подкрепи в тази трудна битка, да го направи по един от следните начини:

- Като изпратите SMS с текст DMS OGNEBOREC на номер 17 777

- Чрез дарение за кампанията в platformata.bg на този линк: https://platformata.bg/…/2413…/details/campaign.html

- Чрез банков превод по сметка:

IBAN: BG11UNCR 7000 1522 2002 11
BIC:  UNCRBGSF
Титуляр: Национална асоциация на доброволците в Република България
Основание: Дарение за ранцеви пожарогасители

Средствата ще използваме за закупуването на ранцеви пожарогасители за всички доброволни формирования, членуващи в НАДРБ."

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

пожари