Унгарският премиер Виктор Орбан е на посещение в София по покана на президента Румен Радев. На брифинга след срещата им двамата публично си размениха поздравления и благодарности.
Споделяме убеждението, че приоритетно за Европа е постигането на мир с водещата роля на дипломацията, заяви президентът Румен Радев, предаде БТА. Държавният глава поздрави Виктор Орбан "за неговата трезва преценка за геополитическите процеси и предизвикателствата, пред които сме изправени".
Като президент на България Румен Радев винаги ни е подкрепял да развиваме икономическите връзки между двете държави и е давал стабилност. Това отвърна министър-председателят Орбан.
"България винаги е била ключова страна за нас", посочи той и подчерта, че през миналата година Унгария е внесла 5,6 милиарда кубични метра газ през България, като 85% от унгарската икономика работи с газ. "Унгария има атомна електроцентрала, но не можем да получим от Украйна горива и в това може само България да ни помогне, много сме благодарни, че тези доставки станаха възможни", заяви премиерът на Унгария.
Както стана ясно по-рано днес, Унгария и Сърбия ще продължат да получават газ и през декември по "Балкански поток", тъй като "Булгартрансгаз" е получил дължимите транзитни такси от Русия. Министерството на финансите на САЩ е свалило санкциите, които наложи на "Газпромбанк". (По-долу Орбан обяснява, че е за 3 месеца.) През нея се разплащат страните, които все още ползват руски природен газ, а България го транзитира.
Орбан припомни, че при срещата му с българския президент през май в Будапеща двамата са си поставили обща цел - приемането на България в Шенген, което изискваше много сериозна работа по този въпрос. "От 1 януари имаме резултата от това сътрудничество", подчерта Орбан. Той изрази удовлетвореност, че приемането на България в Шенген и по суша се случи именно по време на унгарското председателство на Съвета на ЕС. "По този начин всички виждаме какви крачки можем да направим напред и как можем да си помагаме едни на други, не само да пътуваме", каза премиерът на Унгария. "В ЕС сме заедно, но има едни страни, които могат да се движат свободно, а други не, което потиска хората, защото никой не иска да бъде на втора линия. Край на това второ място, заедно ще можем да се наслаждаваме на предимствата, които Европа дава за всички ни", заяви Виктор Орбан.
Той посочи още, че Унгария е заинтересована от сътрудничеството с България в областта на отбраната и военната промишленост. "Съгласни сме, че има момент, в който трябва да оживим сътрудничеството и да издигнем неговото ниво", каза Виктор Орбан. "Ще се стремим унгарските инвеститори да идват в България и българските - в Унгария, за да развиваме стратегически отрасли. Бихме се радвали, ако унгарските фирми са стратегически партньори на българските", каза още унгарският министър-председател.
След срещата с президента Орбан се видя с Бойко Борисов в Народното събрание.
От кадрите, излъчени в профила на Борисов във Фейсбук, става ясно, че в началото на разговора, лидерът на ГЕРБ благодари на Орбан за оказаната подкрепа за Шенген.
"Балкански поток" е изключително важен не само за България. България печели милиони, милиарди печели. Печелят и сърбите, унгарците, македонците, Турция. Сиреч Балкански поток, който толкова много искаха да го сринат в момента е "тръбата на дружбата". Транзитните такси ще останат за българите. Това кажете на тия моите врагове", обобщи Борисов след разговора.
Всъщност България е далеч да печели милиарди от газопровода, в който Борисов като премиер през 2020 г. вложи 2.15 млрд. лв. без ДДС, за да бъде построен за сметка на България. Той е резервиран от "Газпром" до 2030 г. "Булгартрансгаз" получава само транзитни такси, от този газ нищо не остава на българска територия. За да тръгне "Балкански поток", правителството на Борисов се отказа от транзитния газопровод през Украйна и Румъния към Турция. След началото на руската инвазия в Украйна, този ход бе оценен като част от подготовката на Русия да нападне Украйна.
Орбан с радост съобщи на журналистите, че е "приятел с лидера Бойко от 100 години". "На второ място – по въпроса с газа, лидерът на ГЕРБ винаги е помагал много на Унгария да не бъде наказвана от външни сили, или дори от местни български партии, които искат да спрат доставките на газ от България за Унгария. Той винаги ни е помагал. От близо 9 милиарда кубични метра oт нашия газ 7 милиарда идват от България, така че вие играете ключова роля за сигурността на страната ни", каза още той.
"Сега успяхме да се договорим с американците санкциите над "Газпромбанк" да бъдат спрени за 3 месеца и успяхме да си докараме алтернативен път на финансиране, който договорихме с руснаците – така че сега за няколко месеца Унгария е в относително безопасна позиция", обясни Орбан.
"Колкото до санкциите върху Русия – до края на януари ЕС трябва да реши какво да прави. Това решение трябва да се вземе от 27-те държави членки от Съюза, моята препоръка към всички нас е да изчакаме", допълни унгарският премиер, като уточни, че за вземането на това решение не е нужно да се чака встъпването в длъжност на американския президент Доналд Тръмп.
Дарик нюз припомня, че премиерът на Унгария е една от най-спорните фигури в европейската политика. Известен със своята националистическа риторика и твърда позиция срещу миграцията, Орбан често предизвиква полемика в ЕС. В същото време той поддържа близки отношения с Русия и нейния президент Владимир Путин, което засилва напрежението между Унгария и някои западни държави.
Орбан се представя и за приближен до новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп.