Медия без
политическа реклама

Отказът на болница да приеме пациент събуди покаяние и контраатака

Призивът на здравния министър за смяна на шефа на Четвърта градска повлече още повече страсти

02 Ноем. 2020Обновена
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА

Отказът на Четвърта градска болница в София да приеме заразен с коронавирус пациент предизвика шумни обвинения, контраобвинения, а дори и покаяние. Случаят стана публично достояния след репортаж на БНТ в петък вечерта.

"Няма да се колебая всеки, който нарушава заповедите ми, да получи съответното наказание. Прошка няма да има". Така и днес здравният министър Костадин Ангелов се закани на директорите на болници, в които се иска тест за коронавирус преди хоспитализация на пациенти и които не изпълняват заповедта да разкрият 10% от леглата за болни от COVID-19. Още вчера Ангелов поиска оставката на шефа на Четвърта градска болница доц. Аркади Иванов след репортажа на БНТ. В същото време кметът на София Йорданка Фандъкова обясни, че ще предприеме действия, когато медицинският одит направи проверка в общинската болница.

"Какво очаква Фандъкова да покаже проверката? След като няма документ, че линейката е чакала два часа пред болницата, нито има документ, че са искали PCR-тест?", възнегодува пред бТВ здравният министър. Крайно афектиран той заяви, че не приема линейка да чака два часа пред затворените врати на болница, докато други болни с COVID-19 умират, защото няма линейка. Ангелов припомни, че от 1 август цената на клиничната пътека е увеличена и болниците получават по 80 лв. за изследване, затова е неприемливо да искат от пациентите да представят PCR тест на входа.

Малко по-късно Аркади Иванов се покая пред "България он ер" за забавянето: "Грешката е повече от фрапантна. Съжалявам и не знам защо това се е получило. Пациентът е докаран с линейка, с доказан COVID-19". Иванов допълни: "Мъжът е имал дихателна недостатъчност, болки в корема. Вместо да бъде приет за 15-20 минути е стоял 2 часа пред лечебното заведение. Абсолютно недопустимо за мен. Ако медицинското състояние на пациента е такова, че той е в тежко състояние - с COVID-19 и без COVID-19 той подлежи на хоспистализация". Междувременно жизнените показатели на пациента се подобриха след приема му.

Вечерта с позиция излезе и шефът на на отделението по "Анестезиология и интензивно лечение" в болницата д-р Панчо Панчев. Именно той е човекът от от записа в репортажа, който изисква от спешния медик писмени документи за докарания с линейката пациент. В изявлението Панчев обяснява мотивите си, обвинява на свой ред БНТ и спешния лекар, а и дава други данни за състоянието на пациента, в сравнение с началника си Иванов. Ето я позицията на Панчев:

"Бях потърсен по телефона от дежурния лекар в ОАИЛ. Проведох разговор с лекаря от БП по личния телефон на дежурния лекар от ОАИЛ!
За да бъде хоспитализиран пациент в ковид отделение, той трябва да има положително изследване на ковид, съгласно заповедта на здравния министър.
Поисках от лекаря на бърза помощ да отрази този резултат във фиша за спешна медицинска помощ, с който превежа пациента в болницата. Това, впрочем, той и без мое искане би следвало да направи.
Поисках от лекаря от бърза помощ да отрази и това, че пациента се насочва от кординационния център към Четвърта МБАЛ, за което нямахме и никакви други доказателства, освен устните му твърдения.
Пояснявам защо са необходими тези "формалности". Задава ли си някой въпроса какво би се случило, ако пациент без ковид инфекция попадне в отделение, където се лекуват такива болни? Кой ще носи отговорност за неминуемото му заразяване?
На въпросите ми болният има ли сърдечна и дихателна недостатъчност, лекарят от БП отговори с "не". На въпроса ми болният може ли да се изолира в домашни условия, отговорът беше "да". При това положение запитах защо иска болният да се хоспитализира. Обяснението беше, че пациента не могъл да приема назначената му терапия поради наличие на ГЕРБ. Тези странични ефекти върху стомаха великолепно се корегират с добре известни медикаменти.
След като приключих разговора с лекаря, наредих на дежурната лекарка да приеме болния с индикацията, че е на възраст над 60 години, както е според заповедта на министъра. Изхождайки от описаното от лекаря състояние, това беше единствената индикация за спешен прием!
Ог репортажа, излъчен по БНТ, ми направи впечатление , че на пациента му се казва, че ще го върнат вкъщи, тъй като отказваме прием - защо? По-нормално е да се каже " отиваме в друга болница", но това явно не е достатъчно драматично за нуждите на репортажа!
За мен е очевидно, че този репортаж е целта на мероприятието, а не хоспитализирането на болния!
Оставям без коментар, че колегата се е явил пред болницата с предварително подготвена възможност за запис. Да не говорим , че записът е извършен напълно криминално! Учудващо е, че в това участва и БНТ. Това също ще коментирам с юристи!
Напълно съм наясно, че това е солова акция на младежа, явно наклонен към медийни изяви. По никакъв начин не свързвам това с институцията в която той работи! Колегите от Центъра за СМП - София, са подложени на невероятно натоварване и само добрите ни взаимоотношения и синхрон ще помогнат за преодоляването на критичната ситуация, в която се намираме".

 

ПОДПИСКА

Междувременно се появи подписка в защита на Иванов, която в понеделник вече бе събрала подкрепа от около 400 души. Петицията твърди, че репортажът е манипулативен и провокация към болничния директор.

 

УКЛОНЧИВО 

Йорданка Фандъкова продължава да е уклончива за съдбата на Иванов. "В тази ситуация всеки лекар, всяка медицинска сестра, всеки санитар са изключително важни за системата. Нуждаем се от всеки един от тях, а те се нуждаят от много ясни правила, от много ясни протоколи, за да може да бъдат полезни и да не се допуска да чака пациент, който е решено да бъде приет в болниците", заяви в понеделник тя. Във вторник трябва да е готов докладът от вътрешната проверка. Чакат си обясненията от самия директор. Според кмета на този етап оставката няма да реши нищо."Бих направила всичко, но искам да видя реалната ситуация. Най-важно е откъде идват пропуските - има ли алгоритми създадени, информирани ли са хората. Че има забавяне - има. Ясно е не само от репортажа, трябва да видим причините", добави Фандъкова. "Всички общински болници в София имат осигурени легла за лечение на пациенти с CОVID-19", заяви още тя.

Още по темата:

 

От днес болниците сами ще решават как да реорганизират броя на леглата за пациенти с коронавирус и няма да съгласуват това със Здравната каса.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата