Гласуването на внесения от "Възраждане", БСП и ИТН вот на недоверие към правителството ще бъде в петък (13 октомври), а дебатите ще се проведат ден по-рано - в четвъртък. Това заяви от парламентарната трибуна председателят на Народното събрание Росен Желязков. Съгласно Конституцията, вот на недоверие се гласува между три и седем дни след внасянето му в деловодството на парламента.
Повод за недоверието към ротационното правителство на ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ е "енергийната политика" и "унищожаването на българската въглищна индустрия", заяви вчера лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов. Към инициативата на националистите по-късно се присъединиха ИТН, БСП и независимият депутат и бивш кадър на ИТН и ПП-ДБ Радостин Василев. Вчера дясното обединение, ГЕРБ-СДС и ДПС приеха споразумение с протестиращите миньори, което никак не се хареса на опозицията.
Според Цончо Ганев от "Възраждане" именно трите опозиционни партии, които гласуваха против пакта, защитават националния интерес, а Георги Свиленски от БСП изрази надежда, че вотът на недоверие ще успее.
За внасяне на вот на недоверие са нужни подписите на 48 депутати. "Възраждане", БСП и ИТН разполагат с общо 72 гласа в парламента. За да бъде успешен вотът, трябва да гласуват минимум 121 души. Това означава, че е необходима подкрепа от хора на ГЕРБ или от ДПС. Лидерът на герберите Бойко Борисов обаче заяви днес сутринта, че ГЕРБ ще подкрепят кабинета. "Ще дам 100 лв. на човека, който ми намери изказване на Борисов, което не се е променило в рамките на един час", заяви иронично Тошко Йорданов от ИТН.
Депутатът от ДПС Делян Пеевски пък окачестви предстоящото гласуване на вота на недоверие като "загуба на парламентарно време". А според съпредседателя на ПП-ДБ Кирил Петков "Възраждане" и ИТН са "деструктивни". "Те само се чудят как да направят още по-голям проблем за неща, където няма проблем. Не вярвам някой българин да иска да се ходи на поредни избори. Те ("Възраждане" и ИТН, бел.ред.) се чудят как да са актуални преди избори", заяви Петков.