Медия без
политическа реклама

Пеевски: В некоалицията нищо не се е успокоило

Кабинетът преодоля и втория вот на недоверие

22 Ноем. 2023Обновена
Председателят на парламентарната група на ДПС Делян Пеевски.
Илияна Димитрова
Председателят на парламентарната група на ДПС Делян Пеевски.

Кабинетът ''Денков-Габриел'' оцеля и след втория вот на недоверие. Това стана една седмица, след като парламентът ''заседна'' в процедурата по гласуване заради липса на кворум. Вотът на недоверие беше внесен на 8 ноември от БСП, "Възраждане" и "Има такъв народ", заради "несправяне на Министерския съвет в областта на националната сигурност и отбраната". Преди месец правителството успешно преодоля първия вот на недоверие, внесен от опозицията. И този път лидерът на ГЕРБ-СДС Бойко Борисов беше решил, че гласуването може да мине и без него. 

Шефът на парламентарната група на ДПС Делян Пеевски обаче днес даде да се разбере, че ''нищо не се е успокоило в некоалицията''. Ябълката на раздора този път е предложението на ПП-ДБ да се създаде специална комисия, която да се занимае с полицейския произвол по време на протеста срещу Българския футболен съюз, който доведе до масови безредици в столицата. И заяви, че от ДПС ще поискат да се създаде комисия за електронното управление. ''На Петков му казах сутринта, че ако искат да закрият полицията, да внасят законопроект. Твърдо стоим зад момчетата (от МВР, б. р.), няма да подкрепим на ПП комисията'', отсече Пеевски в кулоарите на парламента. Предиведно е създаването на комисията да бъде гласувано утре в пленарната зала.

По-късно водачът на герберите Бойко Борисов заяви, че би подкрепил и комисията на ПП-ДБ, и предложената от ДПС. "Не мога да защитя полицай, който рита паднал човек, но не мога да се съглася и да сменя министър, защото не угажда за партийни назначения. Съгласил съм се Калин Стоянов да е вътрешен министър, но не съм го предлагал, не съм го убеждавал'', обясни Борисов във връзка твърденията на съпредседателя на дясното обединение Кирил Петков, че Стоянов е бил ''подаден от ГЕРБ като екперт". 

Макар че не присъсътва в пленарната зала за гласуването на вота на недоверие, Борисов заяви, че отхвърлянето му ''е успех и за двете партии – и за ГЕРБ, и за ПП-ДБ, защото кабинетът сме го сглобили заедно''. И предупреди, че  ''истинската драма ще дойде на ротацията''.

ИЗВИВАНЕ НА РЪЦЕ

След дълъг дебат в сряда, в четвъртък депутатите не успяха да гласуват. Причината беше, че парламентарните групи на ГЕРБ-СДС и ДПС напуснаха пленарната зала, макар че преди това в кулоарите на парламента демонстрираха подкрепа за правителството. По-късно стана ясно, че герберите и Движението са ядосани на колегите си от ПП-ДБ заради заседанието на Съвета по сигурността в Министерския съвет, по време на което не успяха да се разберат кога да отпадне дерогацията на ''ЛУКойл''. Непосредствено след това в пленарната зала ГЕРБ и ДПС не успяха да прокарат незабавното премахване на дерогацията. ''Против'' се обявиха от ''Възраждане'' и БСП, а ПП-ДБ гласуваха "въздържал се". Започнаха да валят обвинения от страна на ГЕРБ и ДПС, че дясното обединение действа заедно с националистите и соцдепутатите. А влиятелният политик Делян Пеевски предупреди, че "това е вечерта на знаците" и че ''не би подкрепял правителство, което работи против евроатлантизма''. Така Пеевски даде ясен знак на ПП-ДБ да преосмислят поведението си. 

Гласуването в петък също удари на камък. Освен ГЕРБ и ДПС, ИТН и ''Възраждане'' също отказаха да се регистрират. Липсата на кворум провали и това заседание. В късния следобед обаче ''некоалицията'' изчисти спорни моменти и в проектобюджета за следващата година, и постигнаха компромис - вносът на руски петрол да спре на 1 март. Това беше ясен знак, че кабинетът ''Денков-Габриел'' ще преодолее и втория вот на недоверие.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

вот на недоверие

Още по темата