Изявлението на лидера на "Има такъв народ" (ИТН) Слави Трифонов, че ще върне светкавично втория проучвателен мандат за съставяне на правителство, озадачи и постави в извънредна ситуация останалите политически играчи в Народното събрание без ГЕРБ. Големият въпрос вече се очертава на кого президентът Румен Радев ще връчи третия мандат, дали изобщо е възможно успешното му реализиране или пък ще се върви към сформирането на служебен кабинет, чиято основна задача ще е организирането на нови избори. По конституция няма срок, в който президентът да връчи следващия мандат, а решението е изцяло в неговите ръце.
ХАОС
Ясно е обаче, че третата политическа сила в парламента - БСП, е изправена пред редица дилеми. "С връщането на мандата Слави Трифонов провали възможността да се разгради моделът "Борисов". От партията "Има такъв народ" хвърлят държавата в хаос и осигуряват връщането на ГЕРБ", се казва в позицията на левицата, която бе оповестена след извънредното заседание на тясното оперативно ръководство - Изпълнителното бюро. То бе свикано спешно от лидера Корнелия Нинова.
В позицията на ИБ се повтаря мнението на Нинова от миналата седмица, че с отказа на ИТН да подкрепят веднага предлагания от тях мораториум върху решенията на кабинета в оставка, "даде възможност Борисов да се окопае във властта".
"Връщането на мандата блокира актуализацията на бюджета с осигуряване на средства за здраве, икономика и социални мерки", смятат социалистите. Блокирало се и приемането на Плана за възстановяване и устойчивост.
Според БСП с промените в Изборния кодекс за овладяване на ЦИК и увеличаване на секциите в чужбина, хората на Трифонов помагали на ДПС. "Промяната се оказа подмяна. Задкулисието се прероди в нов образ", твърдят червените.
По-рано пред "Сега" Нинова коментира, че "ако президентът ни даде на нас третия мандат, тогава ще свикам извънреден Национален съвет". Което означава, че широкото партийно ръководство може и да трябва да се събере по Великденските празници, ако Радев задейства процедурата тази седмица.
Нинова вече няколко пъти даде да се разбере, че няма да е особено доволна, ако на БСП бъде връчен третият проучвателен мандат - и заради изборния крах на 4 април, и заради факта, че тя не среща особена подкрепа от другите формации в НС.
ЖЕРТВИ
"Когато царят е в ъгъла и пешката има шанс да напредне и да стане царица, е странно да обърнеш дъската и да ги събориш всички фигури. Но шахматът е индивидуална игра, политиката сама по себе си е колективно усилие и има голям риск да даде жертви. Решението е на г-н Трифонов и не можем да се месим в него. Моята представа обаче за политика е свързана първо с нуждите на хората и на държавата". Така депутатът от "Изправи се! Мутри вън! (ИМВ) Мария Капон коментира пред БНР обявеното от Слави Трифонов.
Капон изрази скептицизъм към възможността за съставяне на правителство от трета политическа сила.
"Въпросът е да видим на кого ще бъде даден третият мандат. Но за мен е доста комично при положение, че е толкова сложно да има правителство на малцинството, това да е правителство на малцинството на малцинството", посочи тя.
"Стоим зад кабинет на промяната. Хората искат стабилност и сигурност", коментира от своя страна шефът на ПГ на ИМВ Мая Манолова. Тя посочи още, че президентът ще реши на кого да връчи третия мандат, но "не е логично да го връчи на най-малката парламентарна група, защото не е редно", допълни тя, визирайки своята група. Манолова декларира, че задкулисни разговори не са водили с никой за бъдещ кабинет.
От обединението "Демократична България" също "тупат топката" и се въздържат от официален коментар по решението на "Има такъв народ" да върне мандата за съставяне на правителство. Съпредседателят на ДБ Христо Иванов не отговори на мобилния си телефон, потърсен от "Сега", но неведнъж вече е заявил готовност за подкрепа на правителство, излъчено от партията на Трифонов. Трите формации, заедно с другата нова в парламента - "Изправи се! Мутри вън!", обаче имат общо 92 депутати, доста под необходимите 121 гласа за мнозинство.
Депутатът "Демократична България" Борислав Сандов все пак обяви, че "поведението на цялата група, както и мълчанието по ключово важни въпроси от страна на ИТН по-скоро издаваха, че те нямат намерение на съставят правителство и по-скоро целта в този парламент е да се променят изборните правила, за да се осигури по-честен вот и да се ходи към избори".
Сандов посочи, че предсрочни избори трябва да се проведат максимално скоро, за да има възможност за стабилно правителство преди началото на есента.
"За нас от ДБ такава хипотеза беше разглеждана. Ние имаме готовност да действаме в една такава ситуация. Друг е въпросът дали това е правилният подход в този случай, при положение, че се намираме в здравна и икономическа криза, и ако това предвещава отиване и към политическа криза, ние ще трябва да проявим здрав разум и още по-голяма отговорност", каза Сандов пред БНР.
По мнението му "има възможност и за даване на трети мандатоносител, който да се опита да състави правителство, но мисля, че в тази ситуация, шансове за такова правителство са изключително малки, защото ако първата политическа сила като брой депутати в Народното събрание ГЕРБ е в тотална изолация, втората отказва да участва в съставяне на правителство, то много трудно може да се организира определено мнозинство и то бих казал, че няма да е стабилно“.
Сандов посочи още, че сега отговорността на президента Румен Радев е много голяма, още повече, че той есента също ще прави предизборна кампания.
"Шансовете за нови избори са огромни. Което може да е добре, доколкото мнозинство за сериозни реформи в парламента очевидно няма. Въпросът е ако живота на Народното събрание е още 2-3 седмици, да приемем важни закони, сред които и внесеният от мен и Мартин Димитров за намаляване на мандата на Комисията за защита ОТ конкуренцията обратно на 5 години. След като предишните депутати го увеличиха на седем преди два месеца, за да съхранят хората на четириглавата ламя", написа във Фейсбук друг депутат от ДБ - Владислав Панев.
Според него няма нищо страшно в служебен кабинет за 3 месеца. "Със сигурност излъчването на реформаторско правителство е по-добре, но това е извън нас. Трудно можем да влияем на този процес. Важното е изборите през юли да променят България устойчиво. Ясно е, че рискове има (връщане на "патриоти", реванш на озлобения Борисов), но ще положим усилия да ги предотвратим", каза той.