Щом се говори за Трета световна война, значи е по-малко вероятно тя да се случи. Тя е най-вероятно да се случи, когато по-малко се говори за нея. Но всичко е възможно в този динамичен свят. Това заяви в Сутрешния блок на БНТ основателят на Атлантическия клуб в България Соломон Паси.
Според него две са основните събития, които оформят контекста на случващото се в Близкия изток. Едното са военните учения, които правят съвместно Русия, Китай и Иран, другото са изборите в Съединените американски щати.
Паси припомни, че Иран е благодарен на България, затова че му е продавала оръжия по време на войната с Ирак. Той каза още, че имаме много добри български дипломати и посланици, които са служили в Иран, така че България има някакви наследствени знания в тази страна, които могат да бъдат привнесени в общоевропейските усилия. "Трябва да формираме обща европейска позиция", обобщи той.
"Касем Солеймани е много интелигентен човек и във военно отношение, и в политическо и в терористично отношение. От европейска гледна точка, той е от тъмната страна на силата, с изключение годините, когато той е съюзник на Запада в борбата с "Ислямска държава". Неслучайно европейските лидери казаха, че няма да пролеят сълза за него, той има славата на Дарт Вейдър. Той причини войните в Йемен, в Сирия, в Либия, в Газа. Трябва да си дадем сметка, че той седи зад атентата в Бургас през 2012 г. Той не умря по унизителен начин, получи достойна смърт за един войник", заяви още Паси, който е бивш външен министър.
Според него светът се намира в същата степен на сигурност, както и преди смъртта на Солеймани и едва ли настоящите събития ще предизвикат световен трус.
Той коментира и днешната среща на Бойко Борисов с американска делегация като нещо съвсем нормално, според него срещите със САЩ вече се превърнаха в ежедневие, но е важно какво си решил, а не колко пъти си се срещал.
"Не смятам, че този поток е добър за България, той просто засилва влиянието на Путин в българската политика", коментира Паси и днешното откриване на "Турски поток" в Истанбул, на което премиерът Борисов също е поканен.
"СЕГА" ПРИПОМНЯ:
На 18 юли 2012 година автобус с израелски туристи, които току що бяха кацнали на летище "Сарафово" в Бургас, за да прекарат отпуската си в нашите черноморски курорти, стана мишена на терористична атака. Освен загиналите при кървавата баня бяха ранени 38 души. На 15 юли 2016 г. обвинителният акт за терористичния атентат бе внесен в Специализирания съд. Подсъдими по него са Мелиад Фарах - ливанец с австралийски паспорт и Хасан Ел Хадж Хасан - с канадско и ливанско гражданство. Те са обвинени че са били помагачи на загиналия атентатор Мохамед Хасан ел Хюсейни. Двамата са обявени за международно издирване по канала на Интерпол с червена бюлетина. На 17 януари 2018 г. делото за атентата започна по същество.
И досега наказани за терористичната атака няма. Делото в Специализирания наказателен съд се води с огромни затруднения. Дългото разследване - заради много съдебни поръчки и опитите на службите да открият смятаните за отговорни за смъртта на петимата израелци, шофьора на автобуса - българина Мустафа Кьосов и десетките ранени, станаха причина за късното внасяне на обвинителния акт в спецсъда. Трудностите около призоваването на чуждите граждани отложиха с година и началото на процеса. Когато това стана, възникна проблема с разпитите. През спецсъда в София минаха десетки гранични полицаи, хотелиери и собственици на фирми за коли под наем от Бургас и района. Имаше и такива, които не дойдоха заради невъзможност да платят пътя до столицата. Затова и съдебният състав проведе две изнесени заседания в Бургас. Голямото предизвикателството обаче предстои - разпитът на пострадалите и наследниците на загиналите - основно израелски граждани. Неофициалните варианти, които се обсъждат, са видеоконферентна връзка или командировка на съдебния състав, прокурорите и адвокатите в Тел Авив, за да ги разпитат на наша територия - в посолството ни там. Т
Пострадалите и наследниците на загиналите бяха конституирани като частни обвинители и граждански ищци. Финансовите им претенции към Мелиад Фарах и Хасан ел Хадж Хасан са за над 200 000 лева, но отсъствието на двамата подсъдими от съдебната зала подсказва, че колкото и тежко да бъде наказанието им, то ще е по-скоро символично.