Медия без
политическа реклама

Ирак гласува изтегляне на американските военни от страната

Процедурата на самото гласуване бе повече от странна. Малкото депутати в залата скачаха, викаха, никой не преброи гласовете, коментира Владимир Чуков

05 Яну. 2020Обновена
Иракски студенти се събраха на протест, издигайки лозунги "Не на САЩ, не на Иран, да на Ирак". Убийството на Сюлеймани на територията на Ирак предизвика гнева на хората. БГНЕС
Иракски студенти се събраха на протест, издигайки лозунги "Не на САЩ, не на Иран, да на Ирак". Убийството на Сюлеймани на територията на Ирак предизвика гнева на хората. БГНЕС

На свое извънредно заседание иракският парламент взе решение за прекратяване на чуждото военно присъствие в страната. Решението засяга близо 5000 американски военни на територията на Ирак, съобщават световните агенции. Заседанието бе свикано след убийството на иранския ген. Касем Солеймани в иракската столица Багдад. 

"Току-що иракският парламент гласува закон за прекратяването на присъствието на чуждите войски на иракска територия. Няма да коментирам нормативния текст, състоящ се от 5 точки. Ще споделя моите впечатления от процедурата.
До преди 2 часа нямаше кворум. Присъстваха 120 депутати при необходими 165 /по списък 329/. Последващо преброяване не се състоя. Очевидно обаче това не смути премиера в оставка Адел Абдел Махди. Той прочете предварително написания текст. След това председателят на парламента подложи текста на гласуване. При липса на електронно гласуване или някаква ясна процедура за отчитане на гласовете с помощта на квестори, тези които бяха в залата започнаха да викат, да скачат и да вдигат ръце. Не последва броене на гласовете. Председателят не попита дали има "против" или "въздържал се. Накрая просто обяви, че законът е приет.", това коментира арабистът Владимир Чуков в профила си във ФБ.

По първоначална информация на агенция ТАСС внесеният в парламента законопроект предвижда забрана за присъствието на всякакви чужди сили в Ирак и използването на въздушното пространство на страната. Документът задължава кабинетът да оттегли искането на Ирак за помощ от времето на международната коалиция срещу джихадистката организация "Ислямска държава", както и да посочи точният брой и вид чуждестранни консултанти, които да получат разрешение да останат в страната за подпомагане на развитието й. По информация на "РИА Новости" пакетът от предложения вече е одобрен, като парламентът е дал зелена светлина за прекратяването на споразумението с коалицията за борба с "Ислямска държава"  и оттеглянето на чуждите войски от Ирак. Вече са факт и двете жалби на иракското външно министерство до Съвета за сигурност на ООН. В тях Ирак настоява Съветът за сигурност да осъди убийството на Солеймани. 

Междувременно и водената от САЩ антитерористична коалиция обяви, че спира борбата срещу Ислямска държава в Ирак, предаде БНТ. Американските военни ще се оттеглят заради заплахата от въздушни удари след смъртта на генерал Солеймани. "Това ограничи капацитета ни да провеждаме обучение с партньори и да подкрепяме техните операции срещу Ислямска държава, затова сме спрели тези дейности", се казва в изявление на коалицията.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Солеймани, убийство, Ирак, САЩ

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Смятате ли, че изборните резултати предполагат създаването на стабилно правителство?