Медия без
политическа реклама

Патриарх Неофит пожела на протестиращите добър резултат

Днес е големият християнски празник Успение Богородично

15 Авг. 2020Обновена

"Младите по площадите да бъдат разумни и всичко да бъде с добър резултат от нашите усилия".

Това каза пред БГНЕС Негово Светейшество българският патриарх Неофит,  преди да отслужи Света литургия в храм „Св. Александър Невски” за Успение Богородично.

Патриарх Неофит каза също, че на днешния ден отбелязваме един от дванадесетте велики празници.

„Всичко, което е свързано с живота на Света Богородица е много скъпо за нас. Защото тя е един чудесен пример на послушание, на волята Божия, смирение и преданост към своя божествен син. Честит празник!”.

 

Posted by вестник Сега on Saturday, August 15, 2020

Днес е един от най-големите християнски празници - Успение Богородично (Успение на Пресвета Богородица, Голяма Богородица), честван еднакво от православни, католици и други християнски деноминации. Този ден е посветен на смъртта на Божията майка (на успението ѝ).

Според Светото писание това е денят, в който Божията майка, на 64-годишна възраст, напуска земния живот и отива в Божието царство при своя син Исус. Нейната смърт била тъй лека и блажена, че приличала на заспиване, оттук и думата "успение" - заспиване.

Три дни преди това архангел Гавриил ѝ съобщава, че Бог е пожелал да я вземе при Себе Си в своето Царство, за да царува вечно с Него. Последното ѝ желание е да види светите апостоли заедно. По чуден начин те се пренасят пред вратите на дома ѝ в Йерусалим. Три дни след това сам Иисус Христос, в небесна слава, обкръжен от ангелски ликове и светци, слиза от небесата за душата на Света Богородица.

Погребват я в пещера край Гетсимания и затварят входа с камък. Когато няколко дни по-късно го отварят, за да се поклони пред Светицата и закъснелият Апостол Тома, намират само плащеницата ѝ.

Ставайки от трапезата, апостолите чуват ангелско пеене и виждат в облаците Пречистата Божия майка, обкръжена от ангели, която им казва: "Радвайте се, защото съм с вас през всичките дни."

В памет на явяването ѝ пред апостолите Църквата определя този ден да се отслужва тържествена литургия и да се прави "въздигане на хляба".

Според народната традиция празникът се нарича Голяма Богородица, за разлика от Малката Богородица, когато се чества рожденият ден на Христовата майка. След тържествена литургия в църквата се освещават обредни хлябове, които жените след това раздават за здраве и за покой на починалите. Селищата с църкви "Успение на Пресвета Богородица" имат храмови празници.

Традиционните ястия на трапезата са прясна питка, украсена с порфорен орнамент, пилешка каша, тиганици, варено жито, царевица и тиква. Непременно се ядат диня и грозде. Вярващите даряват на църквата свещи, домашно тъкано платно, месал, пешкир и пари.

В този ден празнуват всички, които носят имената Мария, Мариан, Мариана, Мариян, Марияна, Мика, Мира, Мара и др.

Последвайте ни и в google news бутон

ОЩЕ ОТ БЪЛГАРИЯ

Прокуратурата упорства срещу пускането на Биляна Петрова

11 Юли 2024

ГЕРБ затваря кранчето на лесните пари за безработица

12 Юли 2024

Пламна подлезът на централна метростанция

14 Юли 2024

Лагерите в ДПС се обвиняват в етническа омраза

12 Юли 2024

МВР спира временно всички услуги за лични карти, книжки и паспорти

12 Юли 2024