Премиерът Кирил Петков обяви, че в момента България изпраща стотици милиони към Путин заради МиГ-29 и се готви да постави пред шефа на американския Пентагон Лойд Остин проблема със сигурността на българското въздушно пространство. Това стана ясно от негови изявления пред журналисти по повод новината за предстоящата изненадваща визита на Остин в България. От думите му стана ясно, че министърът на отбраната на САЩ ще е в София в петък.
"В момента истината е, че няма как МиГ-овете да се ремонтират в Русия. Това няма как да се случи. В момента изпращаме стотици милиони към руския президент Владимир Путин. Въпросът е какво да направим за защита на българското небе и за запазване на подготовката на пилотите и дали можем да ремонтираме самолетите, които имаме, на други места", разясни тезата си Петков.
Неговите думи идват само ден след като президентът призова правителството, военното министерство и генералите да вземат неотложни мерки и да направят така, че въздушното пространство да се пази от български самолети с български екипажи. От пожеланията на държавния глава, обаче изобщо не стана ясно как точно ще става това. Проблемът възниква заради това, че България не може да поддържа и да ремонтира самолетите си МиГ-29 нито чрез Русия, нито чрез Беларус, нито чрез Украйна. И това ще е валидно години наред. Страната ни има общо 15 МиГ-29, което стана ясно през 2017 г. от обществена поръчка за над 80 млн. лв за интегрирана логистична поддръжка, спечелена от Русия.
"Ситуацията е такава, че изтребителите МиГ-29 не могат да се ремонтират в Русия и е пълен абсурд идеята машините да се изпращат там през някакви вторични компании", каза загадъчно Петков във вторник.
В същото време президентът Румен Радев използва днешния си брифинг с румънския президент Клаус Йоханис в Букурещ, за да продължи темата с МиГ-овете. Той попита правителството през медиите как и с какви самолети България ще охранява въздушното си пространство от края на тази година до 2030 г. "Летателният ресурс на двигателите на МиГ-29 е ограничен за около година, доставката на първите 8 самолета F16 вече отива към 2025 година и след нея и дори с тези 8 самолета, дежурства не можем да носим. Втори транш, ако има такъв, ще е след 2030 година", заяви Радев.
Той отправи призив към Министерството на отбраната и правителството да вземат неотложни мерки, "така че да е ясно дали ще можем да поддържаме повече МиГ-29 в Руската федерация". Радев директно призова и да се направи всичко възможно това да стане за българските самолети и екипажи. "Ако това не е възможно трябва да се види можем ли да го направим с друга съюзна държава и ако и това не е възможно, ще се търсят междинни решения с друга техника и по друг начин поне до 2030 г.", каза още той.
Часове по-рано, Тодор Тагарев, който бе за няколко часа кандидат за министър на отбраната на ПП, обяви в пост във Фейсбук, че българското небе трябва да се пази от НАТО, "предвид ограничената подготовка на българските летци, използването на МиГ-29 срещу агресивни действия на руската авиация е свързано с неприемливо висок риск". Като други причини той посочва и, че първоначално назначеният ресурс на ракетното им въоръжение отдавна е изтекъл. Като проблем Тагарев смята и това, че използването на МиГ-29, предвид липсата на съвместима система за опознаване „свой-чужд“, носи риск за операцията за защита на въздушното пространство на НАТО, изпълнявана от наши съседи и авиация на съюзници, базирана в Румъния и авионосните групи в Средиземно море.