Медия без
политическа реклама

Планът за Перник - 7 въпроса без отговор от министрите

Министрите на икономиката Емил Караниколов и на регионалното развитие Петя Аврамова дойдоха без документи в СОС.
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Министрите на икономиката Емил Караниколов и на регионалното развитие Петя Аврамова дойдоха без документи в СОС.

Куп въпроси останаха неизяснени след вчерашното заседание на комисията по инженерна инфраструктура към Столичния общински съвет, на която Министерският съвет представи плана си за справяне с водната криза в Перник. Неговото осъществяване зависи от столичния парламент, тъй като той трябва да гласува съгласие за предоставяне на водопреносната мрежа на София за пренасочването на 300 литра в секунда вода от водосборната зона на яз. "Белмекен" през яз. "Бели Искър" към нея и оттам през нов 13-километров водопровод от Мало Бучино до бедстващия Перник. Да убеждават общинарите дойдоха министрите на икономиката Емил Караниколов, на регионалното развитие Петя Аврамова със заместника си Николай Нанков и на околната среда Емил Димитров. Въпреки уверенията на кмета на София Йорданка Фандъкова, дадени в събота, че на заседанието ще бъде представена "цялата документация" за намеренията на кабинета, всъщност тримата не донесоха никакви документи. Само устно министрите презентираха за какво изпълнителната власт смята да похарчи до 25 млн. лв. Информацията по голяма част от въпросите обаче остана изключително оскъдна.


1.  Колко ще струва новият водопровод

На заседанието вчера стана ясно и че правителството няма точни разчети колко ще струва изграждането на новия водопровод от Мало Бучино. Зам.-министър Нанков каза, че според различните идейни проекти в МС новият тръбопровод и помпите към него можело да излязат 20 млн., 22 млн. или 25 млн. лв. и че това щяло да се изясни при извършването на самите доставки. Проблем имало и с това да се намери откъде кабинетът да купи нужните 13 км тръби, като все още не било ясно с какъв диаметър ще са те. Подобна неизвестност имало и за двете помпи, които ще се купят и използват за довеждането на водата до високите квартали на миньорския град. "Търговските ни аташета в посолствата по целия свят са натоварени със задачата да търсят", каза министърът на икономиката.

 

2. Ще издържи ли ВиК системата на София

По отношение на това дали допълнителните 300 л/сек., които трябва да преминават през водопроводната система на София към "ВиК Перник", няма да увеличат авариите в столицата, Караниколов поясни, че Рилският водопровод е проектиран за 1700 л/сек, а от "Софийска вода" допълниха, че през 2019 г. през него са преминавали средно по 932 л/с. Съоръжението е оразмерено за доста по-големи количества вода, отколкото реално се изпълняват, поради което допълнителният обем не би трябвало да създаде проблеми, коментира министърът. Това обаче, както отбеляза независимият общински съветник Борис Бонев, са същите институции, които оставиха язовир "Студена" и Перник да стигнат дотук. А в Перник режимът изненада местните власти, като драстично увеличи авариите по пробитата мрежа заради пускането и спирането на водата.

 

3. Ще поскъпва ли водата на София и Перник

За момента е известно единствено, че "ВиК Перник" ще плаща на "Софийска вода" за доставената пречистена вода. Караниколов каза, че първоначалните изчисления на експертите били, че водата за София няма да поскъпне заради новите инвестиции, но че последната дума щяла да бъде на КЕВР. Няма 100% гаранция, че няма да поскъпне и водата на Перник. 

"По закон КЕВР ще определи цената. Перник трябва да плати възмездно на "Басейнова дирекция" за водата, която ще бъде насочена. Първоначалните анализи показват, че промяна в цената няма да има. Въпросът е какво ще се случи с тези 89 стотинки на кубик, които се плащат на "Напоителни системи". Тези пари може да бъдат компенсирани от страна на държавата. Нека обаче не правим заключения, а да изчакаме решението на КЕВР. Пак казвам, увеличение може и да няма", коментира министър Караниколов. 


4. Къде са гаранциите, за които говори кметът

От събота кметът Фандъкова говори само как иска гаранции за водата на София. Всъщност никой не дава никаква гаранция, че планът на управляващите ще успее. Борислав Игнатов от "Демократична България" попита дали тримата министри и кметът Йорданка Фандъкова ще поемат отговорност и ще подадат оставки, ако и този проект за водоснабдяването на Перник се провали. Отговори само Караниколов: "Това е най-лесното. Лично имате моята", каза той.

 

5. Кога и как ще се ремонтира язовир "Бели Искър"

Не стана ясно кога ще започне ремонтът на стената на язовир "Бели Искър", който поема допълнително натоварване заради включването на Перник към софийската мрежа. Въпреки че и кметът Йорданка Фандъкова, и общинските съветници от опозицията изведоха въпроса за ремонта като приоритетен за реализацията на плана за Перник, министър Караниколов лаконично заяви, че средствата са осигурени и че предстои ремонтът да започне.

"До края на седмицата ще имаме среща със "Софийска вода" по отношение на идейния проект за ремонта и на график, в който ще започнем ремонта, за да не се стигне до някакъв проблем. Столична община ще контролира всичко. Средства са осигурени, считам, че идейният проект е работещ и сме готови да започнем и там. Но това в момента не е тема, ще ви информираме след срещата със "Софийска вода", каза Караниколов. Той допълни, че до две седмици стената на язовира, който е държавна собственост, ще премине за стопанистване към неговото министерство, след което структури на икономическото водомство ще бъдат отговорни за всичко, свързано с "Бели Искър". На въпрос дали по време на бъдещия ремонт ще даде гаранции, че няма да има смущения в подаването на вода към София, Караниколов отговори: "Отговорността ще се носи от министъра на икономиката и от министерството".

Преди 3 г. язовирът е обявен за особено опасен и нуждаещ се от спешен ремонт. През 2017 г. прокуратурата разпореди да се ограничи натоварването на язовирното съоръжение. След земетресението в Самоковско в края на миналата година държавното обвинение започна нова проверка.

 

6. Кога ще се започне връзката с язовир "Огняново"

Не стана ясно в какъв срок ще започне изграждането на връзка между язовир "Огняново" и водопреносната мрежа на София, което кабинетът обещава като бонус, ако СОС приеме да участва в плана за спасението на Перник. За този проект министърът на икономиката каза само, че е важен и предстоящ "в дългосрочен план". Не се разбра и кога ще бъде изграден "байпас", който да свърже язовирите "Искър" и "Бели Искър". Неговата цел ще е застраховка за южните квартали на столицата в случай на авария в захранващия водоем. Така всички обещани на София "бонуси" остават за неопределено бъдеще.


7. Какво ще правим, ако природата не помогне

Перник има вода за 32 дни, но още след 10 дни язовир "Студена" ще достигне мъртвия си обем. Ако тепърва се търсят тръби по цял свят, то едва ли "Монтажи" ще успее да се вмести в обещаните 45 дни. Икономическият министър разчита на природата и вярва, че тя ще напълни язовира. Но какво ще правим, ако природата не го чуе? Припомняме, че за пръв път Перник поиска вода от София на 11 декември, но тогава идеята бе набързо отхвърлена като трудно осъществима.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата