Медия без
политическа реклама

Плашенето не помага за ваксинацията, отчете съветът на Кацаров

Зелените сертификати са китайска капка, която действа добре, считат участници в съвета

05 Ноем. 2021
Според участници в обществения съвет за повишаване на информираността за ваксините негативните послания не работят.

Разделението в обществото по темата ваксини и COVID-19 се е втвърдило толкова, че негативните послания няма как да работят. Хората само се капсулират повече. Колебаещите се трябва да се поощряват, а не да бъдат плашени и обвинявани. 

Такава позиция изразиха участници в сформирания обществен съвет за повишаване на информираността за ползите от ваксините. Съветът се събра на среща в Министерския съвет със здравния министър Стойчо Кацаров и други представители на здравните власти.

„Минахме през различни етапи в тази криза – първоначално ориентиране, самоопределяне, затвърждаване на позициите на две групи с противоречиви послания. Тези групи вече са се втвърдили, изпитват чувство за общност и имат усещане за мисия. Позицията им не може да бъде променена рязко, особено в сегашния момент. Трябва да се продължи с принципа на китайската капка и в тази посока зелените сертификати действат чудесно. Трупа се критична маса, която счита, че сертификатите помагат“, изтъкна психологът Ани Владимирова.

Според социолога Първан Симеонов усилията трябва да се насочат към групи, които в момента са подценени. „Трябва да спрем с противоречивите изказвания. Така например дълго време се твърдеше, че преболедувалите не следва да бързат да се ваксинират. Сега се говори обратното. Трябва да се обърне внимание на маргинализираните общности – това са гетата, те ясно се виждат в статистиките за неваксинираните. Не се постави акцент върху ваксинацията на активните групи – акцентът беше при възрастните, които така или иначе се страхуват и се ваксинират“, коментира Симеонов. Той призова лидерите на мнение с проваксърски позъции да спрат да гълчат хората на обратното мнение и да им обясняват, че са глупави. „Късно е да се плашим, трябва да се насърчава добрия пример“, счита Симеонов.

„Страхът, който беше нагнетен особено в началото, счупи българина. Той се изплаши толкова много, че не ще да суша никого и реши да оцелява сам. Ние не сме негри, които си мислят, че инжекцията взима душата на човека. Но след година и половина страх думите не работят. Последното, което може да даде резултат, е още страх. Конструкцията „ако не се ваксирирате, то“ трябва да се забрави. Трябва да е точно обратното – "като се ваксинираш, виж как леко минава". А не да предаваме от реанимацията. Нито доза повече страх“, коментира политологът Андрей Райчев.

„Натрупват се комуникационни проблеми. Има група крайни антиваксъри, на които не може да се въздейства. Но има група, която се колебае и чака. Тези хора трябва да се идентифицират – да се видят какви са бариерите и да се подберат послания. Негативните послания не работят – хората се капсулират“, счита и доц. Александър Христов от Центъра за анализи и кризисни комуникации. Според него не трябва да се прекалява със свръхкомуникация на национално ниво и трябва да се слезе на по-микро ниво в различните социални групи. 

Тези позиции идват на фона на започната от МЗ кампания в обратна посока. В последните дни министерство на здравеопазването разпространява снимки, противопоставящи ваксинирани на неваксинирани. "Сега" не получи отговор на въпросите си кой изработва тези плакати, откъде се взимат снимките и заплаща ли се тази дейност. 

Още по темата