"Пирогов" окончателно загуби делото, което водеше срещу НЗОК за наложени санкции поради засечени фиктивни хоспитализации. Така националният ни спешен институт няма да може да работи в двете клинични пътеки, където са установените нарушения - Диагностика и лечение на декомпенсирани чернодробни заболявания и цироза (75.1) и Диагностика и лечение на остра бъбречна недостатъчност при лица над 18 години (87.1). Това постанови тричленен състав на Върховния административен съд, който отмени решението на предишната инстанция - Административен съд-София. Решението е от 1 юли и за него съобщи сайтът "Право и здраве".
Историята е от 2001 г. по времето на Стойчо Кацаров като министър и Асен Балтов като директор на "Пирогов". Тогава самият министър се оказа с отчетени дейности на свое име, без да подозира за това.
Случаят предизвика истинска война между министъра и пироговци. Балтов бе уволнен не само като директор, но и като лекар от "Пирогов" (впоследствие съдът го върна като лекар). Тогавашният управител на касата проф. Петко Салчев пък прекрати договорите на болницата по двете клинични пътеки, за които се установиха отчетени, но неизвършени дейности, каквото е наказанието по Закона за здравното осигуряване. Общо ставаше дума за фалшиви хоспитализации за общо около 1 млн. лв. Пироговци обясниха, че правят това в името на пациентите - тогава нямаше добри клинични пътеки за COVID-19 и за да се направят всички необходими изследвания за усложнения, трябваше да се ползват други налични пътеки. На първа инстанция съдът прие това за резонно и отмени наказанието за института.
Сега обаче тричленен състав на ВАС с председател Тодор Тодоров и членове Весела Николова и Николай Ангелов отменя решението на Административен съд - София град и връща заповедта за прекратяване на двете клинични пътеки. Върховните съдии потвърждават, че има установена липса на документи, доказващи отчетените и заплатени манипулации на пациентите. Тези пациенти са изписвани с диагноза чернодробна недостатъчност и цироза (а от развитие на случая се разбра, че нямат такава). Те самите са свидетелствали, че не са били на лечение в "Пирогов" по тази клинична пътека в периода, за който е била отчетена съответната медицинска дейност.
Установено е, че по двете клинични пътеки са отчитани и пациенти, които са служители на "Пирогов". По време на тяхната хоспитализация те не са ползвали отпуск по болест, установява съдът. На друга пациентка е отчетен прием на антибиотик, за който няма следи да е отпуснат наистина от болничната аптека.
Първоинстанционният съд е отменил наказанието за "Пирогов" с мотиви, основаващи се на две взаимно противоречащи си съдебно-медицински експертизи, а не е кредитирал заключението на първоначално приетата експертиза, отбелязва ВАС. Според магистратите, заключенията са били основани на специални знания, свързани с алгоритъм на провеждане на лечение, но не и с преценка на документите. Решението е валидно и допустимо, но е постановено в нарушение на материалния закон и е необосновано, заключават те.
Фактите по делото не са спорни. Отчитането на дейност, която не е извършен, съставлява основание за прекратяване на договора - частично, по отношение на клиничните пътеки,по киото е отчетена неизвършената дейност, постановява тричленният състав.