Жители на Пловдив излязоха на протест срещу управляващите в града от ГЕРБ заради обявяването на първа копка на пробива под Водната палата на централните булеварди "Цар Борис III Обединител“ и бул. "Марица“ и срещу изграждането на кръстовище на две нива, съобщи сайтът „Под тепето“. Те скандираха „Оставка“, като виковете им бяха насочени към зам.кмета по строителството Пламен Райчев. Според протестиращите с реализацията на този проект кметството ще оформи „магистрала“ в самия център на Пловдив, в който въздухът е един от най-замърсените в България и Европа.
Цената на строително-монтажните дейности възлиза на 9,2 млн. лв., допълва Plovdiv24.bg. Средствата са част от 30-милионния заем, който Пловдив взе от Фонда за устойчиви градове. Според плановете на администрацията обектът трябва да е завършен до края на 2023 г. Наскоро стана ясно, че на бъдещото двуетажно кръстовище ще има само десни завои. Обръщането на посоката на движение ще става на съседните кръстовища, тъй като технически е невъзможно да се слезе директно от локалните платна на долното ниво.
„Срамна страница в историята на Пловдив е днешната първа копка на пробива при Водната палата и аз много съжалявам, че днес не съм в града, за да ида на място и за пореден път лично да му кажа на кмета това, което не спирам да повтарям много-много месеци. Не искаме магистрала в центъра на града! Да изпльоскаш магистрала в центъра на града с най-мръсен въздух в Европа е най-голямото безумие. Да изпльоскаш магистрала в центъра едновременно с въвеждане на зона за ниски емисии дори не може да се коментира. Това е престъпно харчене на нашите пари, а въздухът ще се влошава, влошава и влошава. Няма да се реши проблемът с трафика. Сметнато е, изчислено е, няма да има ефект“, коментира общинският съветник от „Демократична България“ Добромира Костова във Фейсбук. Тя е част от т.н. Обществен съвет за контрол на разходването на средствата от многомилионния заем. Според „Под тепето“ и Костова, и колегите й в съвета не са били запознати в детайли със спорния проект.
„Докато през последния повече от половин век целият цивилизован свят пешеходизира центровете на градовете и крайречните булеварди, ГЕРБ още живеят някъде в началото на 1960-те – и влагат десетки милиони, за да превърнат Пловдив – един естествено пешеходен град – в автомобилна пустиня. Бесен съм“, допълва бившият депутат Манол Пейков.
При откриването на обекта зам.кметът Пламен Райчев коментира, че единственият, който може да иска оставката му, е кметът на Пловдив Здравко Димитров-Зико. "Не съм се хванал за поста си. Това е конфликтен момент, който ми създава здравословни проблеми. Ако кметът ми поиска оставката, аз ще я подам", каза Райчев, цитиран от „Пловдив 24“. "Знаем какво се случва на кръстовището в час пик. Основният проблем е в тези часове, когато движението по Панаирния мост спира. Трафикът в района е огромен и се получават задръствания. Единственият вариант е кръстовище на две нива", каза още Райчев.
Още искания за оставка
Общинските съветници от „Демократична България“ в Пловдив поискаха оставката на кмета Здравко Димитров заради обявеното частично бедствено положение и обществената поръчка чрез директно възлагане на почистването на река Марица, поверено на фирма ПИМК. Това е втори опит за възлагане на поръчката на същото дружество, каза председателят на групата общински съветници Веселина Александрова.
„С престъпното си бездейстивие по отношение на река Марица кметът Димитров води Пловдив до истинско бедствено положение. Реално застрашава животи само и единствено, за да облагодетелства фирма „ПИМК“, и затова незабавно трябва да си подаде оставката", каза тя, цитирана от БНР.
Александрова посочи, че за втори път в рамките на година и половина кметът прави опит да заобиколи закона, да елиминира конкуренцията и да възложи директно поръчката за почистването на коритото на река Марица на „ПИМК“. "За втори път с един и същи мотив – Пловдив е в риск. А кметът вместо да опази пловдивчани година и половина умува каква хитрост да приложи, за да облагодетелства конкретно фирма „ПИМК“", допълни съветничката.
Законът ясно казва, че да се прилага директното възлагане с мотив неотложност, то тази неотложност трябва да е непредвидимо събитие и то да не е резултат от действия или бездействия на възложителя. А именно бездействието на кмета Димитров води града до бедствие“, каза Александрова.
Владимир Славенски припомни, че преди време имаше друга обществена поръчка за обследване на реката, по която са подадени 6 оферти, но все още няма избран изпълнител. "Трябва да видим дали става дума истински да се свърши работа или за добив на инертни материали", посочи той.
Д-р Веселка Христамян от ДБ настоя спешно да се прекрати незаконната според тях обществена поръчка и предложи в почистването на реката да се включат общинските предприятия.
Тъй като кметът Здравко Димитров е в болнични, поръчката е подписана от зам.-кмета Величко Родопски и той би могъл да я отмени, допълниха съветниците.
Временно изпълняващият длъжността кмет Величко Родопски заяви пред Радио Пловдив, че няма да отмени обществената поръчка. "Няма да отменя пуснатата поръчка, защото ако завалят дъждове и стане катаклизъм, с какво ще се оправдаваме?", попита той.
Според Родопски не всички общински съветници са против поръчката, а кметът е водил разговори с областния управител и с хора от София да се пусне по неизбежност. "Обществената поръчка не е пусната по собствено желание на кмета, а за да не станат катаклизми като в карловските села. Затова е по спешност, защото трябва време да се изготви голям проект", посочи Родопски.
Той обясни, че сегашната обществена поръчка е на стойност 1,5 млн. лв., които идват по линия на Междуведомствената комисия по бедствия и аварии.
Специализирана техника ще чисти коритото на река Марица, като изкоренява дървета, без да изнася наноси. Почистването ще се прави само в урбанизираната територия на Пловдив, под стриктен контрол, заяви заместник-кметът по екология Анести Тимчев. Той допълни, че до дни се чака становището на Агенцията за обществени поръчки и при положителен отговор почистването на коритото на Марица може да стартира.