По-малко хора са се възползвали от правото да си купят стаж за пенсия, показват окончателните данни на Националния осигурителен институт за 2024 г. До тази възможност миналата година са прибегнали 4535 души при 4707 през 2023 г. Недостигащият им брой месеци за пенсиониране са били средно 22,81 при 23,64 месеца за 2023 г., т.е. намалява и периодът, който се покрива чрез заплащане на осигурителни вноски.
Намалението е незначително - под 4%, но е любопитно, като се има предвид, че в началото на 2024 г. парламентът отвори още една допълнителна възможност за закупуване на стаж. Тя е за пострадалите от политически репресии по специалния закон за тяхната рехабилитация и бе приета по настояване на ДПС. От 2-3 години Делян Пеевски инициира промени в Кодекса за социално осигуряване, целящи да осигурят български пенсии за изселниците ни в Турция. Част от тях обаче нямат достатъчно български стаж за целта, затова бе променена дефиницията за действителен стаж, за да влязат в нея и периодите на репресия, а след това бе дадено право само на тези хора да откупуват още до 3 години стаж.
Възможностите за купуване на стаж са няколко, показва справка в полезната информация на НОИ. За осигурителен стаж при пенсиониране, ако не е зачетен на друго основание и са внесени осигурителни вноски изцяло за сметка на лицата, се зачита:
- времето на обучение на лицата, завършили висше или полувисше образование, но за не повече от срока на обучение, предвиден по учебния план за завършената специалност;
- времето на докторантурата, определено в нормативен акт за лицата, придобили образователна и научна степен "доктор".
- времето на недостигащ осигурителен стаж за придобиване право на пенсия за осигурителен стаж и възраст по чл. 68, ал. 1 и 2 от КСО, но не повече от 5 години.
- времето на недостигащ осигурителен стаж за придобиване на право на пенсия за осигурителен стаж и възраст по чл. 68, ал. 3 от КСО, но не повече от 3 години – за лица по чл. 1, т. 1, 2 и 3 от Закона за политическа и гражданска реабилитация на репресираните лица. Това са граждани, които са били незаконно репресирани заради техния произход, политически убеждения или религиозни вярвания през периода от 9 септември 1944 г. до 10 ноември 1989 г. и ако са били:
а) осъдени по наказателни дела, с изключение на осъдените от Народния съд 1944 – 1945 г., освен ако са били реабилитирани по съдебен ред, деянията им са амнистирани или присъдите им са отменени по реда на надзора, или ако са били осъдени от Трети тринадесетчленен състав на Народния съд по наказателно дело № 3 от 1945 г.;
б) незаконно задържани в поделенията на Министерството на вътрешните работи и други места;
в) въдворявани в трудововъзпитателни общежития, лагери и други подобни места, както и принудително трудово мобилизирани.
"Цената" на стажа се определя от минималния осигурителен доход за съответната година, поради което се увеличи от 1 април с влизането в сила на бюджетните закони. Месечната сума за внасяне е равна на процента, определен за фонд "Пенсии" за родените преди 1 януари 1960 г., върху минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се, т.е. 19,8% върху 1077 лв. Това прави 213,25 лв. за един месец в момента или 2559 лв. за една година. За сравнение, до 1 април стажът струваше 184,73 лв. на месец или около 2217 лв. за една година.