Още на втория ден след влизането на поправки в Наказателния кодекс, които позволяват отнемането на автомобили на хванати с алкохол или наркотици водачи, полицията се похвали с поредица такива случаи. След като това бе направено в Бургас с тир и кола, то само за часове са отнети поне още 7 автомобила на шофьори във Видин, Враца, Кюстендил, Пазарджик.
В първия случай е спрян за проверка автомобил, управляван от 38-годишен мъж. Установено е, че той е шофирал с 2,75 промила алкохол. Колата е иззета и оставена на съхранение в база на МВР, а мъжът е задържан, съобщават от полицията. Малко преди това, на бул. "Панония" във Видин униформени са спрели за проверка автомобил, управляван от 30-годишен мъж. Установено е, че той шофира под въздействието на бензодиазепини. Колата е била иззета, а той е арестуван.
Четири автомобила пък са отнети са часове след влизането на промените в Кюстендилска област, съобщи началникът на КАТ-Пътна полиция главен инспектор Радослав Боюклийски, цииран от БНР. И четирите случая са предадени на прокуратурата. Буквално в първите минути след влизане на промените в полунощ на 7 август в района на гр. Рила е спрян и установен водач с употреба на алкохол над определените нива. Следващите дни има още три такива случая, съобщи Боюклийскки и добави, че се "действа съгласно разпорежданията и нормативната уредба".
Първи случай на отнет автомобил е регистриран и в Пазарджик. Собственикът е шофирал след употреба на алкохол. Той е задържан в РПУ – Септември, след като е спрян за рутинна проверка в село Варвара. 57- годишният мъж е тестван с дрегер, който отчел 1,43 промила алкохол. Тойотата, която е негова собственост, е иззета, а той задържан в ареста на срок от 24 часа. По случая се води бързо производство.
Втори ден продължават и анализите и критиките на новите норми в НК. "Не е адекватно отнемане на автомобил, когато говорим за различни по тежест деяния. Когато умишлено се причини телесна повреда или смърт, изобщо няма такова отнемане. Ако при непредпазливост се причини смърт или телесна повреда на повече от едно лице, има възможност съдът да отнеме колата, а когато има алкохол или наркотици в кръвта, задължително следва отнемане. Това показва обратна на нормалната човешка логика наказателна репресия", обяви по Нова тв адвокат Александър Кашъмов.
По думите му стойността на отделните МПС е различна, много по-адекватна санкция е глобата. "Например при произшествие с тир, тъй като не е негов собственик, водачът ще трябва да плати само равностойността му. Това нарушава основни човешки права, защото шофьорът няма как да го плати", посочи той.
Адвокат Силвия Петкова пък смята, че отнемането на автомобили е уредено като форма на наказание, а то не е такова. "Ако беше наказание, щеше да се говори за конфискация. МПС би могло да се квалифицира като предмет на престъплението, като превантивна мярка, за да не се извърши ново престъпление. Отделно това наказание е непропорционално, защото всеки автомобил има различна стойност. Излиза, че водачи, извършили едно и също престъпление, ще носят различна по степен наказателна отговорност. На един шофьор с по-евтин автомобил ще му струва по-евтино отнемането", смята тя.
Според нея кръвните тестове могат да покажат употреба на наркотици седмица назад. "Тоест човек, който шофира, употребил дрога седмица назад, не създава опасност за движението, защото в настоящия момент не е приел наркотици. Не се е качил целенасочено употребил субстанции, както е в други случаи", коментира адвокатът.
Адвокат пусна съвети към шофьорите
Малко по-късно адвокат Силвия Петкова пусна на страницата си във Фейсбук съвети към водачите на МПС за поведение при спиране и евентуално отнемане на авомобили.
В сутрешния блок на NOVA - "Здравей, България!" с колегата адв. Александър Кашъмов коментираме влезлите в сила във вторник промени в Наказателния кодекс, касаещи транспортните престъпления Няма да навлизам в подробности на колко нива така предвиденото отнемане на МПС е неправилно. Имам, обаче, няколко съвета към водачите на МПС, написа тя, като после ги описва:
- винаги, когато се съмнявате в показанията на дрегера за алкохол или на теста за наркотици, дайте биологична проба (кръв и урина). Това трябва да направите независимо колко настойчиво полицаите Ви убеждават да не давате такава проба (ще стане по - лошо, ако дадете; всичко ще свърши по - бързо, ако не дадете и др. под. - това са полицейски трикове; биологичната проба е Ваше право).
- особено важно при положителен тест за наркотици, когато не сте употребили или сте употребили дълго време преди да шофирате: НЕ подписвайте протокол за доброволно предаване на автомобила си. Полицейските служители масово ще се опитат да Ви убедят как имате задължение да го направите или пък, че така за Вас ще бъде по - добре. Няма такова нещо. Отнемането на МПС е мярка, която се прилага с присъдата и не следва да се прилага предварително. Ако желаят да Ви го отнемат на място, това трябва да стане с протокол за изземване.
- ВАЖНО! Ако подпишете протокол за доброволно предаване на автомобила си и след няколко месеца биологичната Ви проба се окаже отрицателна, няма да се активира правото Ви на обезщетение за оставането без автомобил. Това е така, тъй като обезщетение се дължи за вредите, настъпили от незаконни актове на полицията. Когато сте предали автомобила си доброволно, не е налице незаконен акт, дори и когато сте били подведени да го направите.
И пак да повторя:
1/ задължително давайте биологична проба;
2/ не подписвайте протоколи за доброволно предаване на автомобили, пише още адвокат Силвия Петкова.