Медия без
политическа реклама

През юни всеки ден е валял пороен дъжд

В Западна България на някои места валежите надвишават с 300 % климатичната норма, съобщава НИМХ

03 Юли 2023
Пороят в село Лиляче, Врачанско
EPA/BGNES архив
Пороят в село Лиляче, Врачанско

Времето през юни 2023 г. беше изключително динамично в голяма част от страната, съобщава НИМХ, предаде БТА.  Почти през всички дни на месеца в различни райони на страната бяха регистрирани мощни бури, придружени с градушки и проливни валежи, които доведоха до наводнения и нанесоха значителни щети на сгради, инфраструктура, електрозахранване и селско стопанство. Обявено беше частично бедствено положение в някои населени места. Контролирано се изпускаха общинските язовири.

С масов характер тези процеси бяха на 1, 4, 12-16 и 25- юни. Най-засегнати бяха областите Видин, Монтана, Враца и София област. Там месечната климатична норма за валеж в отделни общини беше превишена над 3 пъти. 

Средно за периода температурите са по-ниски от обичайните. Само в Източна България в началото има повече слънчеви часове и е сравнително топло, но впоследствие хладната въздушна маса обхваща и тези райони. Постепенно през последния ден на юни валежите отслабват като обхват и интензивност.

Средните месечни температури са били между 16 и 23 °С и имат отклонение от месечната норма между -1.7 и +1.2 °С. Този месец юни е по-хладен от юни миналата година, но по-топъл от месеците юни на 2021 и 2020 г. Най-високата измерена температура е 36.8 °С на 23 юни в гр. Любимец.

По данни от оперативни метеорологични станции на НИМХ в западната половина от страната месечните суми на валежа са между 60 и 300% от климатичната норма, а в източната – между 16 и 200%. Най-оскъдни са валежите в Североизточна България – Шабла – 16% от нормата, а най-обилни в Северозападна България – Белоградчик – 304%. Въпреки обилните валежи в Северозападна България източната половина на страната остана относително суха и средно за страната този месец юни е с най-малко валежи от 2018 г. насам. Най-голямото измерено 24-часово количество валеж е 115 mm от дъжд и град в с. Кесарево, обл. Велико Търново, на 26 юни.

Падналите поройни валежи в края на второто десетдневие на юни силно преовлажниха и наводниха площи с пролетни и зеленчукови култури и доведоха до компрометиране на черешовата реколта в част от западните райони на страната (Кюстендил). В районите на Силистра, Стара Загора, Сливен и Ямбол бяха регистрирани силни ветрове и градушки, които нанесоха механични повреди на земеделските култури – счупени клони и полегнали посеви. Честите валежи през юни в по-голямата част от страната създадоха условия за развитие на гъбни болести: струпясване, сачмянка, късно кафяво гниене по овошките, мана по зеленчуковите култури и лозата.

През изминалия месец реките в страната бяха с водни количества около и над праговете за средни води и около праговете за високи води. Обилните и интензивни валежи през първите две десетдневия на юни бяха причина за значителни повишения на речните нива главно в западната половина от страната, а редица тежки наводнения бяха регистрирани във  водосборите на реките Цибрица, Огоста и Искър.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

юни, валежи

Още по темата