Президентът Румен Радев възложи на зам.-председателя на Сметната палата Горица Грънчарова-Кожарева да състави служебно правителство. Това стана на среща в президентството тази сутрин.
Държавният глава посочи на Кожарева, че най-подходящата дата за новите избори е 20 октомври. Затова той ще очаква от бъдещия премиер да представи проект за състав и структура на кабинет най-късно до 19 август, така че да се спазят двумесечния конституционен срок. "Още от утре, както се казва, започвам разговори със сегашните министри, както и с други експерти. Ще се справя!", заяви номинираната.
По думите на Радев, в момента Кожарева е единственият възможен избор. Избраничката обеща да сформира кабинет, който да гарантира нормалното функциониране на държавата до избирането на редовно правителство, като наблегна, че основната й задача ще бъде организирането и провеждането на изборите. Тя обаче отказа да отговаря на въпроси, свързани с това дали Калин Стоянов ще продължи да бъде вътрешен министър.
Интересно, че през март Кожарева смяташе, че не е подготвена да бъде премиер. Тогава тя се срещна заедно с колегата си Тошко Тодоров с президента по въпроса за служебния кабинет. "Ние не сме най-подходящите хора за тази позиция. Повярвайте съпругата ми вече месец не спи, предполагам и съпругът на г-жа Грънчарова. Молим ви, съжалете ни, хора сме", каза след срещата Тодоров.
Радев направи дълъг коментар за настоящото служебно правителство, оглавявано от Димитър Главчев. Той поздрави премиера, че е поел отговорност в един труден момент, когато всички останали потенциални кандидати да застанат начело на кабинета са отказали. Радев изтъкна, че се стараел служебният премиер да е равноотдалечен от политическите партии, но нямало как този принцип да бъде приложен, когато е избрал Главчев, тъй като отказът на останалите възможни избраници го оставил без избор.
Президентът напомни, че покрай кабинета "Главчев" се натрупа напрежение поради обвинения за политическа употреба на служебната власт. Това правителство не би могло да успокои политическата ситуация, смята президентът, особено при започналата предизборна кампания. "Поздравявам го за това, че сам осъзна реалността и предприе една достойна постъпка", благодари той на премиера.
Внезапен отказ на Главчев
По-рано днес настоящият служебен премиер Димитър Главчев обяви, че няма да заеме отново поста. Той бе заявил готовност да продължи, но оттегли съгласието си. Мотивът е "сваляне на политическото напрежение".
"Главчев благодари на екипа си за свършената работа. Премиерът Димитър Главчев ще продължи да изпълнява работните си задачи до назначаването на нов служебен министър-председател", съобщи правителствената пресслужба. По план той трябва да е днес и утре в Париж за среща с нашите олимпийци.
По-късно в Париж Главчев обяви, че се е отказал от премиерския пост, “за да запази доброто си име”. “Много се усложни политическата обстановка през последните дни. Видяхте, че се стигна до там да има предложение за смяната на председателя на НС, абсолютно необосновано според мен. Появиха се спекулации за мои зависимости, които аз не знам, че имам. А и аз не участвам в масови мероприятия. Приех да стана премиер, когато нямаше други кандидати. Сега има”, каза той.
Политическа и семейна биография
Горица Грънчарова - Кожарева бе избрана за зам.-председател на Сметната палата през 2015 г. като предложение на "Патриотичния фронт". Нейният седемгодишен мандат изтече през 2022 г.
Името й нашумя около освобождаването на предишния шеф на Сметната палата Цветан Цветков. Изненадващо през януари 2023 г. депутатите от ГЕРБ, ДПС, БСП и "Български възход" гласуваха в края на работния си ден оставката на Цветков с мотива, че мандатът му е изтекъл, но избраха за и.д. председател Горица Кожарева, въпреки че тя също бе с изтекъл мандат. Няколко месеца по-късно, когато съдът възстанови Цветков на шефския пост, Кожарева нареди на охраната на Сметната палата да не го допуска в сградата. Тя обвини бившия си шеф, че е бавил проверки и одитни доклади и че по тази причина е сезирала прокуратурата.
Цветков от своя страна също обвини Кожарева, че откакто е и.д. председател, е прекратила административно-наказателни преписки без правно основание. Той свърза скоростното си освобождаване с ДПС, като обяви, че часове преди това Рамадан Аталай е бил в палатата на среща с Кожарева.
В края на ноември м.г. Конституционният съд обяви за противозаконен избора ѝ за временен шеф на Сметната палата. КС бе сезиран от президента Румен Радев. След това за шеф на Сметната палата бе избран Димитър Главчев, а Горица Грънчарова-Кожарева стана зам.-председател.
Според официалната й биография Кожарева е магистър по счетоводство и контрол на Стопанската академия в Свищов. Като член на Сметната палата тя работи от 2005 до 2011 г., и след прекъсване - от 2014 до 2015 г.
Съпругът на Горица Грънчарова - Михаил Кожарев, дълго време беше много по-известен от нея. Той беше прокурор, после стана зам.-шеф на Върховната административна прокуратура по времето на главния прокурор Борис Велчев. Кариерата му тръгна още по-стремително нагоре, когато беше избран за член на Висшия съдебен съвет, където беше възлов играч. Той влезе във ВСС от прокурорската квота.
Точно Кожарев беше един от седмината, които номинираха Сотир Цацаров за главен прокурор. Той беше ревностен защитник, както на Цацаров, така и на Иван Гешев. Кожарев нападаше Христо Иванов по времето, в което той беше правосъден министър в правителството на ГЕРБ. Той беше човекът, който призоваваше Иванов да подаде оставка, "ако има доблест", заради изказването му, че ВСС се е превърнал в "трансмисия за търговия с дела".
Именно заради горещата подкрепа за Цацаров и Гешев, за статуквото в съдебната система и заради атаките срещу Христо Иванов, Кожарев минаваше за част от лагера, свързван с Ахмед Доган и Делян Пеевски, от времето, в което те бяха в един отбор, който се грижеше за кадрите и в съдебната система..
През 2015 г. Патриотичният фронт в лицето на Валери Симеонов и Красимир Каракачанов го номинираха за член на Конституционния съд, но кандидатурата му не мина.
Иначе кариерата му на магистрат започва още в началото на 80-те години на миналия век, когато е назначен за съдия в Районен съд - Разлог. Кожарев излиза от съдебната система на два пъти, за да практикува като адвокат - през 1991-1996 г. и през 1999-2009 г. От 2009 г. се връща в съдебната власт, вече като висш прокурор при ВАП.