Парламентът прие проектите за промени в Закона за съдебната власт, част от които регламентират прекратяването на течащата процедура за избор на Борислав Сарафов за главен прокурор. Трите проекта - на "Възраждане", ПП-ДБ и ИТН обаче минаха само на първо четене и тепърва предстоят корекциите на второ четене в комисия и в пленарната зала. Изборът на Сарафов, който от година и половина изпълнява функциите на главен прокурор, е насрочен за другия четвъртък, 16 януари. Процедурата по назначаването приключва с президентски указ. Румен Радев има право да наложи вето веднъж и вече даде да се разбере, че най-вероятно няма да подпише за Сарафов.
Основният аргумент на ПП-ДБ е, че мандатът на членовете на този състав на Висшия съдебен съвет, изтече преди повече от 2 години, не може да избере следващия главен прокурор. Остри възражения има и срещу Сарафов, който е единственият кандидат.
Промените в съдебния закон минаха на първо четене в правната комисия вчера. За да станат факт, те трябва да минат през пленарната зала на първо четене, после на второ четене през комисия и зала. "Ние полагаме всички усилия ЗСВ да мине на второ четене следващата седмица", коментираха пред "Сега" от ДБ.
Единствено хората на Делян Пеевски от ДПС - Ново начало гласуваха против проекта на "Възраждане". Проектите на ПП-ДБ и ИТН минаха единодушно. Отвсякъде обаче се чуха реплики, че между двете четения ще бъдат предложени редакции.
"Подкрепата ни е по принцип, няма да подкрепим текстовете, които са на ръба на Конституцията или са откровено противоконституционни, както и онези, които нарушават принципа за разделение на властите, или се намесват в правомощията на друга власт", обясни Хамид Хамид от ДПС-НН. По-късно се обърна към колегите си от ПП-ДБ, че когато ВСС, чиито членове са с изтекъл мандат, е освободил Иван Гешев като главен прокурор, те не са имали нищо против.
Конкретно срещу Сарафов се изказаха от ПП-ДБ и от "Възраждане". Атанас Славов (ДБ) подчерта, че изборът му би бил нелегитимен и би доказал, че продължават политическите зависимости в съдебната власт.
"Г-н Сарафов, вие сте неподходящ човек за главен прокурор", обяви от парламентарната трибуна Петър Петров от "Възраждане" и изреди случаи, които според него доказват това. После посочи, че било нормално ДПС-НН и Министерството на правосъдието да защитават процедурата за избора му и че мотивите им са едни и същи.
Нормално е ДПС-НН и министерството да защитават процедурата.
Лидерът на МЕЧ Радостин Василев пък упрекна ПП-ДБ, че нито дума нямали срещу Сарафов, когото нарече "деветото джудже", когато не им искал имунитетите. "Тогава беше приемлив за вас, а сега е крайно неприемлив", каза той. Колегата му Христо Расташки все пак отбеляза, че "Сарафов е доказал във времето своите зависимости".
Васил Пандов от ПП-ДБ също говори за това колко важно е да бъде приет проекта им за промени. А Лена Бориславова го репликира защо не е припомнил на залата изнесеното в медиите за заплатите на близките на Сарафов, за имотите и за архива на Петьо Петров - Еврото, за който от гражданското сдружението БОЕЦ твърдят, че го притежават и в него има уличаваща Сарафов информация.
ПРЕГОВОРИ
По-рано през деня ГЕРБ обяви, че ще поднови преговорите с "Демократична България", но при условие, че ДБ приеме кандидатурата на Росен Желязков за премиер. ДБ пък призова герберите да не бавят приемането на промените в Закона за съдебната власт, които биха прекратили процедурата по избор на Борислав Сарафов за главен прокурор.
По този начин и и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов и Росен Желязков се превръщат в разменна монета за съставянето на евентуално работещо правителство.
От своя страна ДБ обвиниха ГЕРБ в търговия. "Върховенството на правото не може да бъде разменна монета в политическите преговори за съставяне на кабинет", се казва в позиция на обединението, разпратена до медиите.
Подновените преговори с ИТН и БСП ще се провеждат до петък и ще бъдат интензивни, обясниха от ГЕРБ и дадоха да се разбере, че не се отказват от номинацията на Росен Желязков за премиер. Това бе причината, поради която в неделя разговорите между ГЕРБ и "Демократична България" бяха прекратени, въпреки че двете страни заговориха за коалиционно споразумение. ДБ посочиха, че за тях въпросът за личността на премиера и персоналния състав на правителството винаги е бил под условие на завършено споразумение и провеждане на лидерска среща.
От парламентарната трибуна председателят на групата на ДПС-ДПС Джевдет Чакъров заяви, че ако бъдат поканени, верните на Ахмед Доган депутати ще се явят на преговори.
В съобщението си ГЕРБ подчертават, че ще приемат разговори с представители на "Демократична България", ако последните заявят готовност за подкрепа на редовно управление на страната с кандидат за премиер Росен Желязков.
В ОЧАКВАНЕ
В очакване на развръзката дали ще се стигне до гласуване на кандидатурата му за титуляр на поста, и. ф. главен прокурор Борислав Сарафов предлага върховната прокурорка Ваня Стефанова да бъде назначена за зам.-главен прокурор. Прокурорската колегия на ВСС ще гласува предложението утре. Стефанова е възпитаник на Софийския университет, прокурор от кариерата е, като в периода 2013 - 2015 г. беше и зам.-председател на ДАНС. Като прокурор е работила по прословутото дело за т.нар. афера "Костинброд", свързано с изборни престъпления, което се оказа поредната шумна акция, спукала се като балон. В момента Стефанова завежда отдел "Специализиран" във Върховната прокуратура.