Медия без
политическа реклама

Прокуратурата за втори път прекрати делото за кюлчетата и пачките

Не е ясно кой е снимал, Борисов се пошегувал за Мата Хари, а снимките са подправени, приема държавното обвинение

24 Авг. 2023ОбновенаДОРОТЕЯ ДАЧКОВА
Илияна Димитрова
В прокуратурата остава висящо делото "Барселонагейт", по което в последните си дни на главен прокурор Иван Гешев поиска и депутатския имунитет на Борисов. Очаква се обаче и това разследване да приключи безславно.

Софийската градска прокуратура за втори път е прекратила разследването по прословутия казус със снимките на кюлчета и пачки в чекмеджето на спалнята на Бойко Борисов в правителствената резиденция в "Бояна". Това съобщи държавното обвинение.

Делото веднъж беше прекратявано, защото не беше открито престъпление, но горестоящата Софийска апелативна прокуратура отмени това постановление и даде указания за разследването. Те са изпълнени, но делото пак е прекратено. Разследването се водеше за незаконни записи, но не събрани доказателства и за друго престъпление от общ характер - като например вещно укривателство, изпиране на пари, присвояване, подкуп или друго корупционно престъпление, държане на огнестрелно оръжие без разрешително, изрежда прокуратурата.

Разследването беше образувано в края на юли 2020 г. През януари м.г. към него беше присъединено и друго дело, свързано с изтекли нови снимки.

Сега прокуратурата подробно информира, че по делото са направени 7 компютърно-технически експертизи на 17 файла - 16 снимки и един видеоматериал, както и една допълнителна разширена комплексна компютърно-техническа и лицево-идентификационна експертиза.

Снимките и видеото са правени с техническо средство, но не може да се установи категорично дали отразяват обективната действителност, тъй като файловете на са оригинални, а не е установено с какво е е снимано, посочва прокуратурата.

По делото са събрани доказателства за това, че снимките са подправени. Експертизите установяват подправка в метаданните им и констатират несъответствия в изображенията, които обосновават предположение за манипулиране и поставят под съмнение истинността на направените копия на снимковия материал, пише в постановлението. Дава се пример с файл MG_7777.JPG. Той съдържа дата на заснемане 25 септември 2017 г., а метаданните са били променени с дата 22 юли 2024 г., която все още не е била настъпила към 17 юни 2020 г., когато е публикуването на снимката.

Допълнителната разширена комплексна компютърно-техническа и лицево-идентификационна експертиза, назначена след като апелативната прокуратура върна делото, е изследвала и видеофайла. Идеята на разследващите е да разберат по отражение в огледалото, което се вижда, кой е правил записа. Експертизата обаче потвърдила, че от файла са премахнати част от характеристиките и лична информация, в това число са заличени датата на създаване и модела на използваното устройство. Установява се единствено, че е използван айфон. "Резолюцията на видео файла е една от най-ниските възможни, при което не се отразяват частни индивидуални белези на обекти, заснети на средна и далечна дистанция. Ниското качество на изследваните кадри, заснети при лоши светлинни условия, при движение на камерата, с ниска резолюция и приложена компресия не позволяват идентифициране на заснетото отражение на лицето, което прави записа", посочва прокуратурата.

ПОМОЩ ОТ ПРИЯТЕЛ

Изпратени са и пет европейски заповеди за разследване - до Германия, Франция, Австрия, Испания, Белгия заради банкнотите и кюлчетата, които се виждат на снимките. Събрани са и сведения от министерства, БНБ, Агенция "Митници".

Не е възможно да бъде доказано по несъмнен начин дали банкнотите от 500 евро, златните кюлчета и пистолета действително са се намирали на нощното шкафче. Не може да бъде доказано и дали пачките с банкноти с номинал 500 евро съдържат и други банкноти (освен тази, която се вижда най-отгоре), колко на брой са и на каква обща стойност.

Според отговора на Централната банка на Франция една от банкнотите (U09014849096) не съществува. Това допълнително разколебава извода за достоверност на снимките, смята прокуратурата. "Всичко това навежда на извод, че обективно е възможно да са били извършени манипулации на направените снимки, включващи добавяне на нови детайли, изменение на съществуващи или изтриване на такива", гласи постановлението.

Германия и Испания отговарят, че не са в състояние да установят дали посочените на снимките банкноти са в обращение или са изтеглени.

За банкнота, която според серийния й номер би трябвало да е пусната в обращение от Централната банка на Австрия, прокуратурата във Виена е поискала  допълнителна информация и после отговорила, че няма да изпълни молбата за помощ, тъй като деянията, за които у нас се води разследването, в Австрия не съставляват престъпление, нито административно нарушение.

Прокуратурата изрежда и други несъответствия - като липса на водни знаци на изображения на банкнотите с номинал от 500 евро, несъответствие в цвета на холограмните знаци на изображения на банкноти, разлика в оцветяването на номиналната стойност на изображения на банкнотите при наличното осветление, размити петна по части от изображенията на банкнотите, физическото разположение на използвания ластик, разлика в структурата на две или повече изображения на банкноти, намиращи се на една снимка (много добра резолюция на банкнота, на която се вижда серийният номер и размазани букви и цифри на банкноти, на които не се виждат серийни номера). На някои снимки ластиците, използвани за стягане на банкнотите, са в неестествена позиция, а на други снимки - изобщо липсват.

Не може да се установи и дали кюлчетата са били внесени или изнесени през границата на България, нито дали и от кого евентуално са били купени.

Прокуратурата не е успяла да установи и кога и от кого са правени снимките и видеозаписът. Като не са ясни датите, не може да се търси и лицата, посещавали имота. "Отделно от това липсва и информация за лицата, които са посещавали имота изобщо, защото охраната от НСО не е имала задължение и не е записвала данните на посетителите", казва прокуратурата.

ШЕГИ И ЗАКАЧКИ

Разпитани по делото са и служители на НСО, както и озеленителят и чистачите на имота, докато е обитаван от Борисов. Разпитани са и хората, за които в публичното пространство се е появявала информация, че са подарявали кюлчета на Борисов. Всички те обаче са отрекли да са ходили в "Бояна" и да са правили подаръци на бившия вече премиер.

Самият Борисов свидетелства, че никога не е държал пари, златни кюлчета и други ценни вещи в нощно шкафче. Заявил е също така, че не знае кой и кога може да е правил снимките и видеозаписа. Питан и за изявленията пред медиите, че снимките може да са направени от една "прекрасна госпожа", която той знае коя е, Борисов е казал на разследващите, че се е пошегувал, провокиран от журналистически публикации, според които снимките са направени от жена. Въпросната дама е известна в публичното пространство и като Мата Хари.

КОЙ ПРАТИ СНИМКИТЕ

Невъзможно е установяването на това кой е изпратил файловете със снимките и видеозаписа до различни медии. Ползвани са електронни адреси в "Guerrilla Mail", които съществуват до 60 минути. За изпращането на мейлите е използвана публично достъпна свободна Wi-Fi мрежа, намираща се в близост до НДК и поддържана от Столична община.

И новото прекратяване, постановено от градската прокуратурата, подлежи на контрола на апелативната прокуратура.

Истински са поне част от банкнотите от прословутото чекмедже с пачките и кюлчетата от снимките с бившия премиер и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов. Това се разбира от постановление на Софийската градска прокуратура, цитирано от Антикорупционния фонд (АКФ).

Засега в прокуратурата остава висящо делото "Барселонагейт", по което в последните си дни на главен прокурор Иван Гешев поиска и депутатския имунитет на Борисов. Очаква се обаче и това разследване да приключи безславно.

Нов наблюдаващ прокурор проучва делото "Барселонагейт", по което беше поискан имунитетът на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов.

 

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?