Срещу прокурора от Районната прокуратура във Враца Димитър Николов започна производство за установяване на конфликт на интереси и за извършено дисциплинарно нарушение. Случаят е свързан с прекратена от него преписка по сигнал на медицинската сестра Наталия Станчева по повод извършвани задължителни антигенни тестове за ковид от АЕЦ "Козлодуй", където работи съпругата на обвинителя, разказва "Лекс".
Производството срещу Николов беше образувано миналата седица от Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет по предложение на Инспектората към съвета. Оказва се, че инспекторатът е работил по преписката месеци наред. Производството стартира сега, когато се разшумя около Станчева и саморазправата на АЕЦ срещу нея покрай делото-шамар за 500 000 лв., което държавната фирма беше завела. Проблемът на институциите със Станчева е, че тя разкри, че в АЕЦ функционира незаконно лечебно заведение. Усилията на държавата обаче не са насочени срещу лечебницата, а срещу Станчева.
Медсестрата обяснява пред "Лекс", че според нея прокурорът Николов е в конфликт на интереси, защото се е произнесъл по преписка по неин сигнал, въпреки че съпругата му е юрисконсулт в АЕЦ "Козлодуй" и семейството обитава ведомствен апартамент на централата срещу 60 лв. месечен наем.
Сигналът, с който прокурор Николов се е занимавал, се отнася до задължителното извършване на антигенни тестове за COVID-19 на работниците и служителите на АЕЦ "Козлодуй", които са отсъствали от работа минимум седем дни. За да бъдат допуснати отново до работните си места, те е трябвало да представят негативен резултат от антигенен тест, направен до 48 часа преди да се явят на работа.
Въпросните тестове се извършвали в мазе на административната сграда на предприятието и в помещение в Спортно-оздравителен комплекс в Козлодуй от хора, които нямали право да правят това, сочи Станчева в сигнала си до прокуратурата. Тя обяснява, че се е получавало струпване на множество хора, които да бъдат изследвани, което е създавало риск от разпространение на заразата. По думите ѝ са направени хиляди тестове в нарушение на актуалната към онзи момент заповед на здравния министър, според която бързите антигенни тестове се извършват само в лечебни заведения.
Затова в края на март 2023 г. тя се обърнала към прокуратурата като е поставила и въпроси за начина, по който са били избирани антигенните тестове, които са се използвали. На 20 април м.г. Димитър Николов отказва да образува досъдебно производство и е прекратява преписката. Неговото постановление е потвърдено и от Окръжната прокуратурата във Враца.
По този повод Наталия Станчева споделя, че в действителност не са били предприети никакви действия от наблюдаващия прокурор – не са разпитани свидетели, не са изискани никакви документи, не е извършена никаква проверка на посочените от нея факти и обстоятелства. "В папката има сигнал и постановление за прекратяване, а между тях няма нищо. Прокурорът следваше да се отведе, защото съпругата му работи в АЕЦ "Козлодуй" и ползват ведомствено жилище на централата", споделя медицинската сестра.
Тя се обръща към ИВСС за извършване на проверка за конфликт на интереси, каквито правомощия има по Закона за съдебната власт.
Първоначално, през септември 2023 г. инспекторът Александър Мумджиев ѝ пише, че няма данни за нарушение при движението на преписката, а инспекторатът не проверява по същество магистратските актове. Изобщо не е обсъдено дали прокурорът е в конфликт на интереси, се вижда от становището на инспектор Мумджиев, с което "Сега" разполага. Следва още един отказ на инспектората да се занимава, подписан от инспекторката Любка Кабзималска, която също говори за вътрешното убеждение на прокурора Димитър Николов. В крайна сметка обаче след трето настояване на Станчева до ИВСС, главният инспектор Теодора Точкова нарежда случаят да се провери.
Така няколко месеца по-късно, когато вече действията на прокурора са публични, инспекторатът внася предложението си в Прокурорската колегия.