Медия без
политическа реклама

Съдът не видя конфликт на интереси при прокурора за АЕЦ

Няма проблем да проверяваш централата и да живееш във ведомствен апартамент от нея, приема ВАС

Днес, 10:47

Няма конфликт на интереси при прокурор, прекратил преписка по сигнал срещу АЕЦ "Козлодуй", в чийто ведомствен апартамент живее със съпругата си, която работи в централата. До този извод стига тричленен състав на Върховния административен съд (ВАС), който изтъква, че не може да се изведе частен интерес за прокурора от трудовите взаимоотношения на жена му с АЕЦ, пише "Лекс".

Случаят е свързан с преписка, прекратена от обвинителя от районната прокуратура във Враца Димитър Николов по сигнал на медицинската сестра Наталия Станчева по повод извършвани задължителни антигенни тестове за ковид от АЕЦ "Козлодуй", където работи прокурорската съпруга.

Медицинската сестра подава сигнал в прокуратурата във връзка със задължителното извършване на антигенни тестове за COVID-19 на служителите в АЕЦ „Козлодуй“, които са отсъствали от работа минимум седем дни. За да бъдат допуснати отново до работните си места, те е трябвало да представят негативен резултат от антигенен тест, направен до 48 часа преди да се явят на работа.

Въпросните тестове се правели в мазе на административната сграда на предприятието и в помещение в Спортно-оздравителен комплекс в Козлодуй от хора, които нямали право да правят това, сочи медсестрата в сигнала си. Опасенията ѝ са за това, че се е получавало струпване на множество хора, които да бъдат изследвани, което е създавало риск от разпространение на заразата.

Именно заради това тя се е обърнала към прокуратурата като е поставила и въпроси за начина, по който са били избирани антигенните тестове, които са се използвали.

Сигналът е бил разпределен на случаен принцип на Димитър Николов от РП-Враца. Неговата съпруга е юрисконсулт в АЕЦ „Козлодуй“, освен това семейството обитава ведомствен апартамент на централата срещу 60 лв. наем.

На 20 март м.г. Николов отказал да образува досъдебно производство поради липса на данни за извършено престъпление и прекратил преписката. Постановлението е потвърдено от заместник окръжен прокурор на Враца.

Медицинската сестра подава сигнал до Инспектората към ВСС за конфликт на интереси.

След проверка инспекторатът внесе предложение в Прокурорската колегия за установяване на конфликт на интереси и за налагане на дисциплинарно наказание на Димитър Николов. На 17 юли т.г. колегията не установи данни за конфликт на интереси и за извършени от прокурора дисциплинарни нарушения, поради което и не го наказа. Инспекторатът обжалва и така казусът стигна до Върховния административен съд. 

Тримата върховни съдии - Георги Георгиев, Десислава Стоева и Стефан Станчев, отхвърлят доводите на ИВСС. Те обясняват, че за да има конфликт на интереси, трябва да има частен интерес, водещ до облага, който може да повлияе върху безпристрастната работа на магистрата. Явно живеенето под наем от 60 лв. на месец не се брои за облага.

"Отношенията на съпругата му с изпълнителния директор на АЕЦ „Козлодуй“ ЕАД произтичат от трудов договор и договор за наем, съответно са трудови и наемни правоотношения. Връзката на тези договорни отношения не може да се приеме за облага, нито за възможност за получаване на облага, съответно не обуславя частен интерес за Николов при решаваната от него преписка по отношение на изпълнителния директор на АЕЦ Козлодуй ЕАД в хипотезата на конфликт на интереси", пише съдът. Според него връзката трябва да е пряка и непосредствена възможност за получаване на облага, каквато в случая няма.

Решението на тричленният състав може да бъде обжалвано от ИВСС пред петчленен.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата