Над 15 часа продължи 12-ият ден от протестите срещу правителството на Бойко Борисов и срещу главния прокурор Иван Гешев, в който лицата на недоволството призоваха за начало на прояви на гражданско неподчинение. Протестиращите издигнаха познатите плакати срещу присъствието на мутрите в властта и срещу обвързаностите на държавното обвинение с депутата от ДПС Делян Пеевски. В 20 часа младежи блокираха кръстовищата пред Софийския университет и Орлов мост. След като сутринта демонстрациите започнаха пред Народното събрание, където депутатите проведоха извънредно заседание за вота на недоверие към кабинета, във вечерните часове протестиращите се преместиха първо в триъгълника на властта, а след 22 часа организираха шествие. То мина покрай Съдебната палата и през бул. "Витоша", бул. "Патриарх Евтимий" и Ректората стигна до Паметника на Васил Левски. След като коленичиха пред монумента, след 23.10 ч. протестиращите започнаха да се разотиват.
Към протестиращите се присъединиха и работници от хазартния бизнес с плакати срещу Валери Симеонов и поправките му в Закона за хазарта. Според тях поправките ще оставят 200 000 души без работа. Проектът на Симеонов предвижда строго ограничаване на хазартните зали - само на ГКПП и в курортите.
В Стара Загора запалиха чучело на Борисов
Протестиращи в Стара Загора запалиха чучело на премиера Бойко Борисов. Днес за първи път то бе издигнато начело на шествието. След като колоната стигна до офиса на партия ГЕРБ в града, куклата бе запалена и изгорена. Стотици граждани на града се събраха за пореден ден на антиправителствени протести, предаде БГнес. Исканията на протестиращите са оставка на цялото правителство и на главния прокурор Иван Гешев.
Сутринта стотици хора се събраха на площада пред Народното събрание, за да подкрепят антиправителствения протест в новата му фаза – окупация на парламента и Съдебната палата.
Първоначално гражданите се струпаха около паметника. След това преминаха към действие - опитаха да спрат движението по булевард "Цар Освободител", като пресичат непрекъснато пешеходните пътеки. Иначе достъпът до самата сграда е напълно препречен от полицията.
Тактиката на демонстрантите в крайна сметка сполучи и площадът пред парламента беше блокиран. Някои от преминаващите коли бяха буквално хванати като в капан между хората.
На протеста недоволните скандират „Не искаме подмяна, искаме промяна“. „Страшно много полиция, не мога да разбера от какво ги пазят толкова. Хората си протестират, имат право да протестират, това е демокрацията. Този политически елит е изчерпан. Трябва да си подадат оставките. И не само те“, сподели участник в демонстрацията, цитиран от БНР.
„Въпросът е, че трябва да се случи абсолютно пълна промяна, не говорим просто да падне тази корумпирана шайка, а абсолютно всички. Ние нямаме в момента нужда от подмяна. Имаме нужда от тотална промяна“, смята друг.
А трети заявява: „Потъпкано ми е достойнството! Срамувам се като излезна, аз не съм била дълго време в България, като ме попитат откъде съм, хората какво знаят за нас.“
Исканията на протестиращите остават непроменени – оставка на кабинета „Борисов 3“ и на главния прокурор Иван Гешев.
Още сутринта обаче министрите, които дойдоха в парламента заради обсъждането на вота на недоверие срещу правителството, показаха, че не са настроени за оставки. "Кризата идва ... Не можем да счупим държавата точно в този момент", отсече екоминистърът Емил Димитров – Ревизоро пред журналисти.