Поредна разпра избухна в Централната избирателна комисия (ЦИК) заради машинното гласуване. Поводът дойде от провокация на водача на ГЕРБ-СДС Бойко Борисов, който очевидно отново възнамерява да започне с атаките срещу изборната технология – вероятно с оглед на следващите предсрочни избори, които изглеждат все по-вероятни.
В понеделник Борисов беше на посещение в Стара Загора, където направи провокативен коментар срещу машините, който по-късно беше качен и в неговия Фейсбук профил. „Машините 100% са пипани. Надявам се ЦИК да ме опровергае като пусне компютърните специалисти на всяка партия с достъп до кода да проверят дали машините са изрядни“, обяви бившият премиер.
Това е поредният пълен обрат на мнението му по въпроса. До последните избори той и партията му системно атакуваха машинният вот с твърдения за манипулации, които така и никога не доказаха. Така продължи до изборите на 2 октомври, които ГЕРБ-СДС спечели. На първия си брифинг след вота Борисов изведнъж обяви: „Аз съм доволен от машините.“ Не можеше да не бъде, тъй като изборната победа беше негова. И сега, седмица по-късно, отново се обърна и обяви, че устройствата „100% са пипани“.
Още същия ден стана ясно, че репликата не е случайно изпусната. От партията му пратиха писмо до ЦИК, в което настояха да се изпълни желанието на вожда им, като „сорс кодът на софтуера, чрез който беше проведено машинното гласуване на изборите за Народно събрание на 2 октомври 2022 г., да бъде предоставен на всички упълномощени наблюдатели и други заинтересовани длъжностни лица“.
Изумителното в случая е, че такава възможност беше дадена на участниците в изборите още преди да се проведе вота. Според Изборния кодекс машините трябва да преминат през проверка, която да удостовери, че отговарят на законовите изисквания. В тази процедура, която се е провела на 28 септември, са имали правото да участват с наблюдатели политическите сили, неправителствени организации и БАН. Имаше трима регистрирани такива наблюдатели – от ПП, ДБ и ГЕРБ-СДС, както се вижда от регистъра на ЦИК. Доколкото е известно, само представителят на десницата Божидар Божанов (бившият министър на електронното управление в кабинета "Петков" - бел.а.) обаче действително е участвал в проверката.
И сега писмото, което ГЕРБ-СДС изпрати до ЦИК, беше от името на Явор Томов, когото формацията на Борисов беше регистрирала като свой наблюдател. От него така и не се разбра дали Томов е участвал в процедурата. Той дори не беше уточнил на кой точно софтуер иска изходния код – изборната администрация например работи и със софтуер за обработка на резултатите от вота.
На вчерашото заседание на ЦИК Георги Баханов, който участва от квотата на ГЕРБ-СДС, поиска комисията да потърси уточнение от Томов какво точно иска. Шефът на ЦИК Камелия Нейкова обаче настоя да се отговори единствено, че след решение на комисарите, министерството на електронното управление е осигурило достъп до изходния код на регистрираните наблюдатели на 28 септември. Подкрепи я мнозинството от колегите й, само двама от ГЕРБ-СДС се противопоставиха.
„Пак ще стане, че все едно ЦИК нещо крие, нещо не иска да предостави, и то на регистриран наблюдател. Сами се вкарваме в не знам какво“, негодуващо коментира Баханов.
Нейкова обаче даде да се разбере, че от ГЕРБ-СДС сами са си виновни, ако не са участвали в процедурата. „Не мога да разбера защо трябва да се вкарва ЦИК в тема, по която няма отговорност и не е нещо, което не е свършила. Ние сме си изпълнили правомощията по закон, предоставен е изходният код, и ако някой е желаел, и още повече е бил регистриран като правоимащ да му се осигури този достъп, ако не го е направил, това не в отговорностите на ЦИК“, заяви категорично тя.
Баханов се ядоса. „Тези коментари и тези внушения, които ги правите в момента, са абсолютно ...“, започна той, но Нейкова, на която й беше омръзнало, направо му изключи микрофона. Разправията в залата продължи още известно време и накрая комисарите – отново с мнозинство, без ГЕРБ-СДС, решиха да публикуват съобщение, в което да изразят същата позиция, като описаната по-горе.
ПО ЗАКОН
Днес следобед от министерството на електронното управление обявиха, че са спазили закона и са предоставили достъп до изходния код на машините на "всички регистрирани политически наблюдатели, които имаха интерес". Така намекнаха, че някои не са проявили интерес.
От ведомството увериха, че са поканили не само представители на политическите сили, но и международни наблюдатели на процедурата. От партиите обаче се е отзовал само един човек.
Методиката, по която е удостоверено, че устройствата отговарят на законовите изисквания, е била подложена на публично обсъждане, напомниха от министерството. Открито и на случаен принцип са били определени серийните номера на машините, които са преминали през процедурата. Онлайн е показан и целият процес по генериране хеш кода и довереното изграждане на софтуера.
ТЕОРИЯ
Имаше и политическа реакция на провокацията на Борисов. Депутатът от ДБ Ивайло Мирчев заподозря, че това е само първата атака срещу машинния вот, като крайната цел е връщането в масова употреба на хартиените бюлетини. „В последното НС едва удържахме ГЕРБ, ДПС и БСП да не върнат хартията. В този парламент ще е още по-трудно, но ще се противопоставим по всеки възможен начин“, закани се Мирчев.