Медия без
политическа реклама

Пътниците с хартиен билет във Варна бяха наказани с двойна цена

Насред туристическия сезон общинската управа въведе спорна промяна в градския транспорт

13 Юли 2024
Една средностатистическа машина за продажба на билети в автобусите на Варна изглежда така.
FB/Des Vasileva
Една средностатистическа машина за продажба на билети в автобусите на Варна изглежда така.

В разгара на лятото, когато градът е пълен с хора, управата на община Варна направи "реформа" в системата на продажба на билети за градския транспорт. Най-същественото от нея е, че най-евтиният масов билет - 1 лв. за 60 минути, вече е достъпен само чрез електронно приложение. Досега тази опция бе възможна и чрез предплатена карта, чието зареждане ставаше в автобусните машини с книжни пари - практичен вариант. Но картата се премахва поради невъзможност да се опазят от вандалско трошене валидаторите за чекиране (реално такива карти могат още да се използват, но твърде кратко - до изчерпване на левовото им съдържание). Така, за да ползва билета от 1 лв., пътникът задължително вече трябва да разполага в автобуса със смартфон, възможност за мобилно разплащане и добър интернет. Ако не - купува хартиен билет от машината. Както досега, той струва 2 лв. И се получава нещо като наказание на двукратна цена, ако не ползваш електронната търговия; и защото някой е чупил.

За сравнение, най-евтиният софийски билет - 1,60 лв,, може да се зареди както електронно, така и да се купи от каса на място. Електронният талон осигурява допълнителни услуги, а наличието на хартиен на същата стойност дава възможност за избор на хората, гарантирайки на някои от тях по-малко главоболия. Свеждайки най-евтиния вариант до един, Варна намалява избора и удобството. Важен е въпросът дали промяната следваше да се въвежда насред туристическия сезон. Също и: толкова ли е трудно да се хванат вандалите, всички ли хора следва да бъдат наказани заради тях. Обобщено: свиването на опции принципно нещо добро ли е за потребителите, или лошо; то стимулира ли ползването на градски транспорт насред замърсяванията и задръстванията (всеобщ приоритет), или обратно.

Разбира се, съществуват и множество абонаментни карти, които се купуват по традиционния начин - с тях стойността на пътуването може да падне под 1 лв. Но те не са масовият удобен случай - например никой гост на града не си купува карта за 30 дни.

Общинската управа обяснява, че всичко това е временен вариант, а и принудителен поради завареното наследство от предишната администрация (ПП-ДБ v/s ГЕРБ). Всъщност, причината за нововъведенията е, че дълго време практически се пътуваше без пари. 

 

ГРАТИС

Билетната система, част от големия европейски проект за интегриран градски транспорт, заменила "леличките, продаващи билети в автобусите", бе въвеждана поетапно в мандатите на Иван Портних. "Навъртя" няколко години, като през цялото време създаваше огромни проблеми - машините за продажби по спирките се повреждаха, тия в автобусите също, и валидаторите за карти... Нещата ескалираха силно тази пролет, като от тогава до днес масово в автобусите се пътуваше безплатно - нито валидаторите работеха, нито машините, а като не работят, хората не си правеха труда да купуват е-билет; при проверка оправданието бе повредените устройства - самите контролоьри бяха наясно с всичко и контрол нямаше.

Междувременно общинската управа прати на прокурор изпълнението на транспортния проект, а шефът му от старата администрация Биляна Якова отвърна с контраобвинения. Варненци все така си пътуваха безплатно. "Реформата" дойде в точно такъв момент - да реши някак нещата.

 

TicketVarna

Както досега, е-билетът ще може да се купува през приложението TicketVarna. Освен билет от 1 лв. за 60 минути, то дава възможност и за 1.50 лв. за 90 минути. Електронната покупка е единствена възможност на тази по-ниска цена и за въпросните 90 минути, тъй като през автомат на хартия те струват 2,50 лв. Досега алтернативата пак я даваха отстранените чекиращи карти - 90-те минути и при тях си бяха 1.50. В момента цените на хартията и е-билетът се изравняват единствено при нова услуга, предлагана от приложението - 4 лв. за денонощен билет. Издаденият от машината талон със същата цена обаче важи не за денонощие, а до 23.59 часа. Накратко: цялото е-разплащане става по-добро като вариант не защото предлага нещо повече от хартията, а защото хартията бива лишавана от услуги.

Новата ситуация в пари и времетраене - тук

 

МОТИВИТЕ НА УПРАВАТА

"Разбираме неудобствата, постоянно говорим с хората, отворени сме за срещи. Но няма друг вариант, мъчим се да намерим сечението между удобството на пътниците и финансовия интерес на общината. Досега ремонтирахме с наши средства валидаторите, правехме каквото можем, но просто средствата ни свършиха. Нямаме сили да продължаваме така. Ако някой има по-добра идея, нека я каже!". Такъв бе коментарът пред "Сега" на Георги Киряков, управител на общинското предприятие ТАСРУД (то отговаря за билетната система) по повод премахването на чекиращите карти. Той добави, че в автобусите има видеонаблюдение, но е практически невъзможно да се проследи след качването например на "тълпа младежи" кой точно чупи, пък и да бъде намерен злосторникът, след като отдавна е слязъл. Но основната причина за проблемите според Киряков е лошо договореният и изпълнен проект за градски транспорт - негодни устройства, лошо последващо обслужване и т.н.

Освен това хора от сегашната управа споменават, че билетните машини не били подходящи за автобуси. Разваляли се при друсане. Това, ако е вярно, обяснява несгодите конкретно с тях. Общинската статистика сочи, че за месец 100 апарата са ремонтирани, но други 100 успоредно са се повреждали.

 

"ДО КРАЯ НА ГОДИНАТА!"

"В момента Община Варна провежда пазарно проучване за въвеждане на нова билетна система в автобусите. Тя ще бъде много по-модерна от настоящата и насочена към дигитално ползване, предплатени карти, банкови карти, мобилно приложение, интеграция на мобилни телефони. Ще предлага различни видове таксуване - за разстояние, както и за време. Има поне 4-5 технологични решения за поставяне на нови валидатори, които да бъдат устойчиви срещу вандалски прояви. Очакванията са до края на годината новата билетна система да бъде готова за внедряване", съобщи общинският пресцентър, цитирайки заместник-кмета Христо Рафаилов.

 

ПОВЕЧЕ, А НЕ ПО-МАЛКО

В цялата история има и стремеж Варна да приучи гражданите да се разплащат електронно. Но се получава трагико-комедия. Най-важното - стимулирането следва да става чрез повече и по-добри услуги, а не съкращаване.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата