Медия без
политическа реклама

Радев елиминира политиците от среща със службите

Вместо КСНС президентът свиква някаква “консултативна среща"

10 Окт. 2023Обновена
Илияна Кирилова
Беше време, в което Радев свикваше КСНС

Президентът Румен Радев финтира политиците, като измисли среща със специалните служби без да свиква Консултативния съвет за национална сигурност. На практика в измисления от държавния глава формат се елиминира участието на финансовия министър Асен Василев и евентуално участие на лидерите на парламентарно представените партии Бойко Борисов, Мустафа Карадайъ или Делян Пеевски, Корнелия Нинова, Кирил Петков, Атанас Атанасов, Костадин Костадинов. 

"Утре, 11 октомври, от 18:00 часа, в президентството ще се състои консултативна среща, на която ще бъдат обсъдени рисковете и заплахите пред националната сигурност в резултат на актуалните конфликти и мерки за тяхното минимизиране", съобщиха от прессекретариата на държавния глава. Тема на срещата щяла да бъде и необходимостта от технологично обновяване на структурите от системата за защита на националната сигурност.

За участие в консултативната среща Радев е поканил председателя на Народното събрание, премиера, вицепремиера, министъра на отбраната, началника на отбраната, министъра на вътрешните работи, главния секретар на МВР, председателя на Държавна агенция "Национална сигурност", председателя на Държавна агенция "Разузнаване" и директора на Служба "Военно разузнаване".

Скандалът между президента и управляващото мнозинство за спецслужбите се разрасна, след като стана ясно, че ПП-ДБ смятат да отнемат на Радев правото да подписва укази за смяна на шефовете на спецслужбите.

Според Закона за КСНС в съвета участват председателят на Народното събрание; министър-председателят; министърът на отбраната; министърът на вътрешните работи; министърът на външните работи; министърът на финансите; председателят на Държавна агенция "Национална сигурност"; началникът на отбраната; председателят на Държавна агенция "Разузнаване"; секретарят на Съвета по сигурността и по един представител от всяка парламентарна група.

ПП-ДБ внесоха в деловодството на Народното събрание обещаните преди три дни от Кирил Петков проекти за промени в закони за специалните служби, от които се вижда, че предвидената реформа се свива до елиминиране на президента Румен Радев от назначаването

Веднага след началото на кризата в Израел Румен Радев обяви: „Службите за сигурност работят усилено. В момента най-важното е да не се допуска некомпетентно вмешателство в тяхната работа и продължаване на опитите за тяхната политизация. Докладът на Националния контратерористичен център показа, че няма пряка заплаха за националната сигурност. Очаквам службите за сигурност да продължат да работят спокойно и отговорно”. Така той даде да се разбере, че няма смисъл да свиква КСНС. Държавният глава все пак допусна и друга възможност: „Ако има промяна в обстановката, съм готов да свикам КСНС”. Само часове по-късно той пусна и съобщението за консултативната среща.

Радев е в тежък конфликт с ПП-ДБ по отношение на службите от вече близо 2 години. Веднага след излизането на записа от онлайн срещата на актива на ПП, на която Асен Василев и Кирил Петков обясняват как ще сменят шефовете на служби, държавният глава намекна, че ще се опита да ги елиминира чрез несвикване на КСНС.

Попитан тогава дали не трябва да свика КСНС заради записите, той обясни: "На КСНС се водят заседанията при закрити врата и се работи с класифицирана информация. От изтеклите записи става много ясно, че аз много трудно ще допусна някои хора да седнат на масата, където да се обсъжда класифицирана информация".

Скандалът с депутата от ПП-ДБ Радостин Василев се разраства бързо. Днес той представи пред медиите кратка компилация от запис, направен на последното заседание на Националния съвет на "Продължаваме промяната".

Преди дни пък ПП-ДБ внесоха в деловодството на Народното събрание обещаните от Кирил Петков проекти за промени в закони за специалните служби, от които се вижда, че предвидената реформа се свива до елиминиране на президента Румен Радев от назначаването на ръководителите им и до опит а бърза смяна на шефовете на всички структури. Промените предвиждат шефовете на разузнаването, на ДАНС и на агенцията за подслушване и следене да се назначават от парламента, а ръководителят на НСО - от Министерски съвет. В момента и четиримата се назначават с указ на държавния глава. Изключение се прави за служба "Военна информация" - военното разузнаване, като при него се допускат две възможности – когато директорът е цивилен и когато е висш военен. Предлага се назначаването тук да се прави с гласуване в парламента - в първият случай, и с указ на президента - във втория. 

Предвижда се след влизането на промените в законите, в двумесечен срок да бъдат сменени всички шефове на служби.

Пакетът от промени включва измененението на два закона - закона за НСО и закона за управление и функциониране на системата за защита на националната сигурност. Законопроектите са внесени с подписите на Кирил Петков, Атанас Атанасов и Божидар Божанов. 

За тяхното вкарване в НС бе обявено на специален брифинг от Петков и Атанасов. Първият заяви, че в края на миналата седмица е провел срещи в Австрия с представители на парламентарно представени партии, както и с техния външен министър. Темата е била Шенген. "Това, което те заявиха, че най-големият въпрос във връзка с тяхното вето е сигурността на миграционните потоци, сигурността на границите, информационна сигурност", обясни Петков. 

И само да кажем, че наши имена са синхронизирани с посолството.  Това означава, че по предложение на министър-председателя парламентът ще утвърди ръководители на ДАНС, главен секретар на МВР, ДАР, НСО, ДАТО. Военно не знам дали ще го пипаме .

В същото време Бойко Борисов се обяви срещу реформа в службите и смяна на шефовете. Според лидера на ГЕРБ ръководителите на службите в момента се ползват с голямо доверие от партньорските служби. "Това го зная от първо лице. Неслучайно шефът на ДАНС беше награден от неговия колега с най-високото отличие. Дори върху тях падна цялата тежест върху извеждането от страната на руските духовници от руската църква. Но не може да говориш така на ангро, че в службите било пълно със шпиони - ако има, нека да ги извадят и да ги дадат на съд щом знаят, че в ДАНС и в разузнаването има такива. Това е национално предателство - изваждат им имената, дават ги на прокурор и ще отнесе много години затвор. С действията си в последно време не мога да кажа, че ми е направило впечатление от необходимост от смяна на шефове", добави Бойко Борисов.

В общи линии Борисов повтаря думите на Румен Радев по отношение на шефовете на служби, които държавният глава и неговите служебни министри назначиха до един.

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?