Медия без
политическа реклама

Радев: КС няма право да проверява гражданството на Кирил Петков

Конституционният съд трябва да прекрати делото по темата, смята президентът

Румен Радев и Кирил Петков.
БГНЕС
Румен Радев и Кирил Петков.

Нито президентът, нито Конституционният съд имат правомощие да проверяват декларациите на хората, които предсоти да бъдат назначени за служебни министри, че нямат друго гражданство освен българското. Тази позиция застъпва Румен Радев по конституционното дело за гражданството на бившия служебен министър на икономиката Кирил Петков.

Казусът е в КС по искане на ГЕРБ. Депутатите на Бойко Борисов атакуваха президентския указ от 10 май за назначаването на служебния кабинет в частта, с която Петков е определен за министър. Преди това ИТН разгласиха информацията, че Петков има двойно гражданство - българско и канадско. По Конституция членове на Министерския съвет могат да бъдат само български граждани.

Самият Петков обясни, че е подал заявление за отказ от канадското си гражданство на 21 април. Процедурата в Канада обаче е завършила на 20 август - от тогава е административният акт на Канада, че той вече не неин гражданин.

В позицията на Радев до КС се казва още, че служебното правителство, назначено на 10 май, вече не действа. С това се изчерпва предметът на делото и то не трябва да се решава по същество, а следва да бъде прекратено. "В практика си КС нееднократно е отчитал, че последиците от акта, предмет на конституционния контрол, трябва да съществуват към момента на произнасянето", сочи президентът.

Освен това според Радев указът му не противоречи на Конституцията, тъй като Петков е дал декларация, че отговаря на изискванията на основния закон за назначаване за служебен министър, включително че няма друго гражданство освен българското. Президентът смята, че както той, така и КС нямат право да проверяват въпросната декларация. "Установяването на факт, свидетелстващ за неизпълнение на конституционно изискване от страна на кандидата (Петков, б.а.), би имало правни последици за самия кандидат и не е задължително това да се отрази на конституционността на указа", обяснява президентът.

Кирил Петков обеща, че до 9 октомври, когато изтича крайният му срок за това, ще представи в КС документите, изискани от него по делото. Ако това се случи, се очаква казусът да бъде решен преди парламентарните избори на 14 ноември, в които Петков ще участва с формацията "Продължаваме промяната".

По темата вижте и:

Кирил Петков не е канадски гражданин от 20 август

Кирил Петков не дава дори на КС документи за гражданството си

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата