В София тази вечер се провежда протест срещу намесата на Турция във вота у нас, заради която България по-рано днес реагира официално. Организирането на хората протече в социалните мрежи и събитието не е заявено пред властите. Първоначално протестиращите се събраха пред сградата на турското посолство. Столичната полиция предприе изключителни мерки за сигурност. На мястото се забелязват поне четири микробуса, извозили жандармеристи. Около 17.30 часа напрежението се покачи, след като момчета опитаха да пробият полицейския кордон и към сградата полетяха домати. Протестиращите блокираха и бул. "Васил Левски". Телевизиите ги изчисляват на "няколко десетки". Сред тях се забелязват футболни фенове.
Към 18.15 протестиращите тръгнаха на шествие към сградата на турската резиденция, която се намира на метри от Софийски университет. Агенция БГНЕС съобщи, че събралите се носят плакати на Румен Радев. На други пък пише: „Турция е опасен, нелоялен и непредсказуем съсед“. В 19 ч. шествието се премести пред Ректората, както е известно проф. Анастас Герджиков е ректор на СУ.
Успоредно части на жандармерията се пренасочиха към сградата на БНТ, където от 20 часа е дебатът между Радев и Герджиков. Реакцията е превантивна, ако множеството се насочи към БНТ.
"Сега" припомня събитията по-рано днес:
"Станахме свидетели на поведението на представителни органи на Турция, което може да се тълкува, след като касае политическите процеси у нас, като намеса във вътрешните работи на България". Това заяви служебният министър на вътрешните работи Бойко Рашков на брифинг пред журналисти. Той цитира и изказвания в турски медии на официални лица от Федерацията на балканските изселници, както и на кмета на община Кестел, Бурса, за подкрепа за ДПС на изминалите избори.
Рашков даде за пример и публикации в турската преса, в които се казва, че у нас за първи път има кандидат за президент турчин, и заключения като "желаем турчин да бъде президент на България". Сред посочените от него призиви са и "силен глас от прародината", "Турция към бащините си земи". "Опитаха да ни асимилират с оръжие, но не успяха, сега се опитват политичеки, но няма да успеят. Трябва да осигурим политическа подкрепа за братята ни там", казва пък представител на Федерацията на балканските изселници.
Само часове по-късно се появи и информацията, че турският посланик в София е бил привикан в българското Външно министерство. "На 18 ноември 2021 г. бе проведена среща между постоянния секретар на Министерството на външните работи на Република България Иван Кондов и извънредния и пълномощен посланик на Република Турция в София Айлин Секизкьок, във връзка с произвеждането на изборите за президент и вицепрезидент на България и за народни представители на 14 ноември 2021 г., включително предстоящия втори тур на президентските избори на 21 ноември 2021 г.", написаха в официално съобщение в МВнР
Според българското дипломатическо ведомство, на турската страна е било "привлечено вниманието за случаи на ангажиране на официални лица, турски политически лидери, изселнически организации и медии с предизборна агитация и призиви в Република Турция за гласуване в полза на политическа партия у нас".
Българската страна изразила очакване турските институции и официални лица категорично да се въздържат от пропагандни действия и политически послания, имащи отношение към изборния процес в България, по време на предстоящия втори тур на изборите за президент и вицепрезидент на България на 21 ноември 2021 г.
От сряда партия ДПС започна агитация и в Истанбул в подкрепа на кандидата за президент, подкрепен от ГЕРБ, Анастас Гержиков. Това се вижда на страницата на структурата във Фейсбук, на която е публикуван и постер на Герджиков с кандидата за вицепрезидент - Невяна Митева.
МАШИННИЯТ ВОТ В ТУРЦИЯ
Въпреки медийните репортажи, според които избирателите в Турция избягват машините за гласуване, данните от секциите там показват, че на места хората се справят изумително добре с устройствата.
Пример е секция № 325800661 в Истанбул, която е разполагала с две машини. Общо 1505 души са гласували за президент: с едната машина са пуснати 716 гласа, от които 712 за кандидата на движението Мустафа Карадайъ, а с другата – 786, от които 783 за Карадайъ. Също толкова избиратели са гласували за парламент, като на едната машина са били 716, от които 709 са предпочели ДПС, а на другата – 789, от които 780 за ДПС.
В Бурса, където също има голяма изселническа общност, някои също са свършили добра работа. В секция № 325800597 са гласували 1382 души за президент. През едната машина са минали 699 души, от които 698 са харесали Карадайъ, а през другата – 682 избиратели, от които 675 за претендента на ДПС. Същите 1382-ма са гласували и за парламент. На едната машина са пуснали 700 гласа, от които 698 за ДПС, а на другата – 682 гласа, от които 677 за ДПС.
В югоизточната ни съседка имаше около 50 секции с машинно гласуване от общо 126 секции за цялата страна. От Турция дойдоха общо около 90 000 гласа. От репортажите на българските медии стана ясно, че има случаи, при които членове на секционните комисии указват на избирателите как да гласуват. А в деня за размисъл продължаваше агитацията за Карадайъ и за ДПС, включително чрез масирано изпращане на есемеси до гласоподавателите.
ИЗБОРНА ТЪРГОВИЯ
МВР изнесе и информация за противодействие на престъпленията против политическите права на гражданите, за които до момента са образувани 122 досъдебни производства. По думи на Рашков рекордьор в купуването на гласове са ГЕРБ и ДПС. Беше представено и видео, в което неизвестен мъж обяснява как е осигурил 30 гласа за партията на Борисов срещу 60 лв. за всеки. Вътрешният министър пък оповести случай с кандидат за депутат от ДПС, в чийто дом освен пари и списъци са открити и оригинални контролни разписки от машинното гласувани, които са изнесени от секционните избирателни комисии.
Рашков съобщи още за акция в Русе, при която са открити пари и злато на стойност около 200 000 лв. По този повод има задържани лица за постоянно. "Тези извършители търгуваха в полза на ДПС. В Плевен имаме случай, който вече е приключил с условна присъда за 10 месеца затвор. Там покупката е била в полза на асфалтовата партия ГЕРБ", заяви министърът.
Той упрекна опонентите си, които се оплакват от репресия спрямо гласоподавателите им, че не желаят МВР да противодейства на престъпленията против политическите права." Ако някой слага знак на равенство между престъпността и репресията, той не работи в интерес на българското общество. Този знак на равенство значи, че някой желае да отстрани МВР от този процес. Да кажат какво точно искат от МВР - да разследва ли престъпленията или да пасува, както бездействаха някои министри в предишните кабинети, когато делата за такива престъпления се брояха на пръсти", категоричен е Рашков.