Медия без
политическа реклама

Репортер на "Сега" бе привикан на разпит за въпроси към МВР

Гл.секретар на МВР все пак разпореди проверка на униформите на полицаите, но не даде отговор защо репортерът бе разпитван

15 Септ. 2020Обновена
Стопкадър от репортаж на bTV.
Стопкадър от репортаж на bTV.

Репортерът на "Сега" Мартин Георгиев бе извикан вчера на разпит заради писмени въпроси до пресцентъра на Министерството на вътрешните работи. Запитването е свързано с действията на полицията на протеста на пл. "Независимост" на 2 септември.

То се основава на репортаж на bTV, в който се вижда, че един от полицаите, ангажиран в охраната на протеста, използва бокс срещу демонстранти. Към имейла на Георгиев са приложени и снимки на служители на реда, на чиито униформи има поставени значки и лепенки със смущаващи изображения и послания. Снимките се появиха във "Фейсбук". По този повод "Сега" попита МВР дали е извършена проверка за тези нарушения на полицаи и дали провинилите се ще бъдат наказани.

Вместо МВР да даде отговор, в понеделник инспектор Миладинов от Охранителна полиция поиска репортерът на "Сега" да се срещне с него, за да даде обяснения. Журналистът бе приет в кабинет в СДВР, а пред него бяха поставени бели листове за сваляне на сведения.

"В стаята имаше и друг полицай, който демонстративно четеше Наказателния кодекс. След отказа ми да подписвам каквото и да е в отсъствието на адвокат, инспекторът започна да си води записки", разказа Мартин Георгиев. Инспекторът показал запитването на "Сега" до пресцентъра на МВР и приложените към него снимки заедно с още няколко изображения, които обаче не са изпратени от Георгиев с въпросите.

Миладинов обяснил още, че имейлът на репортера се възприема като сигнал и за да бъде извършена проверка, е необходимо да бъдат изяснени редица обстоятелства. След което няколко пъти попитал дали събитията от снимките са се случили пред старата сграда на Народното събрание или пред новата, дали са се случили на 2 септември, кой е авторът на приложените снимки, по коя телевизия е излъчен репортажът на полицая с бокса, както и дали Георгиев лично е станал свидетел на тези събития.

Репортерът на "Сега" бе разпитван около половин час. Накрая Миладинов отбелязал, че някои полицаи може да изглеждат като мутри, но не са, а са само физически здрави, тъй като някои нарушители на реда могат да окажат съпротива и не бива да се позволяват случаи като убийството на журналистката от Русе Виктория Маринова.  

На въпрос на Георгиев дали и други журналисти са викани да дадат обяснения за техни въпроси, инспекторът отговори, че той лично е ангажиран с този сигнал (бел. ред. всъщност журналистическо запитване към пресцентър) и не може да отговаря за други такива случаи.

Преди по-малко от седмица на същите въпроси на "Сега" по време на брифинг зам.-шефът на "Охранителна полиция"  Тони Тодоров отговори, че тече проверка по повод полицая с бокса и той ще бъде наказан, "ако се установи вината му, разбира се".

Действията на полицията са абсурдни и очевиден опит за сплашване, защото никъде в запитването на "Сега" не се твърди, че журналистът е бил свидетел на нарушенията, показани в репортажа и на снимките. Пространството около парламента е под постоянно видеонаблюдение с множество камери и МВР лесно може да установи кой какви нарушения е извършил. Сред полицаите има и достатъчно свидетели, които познават колегите си, позволили си да сложат подобни знаци на униформите си.

На 2 септември имаше друг инцидент с репортера на "Сега" Мартин Георгиев - тогава униформени отказаха да го пуснат зад полицейския кордон при отразяването на протестите с мотива, че журналистическата му карта не им изглежда автентична. Със същата журналистическа карта репортерът влиза редовно в МВР, прокуратурата, а други негови колеги са посещавали Белия дом и Кремъл.

Освен запитването до пресцентъра "Сега" изпрати на МВР и заявление по Закона за достъп до обществена информация с въпроси дали се извършва вътрешна проверка за полицейско насилие, за неправомерно използване на отличителни знаци върху униформата, както и за нерегламентирана употреба от полицията на помощни средства като бокс срещу протестиращи. Отговор все още няма.

Сблъсъците, до които се стигна на големия антиправителствен протест на 2 септември, повдигнаха много неудобни въпроси към действията на полицията. По традиция от МВР и СДВР хвалят работата на подчинените си и стоварват цялата вина за станалото върху гражданите.

ОБЯСНЕНИЕ БЕЗ ОТГОВОР

Днес от пресцентъра на МВР дадоха странно обяснение за случая с привикването на журналиста Мартин Георгиев в СДВР. От вътрешното ведомство съобщиха за "Свободна Европа", че главният секретар Ивайло Иванов е издал заповед за "извършване на комплексна проверка във всички областни дирекции страната и СДВР относно спазването и изпълнението от полицейските служители на наредбите за униформеното облекло и за помощните средства". Било установено, че репортерът на в. "Сега" е изпратил на пресцентъра две снимки на полицаи, съдържащи данни за "евентуални нарушения".

"В тази връзка запитването е разгледано като сигнал, постъпил в структурите на СДВР като е разпределено по компетентност на съответните служители, за да бъде проверен. В резултат журналистът е бил призован в СДВР за обективизиране на информацията и данните, съдържащи се в неговото запитване, както и тяхната съотносимост към хода на извършваната комплексна проверка за изпълнението на наредбите за униформеното облекло и за помощните средства", добавят от пресцентъра на МВР. 

Не става ясно обаче защо е било необходимо репортерът на "Сега" да отиде лично в полицията, където да даде обяснения, след като в писменото му запитване изрично се казва, че не е автор на приложените снимки и изпраща въпросите в качеството си на журналист. Започналата вътрешна проверка за неразрешени знаци по униформите на полицаите беше оповестена едва днес, което повдига въпроса дали разпореждането на главния секретар на МВР не е дошло едва след разпита на Мартин Георгиев. В същото време все още няма отговор от МВР на запитването на "Сега".

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата