Медия без
политическа реклама

Родни вузове търсят студенти и на просветни изложения в чужбина

Австрия възвръща интереса на кандидат-студентите, Люксембург привлича все повече младежи

18 Септ. 2020
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА

За първи път най-желаните български университети ще вземат участие във виртуалното изложение за образование в чужбина и у нас, което ще се проведе на 19 септември, съобщават от консултантска къща "Дарби". СУ, Американският университет в Благоевград, МУ-Варна, МУ-Пловив, Икономическият университет - Варна и Варненският свободен университет ще участват редом с чуждестранни учебни заведения и специализирани консултанти за образование. Те ще имат свои представители, които тази събота от 11 до 17 ч. ще отговарят на въпросите на кандидат-студентите както от България, така и от съседните ни държави, Русия и дори Великобритания, чиито кандидат-студенти традиционно проявяват интерес към обучение по медицина в България, отбелязват консултантите.

Оттам посочват, че новината за финализирането на BREXIT и вероятността „прием 2020” да се окаже последният обезпечен с държавно финансиране във Великобритания, са дали летящ старт на кандидатстудентската кампания във всички основни дестинации в Европа. Доста по-рано например са се активизирали кандидатите за нидерландските университети, което е провокирало и провеждането на предварителни проучвания на университетите в Германия (с оглед възможностите за комбиниране с останалите държави), въпреки че при тях същинското кандидатстване започва значително по-късно.

"През последната кампания Австрия си възвърна интереса на кандидат-студентите, който беше отслабнал през последните години. Дания поддържа стабилен интерес, макар особености в политиката за прием на датската държава да пренасочват част от кандидатите. Франция и Белгия от години привличат не голям, но постоянен контингент кандидати, най-вече поради изискването за обучение на френски език в повечето програми. Впечатление прави Люксембург, който привлича все повече кандидати, с високотехнологичния си съвсем нов кампус и изключителното академично ниво на предлаганите програми", отбелязват консултантите.

"Появата на COVID-19 и усложняването на епидемичната обстановка в световен мащаб оказа изключително влияние върху кандидатстудентската кампания, но не в посока на страх и демотивация у бъдещите студенти, а по отношение на самите процедури по прием - удължени бяха много срокове, голяма част от процедурите се проведоха изцяло онлайн, включително и приемни изпити и интервюта", казват още от "Дарби".

Оттам отбелязват, че въпреки неяснотите около правилата, по които ще бъдат разглеждани кандидатурите на европейските кандидати за прием 2021 и параметрите на учебните такси и възможностите за финансиране, Великобритания остава в плановете за кандидатстване на много български кандидат-студенти - както поради невъзможност да намерят желаната специалност другаде, така и с надеждата, че до края на кампанията може да се появят благоприятни перспективи най-вече от гледна точка на учебни такси и финансиране. Това е и причината, която стимулира кандидатите да търсят и алтернативна дестинация за подаване на документи.

Запазва се тенденцията Нидерландия да е сред най-търсените дестинации за висше образование за българските младежи. Броят им нараства всяка година и за миналата са заминали малко над 3000 човека да учат там. Отново най-много студенти избират да учат бизнес, мениджмънт и икономика, но на второ място вече е психология, като най-популярна специалност. Новост е и покачването на интереса към инженерните програми, които изместват тези по изкуства и дизайн, популярни в предходните години.

Тази година се отчита и ръст на заминаващите за класически, изследователски университети. Това се дължи, от една страна, на засиления интерес към магистратури в Холандия, които се предлагат най-вече в класически университети, но и на търсенето на инженерни и технически (включително компютърни) специалности в елитни, изследователски университети. Именно изследователските университети от тази година въведоха редица новости - изискване за матура по математика за бизнес и икономически, компютърни и инженерни бакалавърски програми с алтернатива - явяване на международен изпит по предмета, изискване за матури по математика и физика за определени инженерни, бакалавърски програми, като авиоинженерство и механоинженерство, с алтернатива - явяване на международни изпити по предмета и др, вътрешни, университетски изпити за най-търсените бакалавърски програми, които имат специална селекция и ранен срок на кандидатстване до 15 януари, и др.