Медия без
политическа реклама

Росен Желязков беше отстранен като председател на НС

Дебатът не бе за шефа на парламента, а за състоянието на българската енергетика

25 Апр. 2024Обновена
Росен Желязков
БГНЕС
Росен Желязков

Непосредствено преди разпускането на парламента преди изборите на 9 юни беше гласувана оставката на председателя Росен Желязков. Това стана с гласовете на ПП-ДБ, БСП, "Възраждане" и ИТН.

 "Показваме червен картон на ГЕРБ за работата през последните три месеца", каза вчера съпредседателят на дясното обединение Кирил Петков, след като искането за оставката, подкрепено от БСП, бе внесено. В мотивите си вносителите отбелязват, че Желязков "злоупотребява с власт и правомощия, и работи в интерес на политическия блок ГЕРБ-ДПС".

Причината за искането на оставката, обясни от парламентарната трибуна Мирослав Иванов от ПП-ДБ, е разразилият се скандал със свалянето на управителя на НЗОК Станимир Михайлов. Докато миналата седмица течеше дебатът, Михайлов впезапно оттегли оставката си. Тогава Росен Желязков не му позволи да обясни действието си от парламентарната трибуна.

Председателят на парламента е обвинен и че вчера отказа да уважи искане за минута мълчание, за да се почете паметта на жертвите на арменския геноцид.

Защита

След дебата Росен Желязков имаше право да се изкаже. "Понякога трябва да замълчиш, за да бъдеш чут. Всички ние в тази зала сме хора, но хора, пратени от други хора да работят за хората. Имаме нашите слабости, нашите страсти, ние като народни представители трябва да имаме отговорност, отчетност и почтеност и човещина, която губим. Битува мнението, че сме драматична група актьори в политическия театър. Когато актьорите се качват, мислейки си, че отиват на сцената, се качват на ешафода“, заяви Желязков.

Заместник-председателката на НС Росица Кирова от ГЕРБ се разплака, когато подложи на гласуване предложението за отстраняването на Желязков:

Разисквания

Дебатът нямаше много общо с това как Росен Желязков е председателствал парламента, а по-скоро се въртеше около спорове кой е виновен за състоянието на българската енергетика.

Тома Биков от ГЕРБ-СДС заяви, че той и съпартийците му няма да участват в дебат, "който е безсмислен". Според него искането за оставка на Росен Жеязков е по-скоро политически акт. И припомни на ПП-ДБ, че председателят на парламента бе избран именно с гласовете на дясното обединение. "Това, което правите днес, ще има политически последствия – може да са позитивни, може да са негативни", заяви Биков. И допълни, че "политика не може да се прави с инструменти, които са неадекватни".

Не закъсня отговорът на бившия финансов министър Асен Василев. Той се върна почти две години назад, когато тогавашната опозиция на кабинета "Петков" поиска оставката на председателя на парламента Никола Минчев. "Тогава казах, че искането на оставката на председателя на парламента трябва да е акт спрямо това този човек как се справя със задачата, която му е поставена", каза Василев. И повтори, че искането на оставката на Росен Желязков е вследствие на ситуацията с вече бившия шеф на НЗОК. Другият съпредседател на ПП-ДБ Атанас Атанасов се изказа в същия дух и заяви, че "имаме едно марионетно правителство, което се занимава с чистка в адиминистрацията". И обвини ДПС, че през цялото време са били на страната на ГЕРБ.

В типичния стил за сценаристите на Слави Трифонов ИТН заявиха, че оставката на Росен Желязков се иска "от същите тези лицемерчета, които управляваха заедно с ГЕРБ и ДПС, пиха мазно кафе в скута на Пеевски". Станислав Балабанов изтъкна, че ИТН ще гласуват "за" оставката на Желязков, но защото са опозиция и гласуват по съвест.

Състоянието на енергетиката

До голяма степен дебатът се въртеше около това кой е виновен за състоянието на енергетиката. Борислав Гуцанов от БСП каза, че енергетиката е "напът да бъде унищожена" заради ГЕРБ-СДС и "тази прегръдка, на която бяхме свидетели". Думите му предизвикаха гневна реакция от страна на доскорошния премиер Николай Денков, който лаконично заяви, че "ние (ПП-ДБ – бел. ред.) докарахме 2,3 млрд. за енергетиката на България", но без да уточни как е станало това.

Накрая Йордан Цонев от ДПС заяви, че Росен Желязков е един от най-достойните председатели на българския парламент в новата ни история". След което поиска прекратяване на дебата, а предложението му беше прието.

Последното изказване беше на председателя на БСП Корнелия Нинова. Соцлидерът заяви, че говори от името на единствената партия, която "през последните десет години не е ходила в кабинета на Бойко Борисов, не лази пред кабинета на Бойко Борисов, не седи в ничий скут". И изтъкна, че през 2018 г. Борисов й е "отправил оферта" да стане председател на парламента, но тя отказала.

 

 

Последвайте ни и в google news бутон