Бившият премиер и съпредседател на ПП-ДБ Кирил Петков е внесъл в деловодството на 51-вото Народно събрание отказ от имунитета си като народен представител. В заявлението той посочва, че изрично се отказва от имунитета си във връзка с досъдебно производство срещу него.
Във "Фейсбук" Петков дори е качил клип, на който се вижда как подписва отказа. "Днес подписах отказ от депутатския ми имунитет. Нито Пеевски, нито другите мутри, нито техните "маши-джуджета" могат да ни наведат. Те са слаби и жалки в своите опити да сплашват. Няма да се откажем, докато България не стане правова държава и тези мръсни похвати останат в миналото", казва съпредседателят на ПП-ДБ.
Вчера и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов поиска имунитета на Кирил Петков. Искането е по предложение на Софийска градска прокуратура във връзка с водено разследване за това, че на 17 март 2022 г., като премиер Петков е превишил властта си и е разпоредил ареста на Бойко Борисов, Владислав Горанов и Севделина Арнаудова. Искането идва повече от две години и половина след ареста на Борисов и след като ГЕРБ подадоха сигнал в прокуратурата срещу тези, които са го наредили.
Вчера Петков заяви, че няма проблем да се откаже от депутатския си имунитет, а днес представи своята версия на случващото се. Във "Фейсбук" написа, че "санитарният кордон срещу Пеевски сработи и той вижда, че реално има шанс през смяна на закона за съдебната власт да загуби бухалката си Сарафов. Това е загуба на реална власт и той трябва да се прави на страшен".
Пред журналисти Бойко Борисов коментира: "Имам един въпрос - защо точно сега, имам и отговор - вече две години тези хора са с имунитети, някога трябваше да се поиска. Дали точно сега по време на преговорите не мога да го коментирам, защото не знам какво се е случило в този процес. Знам само, че българският съд и департаментът на САЩ определиха като незаконни тези действия", каза Борисов и допълни, че няма нищо общо с искането на имунитета.
Лидерът на ДПС-НН Делян Пеевски пък коментира с ирония казуса, като го нарече "едно голямо шоу". "Да видим, ако си даде имунитета и наистина това дело влезе в съда, може и да повярвам на действията на прокуратурата", каза Пеевски пред репортерите в парламента.
Консултации
Срещите при президента Румен Радев с парламентарните групи преди връчването на първия мандат за правителство започнаха с ГЕРБ, следвани от ПП-ДБ. Двете формации обясниха на президента кои закони ще са с приоритет, ако се стигне до редовно правителството. И ГЕРБ-СДС, и ПП-ДБ заявиха, че най-важен е бюджетът. Герберският лидер Бойко Борисов обеща разговорите с партиите да започнат още тази седмица и отново поиска да е премиер, след като в края на ноември заяви, че не желае да се занимава "с тази разбита държава". ПП-ДБ пък потвърдиха заявката само "Демократична България" да разговарят с ГЕРБ, ако Борисов не подпише декларацията за санитарния кордон около Делян Пеевски.
Пред журналисти в парламента председателят на ДПС-Ново начало Делян Пеевски каза, че неговата партия ще отиде на консултациите в президенството, но той самият няма да присъства. "Аз няма да отида. Аз вземам решенията за себе си. Аз имам право като лидер на ДПС да ходя където искам. Когато не искам да отида, няма да ходя. Другите, които искат - ходят. Аз имам уважение към институцията президент, затова групата ДПС-Ново начало ще бъде там", коментира Пеевски.
Отказ
Президентът Румен Радев няма да провежда консултации за съставяне на правителство с ДПС-Ново начало. Това стана ясно от програмата за срещите, разпратена от пресцентъра на държавния глава. След като приключат срещите с парламентарните групи, Румен Радев ще пристъпи и към процедурата по връчване на мандатите.
Програмата за останалите срещи в президентството изглежда по следния начин:
На 11 декември от 14.30 часа президентът ще приеме представители на „Възраждане“.
От 16.00 часа държавният глава ще проведе консултации с „БСП – Обединена левица“.
На 12 декември от 11.00 часа държавният глава Румен Радев ще се срещне с представители на парламентарната група „Демокрация, права и свободи“ – ДПС.
От 13.00 часа президентът ще проведе консултации с „Има Такъв Народ“.
От 15.00 часа държавният глава ще приеме представители на парламентарната група на МЕЧ
Преговори, но по отделно
"Демократична България" ще преговарят отделно с ГЕРБ, ако хората на Бойко Борисов не подпишат декларацията за санитарен кордон около Делян Пеевски. Това стана ясно по време на консултациите на ПП-ДБ при президента Румен Радев. От страна на коалицията присъстваха Николай Денков, Божидар Божанов, Надежда Йорданова, Кирил Петков.
Съпредседателят на обединението Кирил Петков обвини ГЕРБ, че "шикалкави" с декларацията за кордона, което, по думите му, е знак, че първата политическа сила не е готова да предприеме стъпки към антикорупционната реформа.
След разговорите при Румен Радев Надежда Йорданова от "Демократична България" уточни, че мерките за санитарния кордон срещу Пеевски са задължителни. "Ние от тях няма на отстъпим. Разликата в различния подход е, че ние от ДБ ще отидем на среща с ГЕРБ, за да настояваме за тяхното изпълнение. Това е единствената разлика. Така че въпросът е за кога, защото към настоящия момент такава покана от ГЕРБ няма", каза тя. ДБ ще настояват ГЕРБ да дадат конкретни гаранции за изпълнение на тези мерки.
А иначе по време на срещата с държавния глава бившият премиер и настоящ депутат на ПП-ДБ Николай Денков посочи като приоритет номер едно приемането на бюджет, който да гарантира изпълнението на политиките през новата година, както и спешното приемане на законите по ПВУ. Става въпрос за 10 млрд. лв. за следващите 4 години. Денков предупреди, че тези, които блокират приемането на законите, създават и сериозни финансови проблеми за държавата.
Готовност
ГЕРБ-СДС пък са готови да подновят разговорите за съставяне на правителство още тази седмица. На срещата с Радев присъстваха лидерът на партията Бойко Борисов, Росен Желязков и Рая Назарян.
По време на срещата Радев попита Борисов кога иска да получи първия мандат. "От понеделник и ако вашата програма позволява, може да отидем към първия мандат", отговори водачът на герберите. И допълни, че още тази седмица ще се пристъпи към разговори с партиите, за да се направи редовен кабинет. "Ако тази седмица не се разберем, няма да се разберем и следващата", отсече Борисов. Според лидера на ГЕРБ политическото его е един от големите проблеми в България.
Той припомни, че ГЕРБ-СДС са направили много компромиси в изминалите седмици. Радев пък отвърна, че ГЕРБ има ''предизвикателната задача" да сформира мнозинство в един много фрагментарен парламент. ''Вие имате съществен принос за избора на председател на парламента, което даде възможност за започването на тези консултации'', подчерта Радев.
Премиерското кресло
След консултациите Бойко Борисов заяви пред журналистите, които го чакаха, че бъдещото правителство може да е силно, само ако той е премиер. В края на ноември покрай броженията в парламента заради избора на председател на НС, Борисов бе заявил, че не желае да се занимава "с тази пробита държава". Тогава на дневен ред бе формулата за управление на страната, съгласно която Борисов да бъде премиер, а съпредседателят на ПП-ДБ Атанас Атанасов - председател на парламента. Идеята не пожъна успех и Борисов за кратко се отказа от премиерското кресло.
По думите му, ако няма правителство с първия мандат, с втория и третия мандат може да се направят мнозинства с други партии, но извън ГЕРБ. "БСП доказаха, че с тях може да си партнираме. В нашата формула влизаха ПП-ДБ, ИТН, БСП. Това ми се струваше възможно'', каза Борисов. Той за пореден път припомни, че няма да преговарят с "Възраждане", АПС и ДПС-Ново начало.