Медия без
политическа реклама

Само 5 язовира са ремонтирани с 500-те млн. лв. досега

Природата свърши работата на управлението - водна криза няма да има

Остарели съоръжения зеят навред край язовирите в България.
диян иванов
Остарели съоръжения зеят навред край язовирите в България.

Работата на третото правителство на ГЕРБ по отношение на ремонта на язовирите в България трудно може да се нарече успешна. От лятото на 2018 г., когато държавата след поредните наводнения отпусна 500 млн. лв. за реконструкцията им, досега напълно завършени са пет съоръжения. Темата е изключително чувствителна, тъй като липсва подробна публична отчетност какво е направено с крупната сума и как точно се харчи.

Някаква светлина хвърли миналата седмица министърът на икономиката Лъчезар Борисов, след като БСП за пореден път се усъмни в корупция. В парламента той отчете, че напълно завършени са ремонтите на 5 язовира. За други 30 дейностите са приключили, но документацията все още не е предадена. Борисов съобщи и следните общи данни: 6844 са всичките язовири в България, от тях за ремонт, определени от правителството - 416. Част са управлявани от институции като НЕК, "Напоителни системи" и т.н., други - концесионирани, за трети било установено, че все пак са в добро състояние. Така в отговорностите на Държавната консолидационна компания (ДКК), към която бяха прехвърлени 500-те милиона, попаднали 305 язовира. Към момента на фирмата "Монтажи " били възложени 208 съоръжения - за тяхното  проектиране, обследване, ремонт и т.н. Одобрените проекти били 159 - за 386.7 млн. лв. (12.5 млн. лв. - проектиране), а откритите строителни площадки - 101, на стойност 243 млн. (7. млн. лв. за проектиране). Борисов каза още, че общините бавят прехвърлянето на собствеността и така целият процес около ремонтите се протака. А и за някои от старите язовири липсвали книжа.

Още по темата: 

Няма сила, която да накара държавното дружество "Монтажи" ЕАД да обясни как изразходва предоставените му през 2018 г. от правителството 500 млн. лв. за спешен ремонт на язовири.

Междувременно интензивните валежи от последната седмица ликвидираха недостига на питейна вода в Източна България. Вече е ясно, че в близка перспектива криза няма да има. С язовир "Камчия" се случи истинско чудо - полезният му обем се вдигна повече от два пъти за месец. В момента той възлиза на 85 млн. куб. м, а общият обем е 161 млн. куб м. При средно месечно потребление малко над 8 млн. куб. м за Варна и Бургас, това значи, че със сигурност двата града са осигурени за 10 месеца, ако не падне и капка дъжд. Но е ясно, че вода ще има за много повече време, защото сезонът на пълноводието още не е започнал, пък и при нужда е възможно да се черпи извън полезния обем (разясниха го преди 2 седмици шефовете на морските ВиК-дружества). Добри, макар не тъй изразени, са и тенденциите при другия рисков язовир - "Тича", който захранва Шумен и Търговище. Полезният му обем нарасна с 5% за месец.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Смятате ли, че изборните резултати предполагат създаването на стабилно правителство?