Медия без
политическа реклама

Само Унгария дели България от корупционното дъно в ЕС

Днес, 09:52
Трансперънси интернешънъл

България остава на корупционното дъно в класацията на "Трансперънси интернешънъл", като от страните в ЕС България изпреварва единствено Унгария, която е последна в класацията. Това показва последното изследване на неправителствената организация за нивата на корупция, публикувано днес.

България влошава резултата си от 45 точки в предходното изследване до 43 от 100 точки тази година и остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор. "Трансперънси" отбелязва, че това е резултат от дългогодишните фасадни усилия и законодателни промени в услуга на клептократски кръгове, под лозунга за въвеждане на европейски норми. Резултатът на Унгария е 41 точки. Преди България са Румъния, Малта и Хърватия. На върха на класацията са Дания, Финландия и Люксембург.

Индексът, който измерва и нивата на политическа корупция, показва, че тя е бариера за доброто управление, несъвместима е с функционирането на демократичните институции и устойчивото икономическо развитие. Чуждестранните инвестиции са на историческо дъно. Сериозният бизнес, който инвестира дългосрочно и има отговорността и силите да развива в положителна насока обществената среда в регионите, в които работи, напуска страната или обмисля да го направи, отбелязва изследването. И допълва, че причина за това е враждебната среда на повишаващи се самоцелни регулации и своеволия на администрацията, допълнена от деструктивния ефект на правната несигурност.

"Среда, в която данъчната тежест и планирането на разходите за труд са непредвидими дори в рамките на текущата година, а зависят от задкулисни политически договорки за удовлетворяване на видими и невидими клиентелистки интереси, прави бизнес средата отровна", пише в анализа.

Авторите на изследването отбелязват, че за първи път в 36-годишната история на демократичния преход в България законността зависи изцяло от несигурната воля на Конституционния съд. Дори парламентарно представените политически сили поставят под съмнение законността на проведените избори до такава степен, че оставят окончателното решение в ръцете на Конституционния съд, чието становище е непредвидимо. Тази ситуация хвърля сянка и върху легитимността на политическата власт, която трябва да прави ключови реформи и назначения.

Общо, сред 180-те страни в класацията, България е на 76-о място. Глобално на дъното са държави като Сомалия, Венецуела и Сирия - с 9, 10 и 12 точки.

За индекса "Трансперънси" използва данни от 13 независими източника, включително Световната банка и Световния икономически форум.

Последвайте ни и в google news бутон