Медия без
политическа реклама

Шефката на РИОСВ - Бургас е уволнена заради строежи на брега

Ще разваля далаверата на ВиК холдинга, закани се служебният екоминистър

22 Юни 2021Обновена
"Смокиня" постоянно е терен на различни посегателства.
БГНЕС
"Смокиня" постоянно е терен на различни посегателства.

Министърът на околната среда и водите в служебното правителство Асен Личев съобщи днес на брифинг, че е уволнил шефа на РИОСВ - Бургас Детелина Иванова. Мотивът - на 9 април, съвсем малко преди края на предишния кабинет, предшественикът му Емил Димитров подписва заповед за отмяна на императивната забрана за строителство на къмпингите "Градина" и "Смокиня". Това се случило след предложение на Иванова.

"Отварят се вратички за строителство. На практика се въвеждат изключения. Отмених днес заповедта като нищожна. Уволних лицето като негодно", заяви Личев.

Той и колегите му в министерството обясниха, че със заповедта от 9 април е променен режимът по опазване в част от защитената територия в местността Каваците. Двата къмпинга, плажа към тях и цялата концесионирана площ са изключени от опазването. Забраните там важали още от 80-те години на миналия век, когато местността получава защитен статут. Иванова обаче смятала, че са се натрупали "нови фактически обстоятелства", които изисквали промяна. Според сегашния екип на екоминистерството "новите обстоятелства" са незаконни обекти, които трябвало да се узаконят. Освен това Иванова била съпричастна и при промяната на режима за дюните.

ЗАБАВЯНЕ

Личев сигнализира и за друг проблем - между 9 и 17 месеца били забавени плановете за управление на речните басейни и за превенцията от наводнения. Те прябвало да бъдат изготвени от Световната банка. Възложени й били през 2018 г. по времето на Нено Димов. Служебният министър се изуми, че плановете не се разработват в министерството (както по-рано, когато той е работил в него), а 34 млн. лв. от оперативните програми на ЕС били отпуснати за тази задача на банката. Сега обаче имало закъснения. Банката се оправдала, че причината била бездействие на зам.-министър, който след първоначален неин доклад трябвало да даде насоки за работа. Според Личев закъснението може да доведе до наказателна процедура срещу България. 

ОТПАДЪЦИ

На въпроси на медиите във връзка с управлението на отпадъците, зам.-министър Ренета Колева съобщи, че има информация за депа с клетки, които са на границата на запълване – Шишманци, Цалапица, Перник, Горна Малина, Велико Търново, Силистра и Кърджали. В тази връзка МОСВ финансира по Оперативна програма „Околна среда“ 2014-2020 г. и от Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС) дейности по управление на отпадъците. Те са насочени към изграждане на съоръжения за предварително третиране, изграждане на нови регионални депа и разширяване на съществуващи. 

ЦЕНАТА НА ВОДАТА

Личев остро критикува също така Комисията за водно и енергийно регулиране и ВиК дружествата. Според него колкото повече загуби има една дружество по мрежата, толкова по-висока цена може да поиска. 

"Надявам се да намерим с колегите ми модел за промяна на формулата за цената на водата, която в сегашния си вид не стимулира ВиК дружествата да намаляват течовете и загубите на вода.  Дадените от еврофондовете средства вместо да водят до качествена услуга, дават повод на водните оператори да искат все по-големи повишения на тарифите си", заяви служебният екоминистър.

Според Личев КЕВР е виновникът за този "сбъркан модел". "Формулата дори стимулира дружествата да имат повече загуби на вода, тъй като делят разходите си върху по-малкото доставени на клиентите количества и така постигат по-голяма цена. Пълен икономически парадокс", каза министърът. Той се възмути от това, че ВиК Монтана иска поскъпване на водата при положение, че през последните години дружеството е получило 74 млн. лв. безвъзмездно от ПУДООС и ОП "Околна среда" и в исканата цена е вкарало амортизацията на придобитите с европари активи. Според него дотациите на ВиК сектора от държавния и европейския бюджет трябва да имат точно обратния ефект - да водят до намаляване на цените на водата. Затова и ще се мисли за ново ценообразуване.

Служебният екоминистър се закани да развали "далаверата" на държавния ВиК холдинг с таксите за водоползване. Личев отправи критика, че за година от създаването си мегаструктурата, в която бюджетът наля 1 млрд. лв., единствено е покрила стар дълг на ВиК Шумен и е внесла в ПУДООС стари водни такси на дружествата си.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата