Шефът на дарителската платформа "ХелпКарма" Константин Кръстев се кани да съди държавата в лицето на прокуратурата заради воденoто и прекратено дело срещу нея. Това се разбира от жалбата, подадена от него пред Софийския градски съд, с която настоява да се измени и допълни прокурорското постановление за прекратяването на делото му. Всеки, който е бил обвинен, но не е предаден на съд или пък е оправдан от съда, има право да търси обезщетение за причинените му вреди - материални и морални.
Съдът оставя без разглеждане жалбата на Кръстев с аргумента, че няма правно основание да се произнесе, тъй като прокуратурата е прекратила разследването срещу Кръстев по възможно най-благоприятния за него начин, потвърдиха от СГС пред "Сега". Основанието, на което разследването е прекратено, е че деянията не са престъпление.
Ако съдът се произнесе по принцип, това затваря вратата на прокуратурата някога да възобнови разследването, защото актът по прекратяване се стабилизира със съдебния акт. Само осигуряване на стабилност на прекратяването обаче не може да е повод за произнасянето на съда, обясняват магистратите в определението си. Кръстев има право да го обжалва пред Софийския апелативен съд.
Кръстев пише до съда, че постановлението за прекратяване е противоречиво, защото в мотивите му се коментира, че престъплението е останало недоказано, макар и на финала да се сочи, че деянието не е престъпление. Според него е много важно съдът да поправи постановлението, тъй като основанието за прекратяване би могло да повлияе на размера на обезщетението по Закона за отговорността на държавата (ЗОДОВ).
За прекратяването на делото "ХелпКарма", станало на 20 ноември м. г., първо съобщи Bird.bg на страницата си във "Фейсбук". Макар казусът да е от обществен интерес, прокуратурата и досега не е намерила за нужно да информира публиката за мотивите си за прекратяването на производството.
В края на 2021 г. градската прокуратура повдигна обвинение за длъжностно присвояване на управителя и председател на управителния съвет на Фондация "ХелпКарма" Константин Кръстев. Тогава беше съобщено още, че по реда на закона срещу прането на пари са наложени и запори за 8 600 000 лв. Това се случи година след като разследването на bTV разкри скандала как работи "ХелпКарма".
Не е ясно какво се случва с този запор. В средата на миналия октомври в Търговския регистър е вписана промяна в учредителния акт на фондацията на Кръстев и управителният ѝ съвет е заличен. Вече единствено Кръстев е контролен орган.
Предмет на делото бяха финансови злоупотреби и неправомерно отклоняване на средства, събрани в рамките на дарителски кампании, организирани от фондацията.
Скандалните разкрития за евентуално присвояване на средства от дарения бяха показани в разследване на bTV от ноември 2020 г. Тогава стана ясно, че дарителската платформа дава шокиращо високи заплати на служителите си - по 80 000, 60 000, 40 000 лв. месечно. Служителят с тази заплата е получил и заем от 54 000 лв. от парите от даренията, за да си купи жилище.
"Слави е много специален човек, така че той има малко по-различен статут от всички останали", обясни тогава шефът на фондацията Константин Кръстев. В един момент и в неговата сметка имало над 300 000 лв. на фондацията, но това той обясни с технически проблем с плащанията и каза, че след това върнал парите.
Беше разказан и случай на момче, болно от левкемия, чието лечение е било платено изцяло от здравната каса. Но в сайта на фондацията пише, че са платени 26 500 евро. След това детето е пратено в Германия, отново за сметка на НЗОК, но в сайта пише, че са платени 25 000 евро.
През август 2023 г. от прокуратурата обясниха пред "Сега", че за решаването на делото се чакат резултати от счетоводно-банкова експертиза, която се бави, защото трябва да бъде анализирана много информация. Всичко друго е свършено, обясниха още от прокуратурата тогава - направени са данъчни ревизии, разпитани са свидетели, свалена е банкова тайна и т. н.