Медия без
политическа реклама

Въпреки разследването "ХелпКарма" не е спирала да събира дарения

Какво ще стане със запорираните 8,6 млн. лв.?!, пита лекар

18 Дек. 2024
Константин Кръстев иска съдът да определи, че не е извършил престъпление, а не че то е останало недоказано.
Константин Кръстев иска съдът да определи, че не е извършил престъпление, а не че то е останало недоказано.

Дарителската платформа "ХелпКарма" продължава да работи и да събира средства, независимо че в последните 4 години беше разследвана за финансови злоупотреби от прокуратурата. Това обясни пред bTV днес д-р Антоанета Тончева, която освен дарител, е и изявен граждански активист.

Както "Сега" писа вчера, разследването е било прекратено през ноември, а в момента шефът на фондацията Константин Кръстев обжалва основанията за прекратяването на делото. Той държи да не е обвиняем, защото не е извършил престъпление, а не че то е останало недоказано, както твърди прокуратурата. По информация на "Сега" прокуратурата е разследвала евентуално присвояване, данъчни престъпления, пране на пари, злоупотреби със средства от НЗОК, документни престъпления.

Мотивите на прокуратурата да прекрати делото обаче остават тайна. И ако bird.bg не беше разкрил, че разследването е пратено в историята, едва ли прокуратурата щеше да го съобщи сама.

Д-р Тончева обърна внимание днес, че от средата на октомври в Търговския регистър е вписана промяна в учредителния акт на фондацията на Кръстев и управителният ѝ съвет е заличен. Вече единствено Кръстев е контролен орган. "В последните 4 години платформата продължи да съществува и да постъпват средства, да се правят трансфери между различни кампании, включително и към г-жа Ралица Енева", посочи Тончева.

Ралица Енева беше член на УС и управляваща фондацията, майка на три деца, най-малкото от които е със спинална мускулна атрофия. Разследването на bTV преди 4 години показа как детето се лекува експериментално в Ню Йорк, за него първо трябва да се съберат 100 000 долара, а след това сумата скача на 350 000 долара. Лечението в Ню Йорк е безплатно, защото е експериментално, но Енева не е отчела нито един разход. В социалните мрежи тя демонстрира охолен живот, включително и в САЩ. На въпрос с какви пари си го позволява, Енева казва - всеки живее така, както успее да живее. В момента Енева с децата си вече живее в САЩ, разказа д-р Тончева.

"Какво става със запорираните пари сега?", пита д-р Тончева за запора в размер на 8,6 млн. лв., наложен от съда по закона срещу прането на пари. "Сега" отправи въпроси за запора към прокуратурата, но още чака отговор.

"Имаше румънски, украински кампании. Те събираха сумите в щатски долари. Никой не изясни какво става с тези украински кампании. Прокуратурата не даде никаква яснота по тези въпроси, а се превъртяха 20 и няколко милиона лева", продължи д-р Тончева. Тя допълни, че след 2022 г. на платформата вече не се вижда движението на разходите по кампаниите, а само на приходите.

Гражданската активистка е възмутена, че никой не е попитал дарителите дали искат средствата си обратно. Прокуратурата не е търсила за разпит и дарители. "Дори една майка подаде сигнал до прокуратурата като засегнато лице. Никой не ни е търсил, не стана ясно къде потънаха тези пари", каза Тончева и допълни, че "сега г-н Кръстев може да прави с тези пари каквото си иска".

СКАНДАЛЪТ

Скандалните разкрития за евентуално присвояване на средства от дарения бяха показани в разследване на bTV от ноември 2020 г. Тогава стана ясно, че дарителската платформа дава шокиращо високи заплати на служителите си - по 80 000, 60 000, 40 000 лева месечно. Служителят с тази заплата е получил и заем от 54 хил. лв. от парите от даренията, за да си купи жилище. "Слави е много специален човек, така че той има малко по-различен статут от всички останали", обясни тогава шефът на фондацията Константин Кръстев. В един момент и в неговата сметка имало над 300 000 лв. на фондацията, но това той обясни с технически проблем с плащанията и каза, че след това върнал парите.

Беше разказан и случай на момче, болно от левкемия, чието лечението е било платено изцяло от здравната каса. Но в сайта на фондацията пише, че са платени 26 500 евро. След това детето е пратено в Германия, отново за сметка на НЗОК, но в сайта пише, че са платени 25 000 евро.

Друг проблем на "ХелпКарма" е т.нар. медицински съвет, представен на сайта към ноември - изтъкнати лекари се явяват гарант, че това, за което се събират пари, е точно и проверено. От фондацията твърдят, че съветът заседава - онлайн или на живо, но трима от членовете на съвета, с които bTV се свърза, не бяха чували, че участват в такъв съвет. Председател на съвета бе пулмологът проф. Коста Костов. Той е втори братовчед на бащата на основателя на фондацията. Пролетта решил да помогне на "ХелпКарма". Но съветът така и не се е събирал. Костов не дава обяснения как са попаднали имената на колегите му в сайта на фондацията.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Хелпкарма

Още по темата