Разкритите в началото на годината скандални факти от управлението на община Благоевград в предходния кметски мандат стигнаха до Агенцията за държавна финансова инспекция. Фондация "Антикорупционен фонд" е сигнализирала АДФИ за изнесените от новия кмет Румен Томов факти за начина, по който са се управлявали обществените поръчки и общинските фирми в града. Новината за сезирането на АДФИ идва ден след като бившият кмет на Благоевград Атанас Камбитов обяви, че напуска партия ГЕРБ. Камбитов обяви, че решението се налагало, за да е "честен със себе си и хората около мен".
Сигналът на АКФ включва поредица от случаи за съмнително източване на общинското дружество "Благоевград инвест 2016“, както и практиката за възлагане на поръчки без предварително обявление. Проверка на новия кмет разкри, че в периода 2016-2017 г. "Благоевград инвест 2016" е изплатило на ръководни кадри от общината 221 000 лв. допълнителни възнаграждения. Парите са изплатени на общо 8 души - зам.кметът Христина Шопова и шефката на дирекцията за обществени поръчки Антония Методиева са с най-високите суми от 50 600 лв., като на хартия са дадени за извършени услуги при изпълнението на националната програма за енергийна ефективност. Няма данни за сключени от това дружество договори по програмата, изтъква АКФ.
На АДФИ са предадени и поръчки за директно възлагане на договори на избрани от общината фирми, сред които благоевградската "Екстра колор" и софийската "Ърбън грийн". Проверка на "Сега" показа, че в рамките на 2 години "Екстра колор" има сключени общо 11 договора за ремонти и строителство на стойност 430 886 лв. без ДДС, като 7 от тях са получени директно без състезание с други фирми. Повечето договори са били възлагани директно, защото на обявявани преди това открити процедури не се явявали никакви заинтересувани. При тези директно възлагани договори оферираната цена от "Екстра колор" е с левчета и стотинки по-ниска от прогнозната. Така например през 2019 г. заради липсата на интерес към предходен конкурс на "Екстра колор" е възложен директно ремонтът на детски площадки в детски ясли с прогнозна стойност 63000 лв. лез ДДС и оферирана от фирмата цена от 62974.31 лв.
На софийскта "Ърбън грийн" през 2018 е възложено без обявление договор с прогнозна стойност 280 275.59 и реална оферта 280089.71, след като се оказало, че никой при проведения по-рано конкурс не отговаря на условията. Фирмата има и втори договор с общината за 538352.12 лв. по програмата за енергийна ефективност, като за него обаче се е състезавала с други компании. В пратения от АКФ сигнал до АДФИ има данни за нарушения и при провеждани фестивала "Фракнофоли" и концерт на БГ Радио.
КОМЕНТАРЪТ НА КАМБИТОВ
"Поредният кьорфишек от т.нар. "Антикорупционен фонд". Това е може би 10-ти сигнал, подаден от тези щедро платени ”антикорупционери”, гръмко огласен, както предишните, но гузно мълчейки за резултатите по проверките на тези сигнали. Въпросният сигнал е подаден преди повече от два месеца, и то не от АКФ, но интересно защо те го афишират като свой, два дни след като обявих намерението си да напусна ПП ГЕРБ. Типично в техен стилг рубо манипулират фактите, до степен откровено да лъжат, гонейки съвсем други цели, криейки се зад благородната кауза - антикорупция.
P.S. АКФ стъпва на факти на т. нар. журналистическо разследване на "Благоевград Нюзуик", със собственик Мариета Димитрова, активен участник в цялата негативна кампания срещу Община Благоевград по мое време, и активен поддръжник и участник в екипа на сегашния кмет. Разбира се, щедро спонсорирана за това с 164 000 лева.", написа във Фейсбук Камбитов.
КОНТРА НА КОНТРАТА
Мариета Димитрова, визирана от Камбитов, му отвърна така в социалните мрежи: "Има неща, които сте написал, г-н Камбитов, в този пост, които е трудно, да не кажа невъзможно, да ги докажете! Научете се да поемате отговорност! Само сумата е вярна и тя e за проекта ми, който развявате от 3 години, но забравяте, че тя идва от Фондация, а не от джоба на данъкоплатците, усещате ли къде е разликата?"