"Смъртта му до ден днешен за нас е неизвестна. Нямаме и смъртен акт, имаме само препис, подписан от кметския наместник", това разказа пред Би Ти Ви Светомир Георгиев, чийто баща е бил настанен миналата година в дома за хора с деменция в Горско Косово.
Георгиев разказа, че баща му е бил настанен в дома на 7-и декември 2018 г. по съвет на личния му лекар. Диагнозата му била деменция, тип Алцхаймер, като не е имал други заболявания. "Беше физически много здрав, много боен. Дори в дома имаше оплаквания, че много се разхожда по коридорите и че влиза в чуждите стаи, което значи, че физически е бил много добре", коментира синът.
Той посочи, че е ходил няколко пъти до дома, за да види баща си, но за съжаление не е успял да разбере в какви условия живее. "Лично мен не ме допуснаха да видя къде е настанен, което бе доста тревожно", сподели още Георгиев. По думите му той е виждал баща си само в стая за свиждания - тогава той е бил изкъпан, с чисти дрехи, ухаело на прясно сготвена храна. Проблемът според него обаче е, че баща му е престоял в дома "твърде малко". "На 45-тия ден просто ни казаха, че е починал", разказа синът, който все още не е успял да преодолее шока от внезапната му загуба. По думите му семейството все още не разполага и със смъртен акт, имат само препис на смъртен акт, подписан от кметския наместник. "Смъртта е неизвестна, загадка е", посочи Георгиев.
Преди дни омбудсманът Диана Ковачева сигнализира главния прокурор за нечовешките условия в дома за хора с деменция край Сухиндол. Миналата година там са починали 24-ма от 57 пациенти. Сигналът идва в резултат на внезапна проверка в дома в края на миналата година, когато близка на настанен в него възрастен човек се оплаква от липсата на медицинска грижа. Проверката установява, че домът е тесен за обитателите си, които са натъпкани по шестима в стая и се хранят на маси в коридора. Банята е една, тоалетните за близо 60 души - две. Човек с декубитална рана е чакал 4 дни тя да бъде обработена, защото медицинската сестра отсъствала.
"Притесни ни фактът, че има висока смъртност в този дом. Вероятно хората са възрастни, но това не означава, че трябва да умират. Няма как да кажем каква е точната притична и затова сме сезирали прокуратурата. Очевидно е, че материалната база е остаряла. Таванът не пада върху главите на хората, но трябва ли да чакаме това да се случи. Радвам се, че след нашия сигнал нещата ще се раздвижат и ще има нов проект за дома", коментира общественият защитник.
След разшумяването около дома от социалното министерство взеха решение да преустановят настаняването на нови хора в него. От ведомството ще проучват възможността част от потребители да бъдат пренасочени към други социални услуги, така че да се намали броя на хората в стая.
До момента кметът на Сухиндол Пламен Чернев и директорката на дома Вера Дукова оспорват констатациите на омбудсмана и твърдят, че високата смъртност е резултат от това, че хората постъпват при тях "в почти насипно състояние". Те твърдят, че полагат всички необходими грижи за пациентите си, но нямат ресурс да ремонтират дома, тъй като това ще струва поне 1 млн. лв., а целият бюджет на общината е 3 млн. лв.
По данни на Би Ти Ви междуведомствената проверка по случая е приключилоа, като се очакват резултатите. От прокуратрурата са коментирали, че до месец ще се заемат с всеки от 24-те отделни случая на починали хора през миналата година, като може да се стигне дори до ексхумация.