На днешния Международен ден на възрастните хора премиерът Бойко Борисов и ГЕРБ съвсем свалиха маските. Борисов директно обяви, че 50 лв. добавка към пенсиите ще има до края на мандата, а преди няколко дни версията му беше, че ще я дава до края на пандемията. И той, и ГЕРБ в отделно изявление, си приписаха заслуга за това, че са увеличили пенсиите по швейцарското правило с 6.7% тази година. Това обаче не е въпрос на благоволение от страна на ГЕРБ и Борисов, а тяхно задължение по Кодекса за социално осигуряване. Процентът също не се определя произволно от политиците, а зависи от ръста на осигурителния доход и на инфлацията.
"В най-трудните дни на пандемията поставихме като приоритет безусловно живота, здравето и социалните грижи за възрастните си хора. Не допуснахме COVID-19 безконтролно да се разпространи в социалните услуги. Осигурихме на самотно живеещите и хората в затруднено положение дезинфектанти, топъл обяд и патронажна грижа. Увеличихме пенсиите с 6,7% в усложнената икономическа обстановка. Този месец, за трети пореден път, всички 2,1 млн. пенсионери ще получат добавка от 50 лева, с която да посрещнат например най-неотложните си нужди от лекарства. Тази подкрепа ще продължи до края на нашия мандат", пише Борисов в профила си във "Фейсбук". Извънредни в случая са само дезинфектантите, топъл обяд и патронажна грижа през зимните месеци има отпреди Борисов да дойде на власт.
Борисов не зачерква и темата с увеличението на пенсиите, като обещава с проекта на бюджет за следващата година да се търси "справедливо осъвременяване на пенсиите". "Докато другите говорят, ние действаме и няма да допуснем компромис с постигането на достойни старини за пенсионерите", обобщава премиерът.
-----------------------
ОТ АРХИВА
"Както БСП сега обещава, но все пак си слага запетайка, ако стане грешка да спечелят, всичко, което обещават, че ще го направят в края на мандата. Ние вече изядохме дървото така - на последното заседание на Министерски съвет вдигнаха пенсиите, ние ги плащаме четири години. Казват "ГЕРБ изядоха фискалния резерв", не - изядоха го българските пенсионери. 4 млрд. от фискалния резерв заминаха в увеличенията на пенсиите". Бойко Борисов, 13 април 2013 г.
-----------------------
КНСБ се обяви категорично против раздаването на 50 лв. на всички да продължи догодина. Смятаме, че от следващата година трябва да се върне нормалността в системата, заяви президентът на синдиката Пламен Димитров пред Би Ти Ви. Синдикатът предлага 3200 лв. максимален осигурителен доход, обвързване на минималната пенсия с минималната заплата (да е 45%, колкото е коефициентът на заместване на дохода), а максималната пенсия да е 45% от максималния осигурителен доход. Синдикатът предлага диференцирано прилагане на швейцарското правило, като за ниските пенсии процентът се удвои. Така увеличението ще изглежда по следния начин - минималната пенсия ще се увеличи с 20% от 250 на 300 лв., пенсиите между 300 и 369 лв. ще се увеличат с 10%, а тези над 369 лв. ще се увеличат с 5%. Ако се приеме увеличение на тавана на 1440 лв., то около 25 000 души ще започнат да получават реалния размер на пенсиите си. Увеличението според КНСБ трябва да се направи от началото на годината, а не от 1 юли, както е обикновено. Синдикатът смята, че по тяхната схема ще се запази вътрешната структура на пенсиите.
ОТ ПЛЕНАРНАТА ЗАЛА
Както се очакваше, партиите също опитаха да извлекат максимална полза от Деня на възрастните. „Ние от ПП ГЕРБ винаги сме слагали сред най-важните ни приоритети животът и здравето на българските пенсионери. Показвахме категорично нашата отговорност към тях в най-тежките времена на невиждана до момента пандемия и последвала икономическа криза”, обяви депутатът от управляващата партия Светлана Ангелова.
И тя като Борисов подробно изреди всичко, което управляващите смятат, че са направили – грижи в условията на извънредното положение, увеличение на пенсиите с 6.7 процента. „Запазването на живота и здравето на възрастните хора и осигуряването на по-високо качество на живот изискват консенсус, диалог и воля. Не отричане на направеното. Затова на този ден, в който изразяваме още веднъж нашата благодарност и ангажимент, призоваваме за отговорност и заявяваме, че ще застанем срещу всеки, който би направил компромис с достойните старини на нашите майки и бащи”, заключи с известна острота депутатът.
Социалистите посрещнаха празника с въпроса: „Но има ли повод за радост?” „За положението на възрастните хора в българското общество не е направено нищо значимо от страна на управляващите, а то се усложнява от здравната, икономическата и политическата криза в страната”, посочи Георги Гьоков от левицата. „На този ден се обръщаме към управляващото мнозинство - действащите към момента мерки не са достатъчни и не водят до желаното повишаване на качеството на живота на възрастните хора. Социалните услуги за възрастните хора така, както се реализират днес, не допринасят в необходимата степен за изваждането им от групата на най-уязвимите в обществото ни. И отговорността за това е ваша”, обобщи Гьоков.
Вестник "Сега" отново припомня политиката на ГЕРБ към възрастните хора в последните години:
- Първото правителство на Борисов замрази пенсиите - от 2009 до 2013 г. те не помръднаха нагоре и с една стотинка.
- Извършената през 2013 г. актуализация не успя дори да покрие натрупаната инфлация.
- През 2014-2017 г. пенсиите бяха осъвременявани по швейцарското правило с нищожни проценти - 1.9 - 2.7%. През 2014 г. средната пенсия беше 311.35 лв. Пет години по-късно тя едва достигна 381.74 лв., а тази година се очаква да е 412.28 лв.
- През 2017 г. хиляди пенсионери не получиха дори 2.4% индексация заради апокрифно постановление от 2006 г. Кабинетът на Борисов отказа да поправи гафа.
- През 2019 г. индексацията беше с повече, но не заради щедростта на Борисов, а заради тръгналите нагоре цени. По същата причина беше 6.7% от 1 юли 2020 г.
- 1.276 млн. пенсионери живеят под линията на бедност за 2020 г., изчислена на 363 лв.
- През 2019 г. трябваше да отпадне таванът за новите пенсии. Финансовият министър Владислав Горанов зачеркна този текст от кодекса за социално осигуряване.
- През 2018 г. кабинетът "Борисов" извади стажа преди 2000 г. от формулата за изчисление на пенсията, което по прогнози на НОИ щеше да ощети между 30 и 50% от новите пенсионери. След всеобщо недоволство и намеса на Борисов беше дадена възможност за избор на формула до края на 2022 г.