Медия без
политическа реклама

ДПС-ДПС ще подкрепи вота на недоверие

Дори и така, гласуването, което ще се проведе от 14.30 часа утре, няма никакъв шанс за успех

Радостин Василев и хората му заседнаха на трибуната.
Илияна Димитрова
Радостин Василев и хората му заседнаха на трибуната.

Вторият вот на недоверие към кабинета "Желязков" ще се гласува утре в 14.30 часа. Фракцията на Ахмед Доган в парламента, която вчера напусна мнозинството, ще подкрепи вота, внесен от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие". Това стана ясно в хода на дебатите по него днес. Подкрепата на 19-те депутати на ДПС-ДПС обаче е абсолютно недостатъчна - така критиците на правителството разполагат с общо 73 гласа, което е много далеч от нужните поне 121, за да бъде вотът успешен.

ПП-ДБ отказва да подкрепи атаката срещу кабинета. Според обединението целта на вота е "подаване на топката между ГЕРБ и "Възраждане", МЕЧ и "Величие", за да блокира за половин година напред възможността за следващ вот на тема корупция", както беше обяснил Божидар Божанов от ДБ. Депутатите от обединението дори не влязоха в залата, докато течеше обсъждането. Всъщност, техните 36 гласа гласа също не биха довели вота до успех. Необходимо е поне още една група да го подкрепи, а такава няма.

Мотиви

Вотът е внесен от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие". Мотивът е провал на кабинета в борбата с корупцията. Преди две седмици същите формации внесоха вот на недоверие и за провал във външната политика, който беше неуспешен. Очаква се същото да се случи и сега. Макар че ДПС-ДПС обяви, че оттегля подкрепата си за правителството, и така то остана с подкрепата само на 102 депутати, управлението може да разчита на 29-те гласа на ДПС-НН. А и ПП-ДБ няма да подкрепи вота на недоверие, което го обрича на неуспех.

"Налице е тотално бездействие на министрите и липса на адекватни мерки срещу подкупи, злоупотреба с власт, търговия с влияние, конфликт на интереси и изпиране на пари в ключови институции", пише в мотивите към вота. Вносителите обвиняват поименно премиера Росен Желязков и вътрешния министър Даниел Митов в "невъзможност и нежелание да се справят с очевидни корупционни практики".

Като такива посочват скандала около евентуално участие на полицейски служители в прикриването на контрабанда на цигари; разширяването на газохранилището в Чирен, което е обект на разследване от европейската прокуратура; бездействието на правителството по договора с турската енергийна компания "Боташ". Вносителите добавят в списъка си и други енергийни проекти, сред които и изграждането на нов ядрен реактор в АЕЦ "Козлодуй" с американски технологии, както и проблемите с ПАВЕЦ "Чаира" (която в мотивите е написана като "Чеира" - бел.а.).

Позицията на ДПС-Доган

Депутатът от ДПС-ДПС Хюсни Адем обяви от трибуната, че групата ще подкрепи вота, тъй като "проблемът на проблемите в нашата държава е повсеместната корупция". "Вместо демонтаж на порочния модел, ставаме свидетели на неговото утвърждаване. ГЕРБ, БСП и ИТН изоставиха санитарния кордон", констатира Адем.

Той обвини управляващите, че се намират под влиянието на лидера на ДПС-НН Делян Пеевски. "Именно Делян Пеевски, санкциониран по "Магнитски", днес определя дневния ред на Народното събрание и дори се осмелява да говори от името на мнозинството", смята депутатът.

Не дебат, а шоу

Досадните политически трикове около вота на недоверие започнаха още в самото начало на обсъждането му. Радостин Василев, лидерът на партия МЕЧ, който е сред вносителите, зачете дума по дума 7-те страници с мотиви за вота и изчерпа определеното му за това време. Председателят на парламента Наталия Киселова му спря микрофона и ядосаният Василев махна с ръка на депутатите си да дойдат на трибуната. Те веднага го послушаха и пристигнаха готови да блокират мястото, от което парламентаристите говорят. А Киселова се принуди да даде почивка, в която депутатите да се успокоят.

В кулоарите на парламента Радостин Василев заплаши, че ако председателят на парламента не му позволи да изчете мотивите на вота на недоверие, ще направи така, че той да се гласува на Разпети петък. И след като се върна в пленарната зала, шефът на МЕЧ необезпокоявано зае председателското място на Наталия Киселова. След кратък спор между двамата Василев я пусна да седне, а дебатът започна.

"Борисов избяга чак в Германия, за да не присъства на дебата", присъедини се и Кирил Веселински от МЕЧ към обвинителите на лидера на ГЕРБ-СДС. И пусна два записа на депутатите от ИТН Станислав Балабанов и Тошко Йорданов, в които те са говорили в миналото срещу настоящите си партньори. Накрая даже пусна песен на Слави Трифонов и започна да се движи в такт с музиката - и това на трибуната.

Мнения

Водачът на "Възраждане" Костадин Костадинов изчете от трибуната мотивите на американското правителство за санкциите, наложени по закона "Магнитски" върху Делян Пеевски. Той обяви ГЕРБ-СДС за "пешка на Пеевски и ДПС", а Борисов - за "подвластен" на лидера на ДПС-НН. Костадинов допусна, че герберите вече не слушат лидера си и го посъветва, че най-добрият му ход е да подаде оставката на правителството.

Ивелин Михайлов от "Величие" разказа пример за корупция. По думите му, при него е дошъл човек, който доставчик по училищните програми, осигуряващи на учениците мляко и плодове. Той споделил на Михайлов, че доставя ябълки, закупени за 2 лева, на цена от 8 лева, а кисело мляко, произведено за 32 стотинки, го дава на училищата за 1.40 лева. Лидерът на "Величие" изчисли, че така 200 милиона са "прибрани", както се изрази. Той отказа да назове информатора си, като уточни, че човекът се "притеснява". Но обвини герберите за описаната от него схема.

Вносителите непрекъснато сипеха обвинения срещу ПП-ДБ, като твърдяха, че обединението е всъщност част от управлението, наред с ДПС-НН. Още преди началото на дебатите Николай Денков от ПП заяви, че "вотът на недоверие не е избор между двата ни основни приоритета - борбата с корупцията и влизането в еврозоната". Според обединението зад кабинета стои "стабилно мнозинство, гарантирано от "Ново начало"".

По време на дебата Ивайло Мирчев от ДБ скочи да отговори на нападките на вносителите, като ги обвини, че използват за мотиви въпроси, по които само ПП-ДБ действа. След това се прехвърли на ГЕРБ-СДС, която определи като "върхушка, която като начин на мислене е равна на "Възраждане", но действа по модела на Пеевски за усвояване на публични ресурси". "Пеевски е инсталирал собствената си операционна система на платформата на ГЕРБ и в момента източва власт и задава посоки ... Борисов и Пеевски променят курса на Българя и тръгват към Путин", добави Мирчев. Борисов влезе междувременно в залата. Депутатът от ДБ го предизвика да отговори на думите му, но герберският водач само се усмихна и сви рамене.

Павела Митова от ИТН иронично отбеляза, че вотът на недоверие прилича на битка между едни фракции на опозицията срещу други. По думите й, няма нищо в мотивите, което да засяга настоящото правителство, а предни управления. "Това са по-скоро мотиви за импийчмънт на президента", допълни Митова, като така намекна за служебните кабинети на Румен Радев. Същите аргументи използва и Делян Добрев от ГЕРБ-СДС.

Предимно върху ДПС-ДПС се фокусира зам.-председателят на ИТН Тошко Йорданов. Той обвини доганистите, че доскоро са били част от същото задкулисие, от което се оплакват сега, както и че се опитват да превърнат проблемите на Ахмед Доган в проблеми на управляващите. "Те говорят за борба със задкулисието. Извинявайте, допреди три месеца те в коя част на задкулисието бяха? От коя страна имаха възможност да си прехвърлят на подставени лица имотите и после да реват защо подставеното лице изведнъж е решило, че е собственик, и да товарят всички нас с този проблем? Какво ни интересуват нас драмите на Доган сарай? Ние ли сме избирали хора, които да бъдат по документи собственици? И сега се присетиха, и това им стана драмата на живота", раздразнено попита Йорданов. И допълни: "Огромно облекчение е, че се махате, защото ни писна да ни изнудвате.”

Дебатът приключи с дълги спорове между представители на управляващите и депутати от ДБ за провалените им преговори за правителство преди няколко месеца. Кой е виновният, така и не се разбра.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

вот на недоверие

Още по темата