Българката Дебора Михайлова, която беше жестоко нарязана с макетен нож, е една от жертвите на насилие, поименно споменати от председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в обръщението ѝ по повод Международния ден за премахването на насилието срещу жените. Това предаде БНТ. Една на всеки три жени става жертва на насилие в някакъв момент от живота си, каза Фон дер Лайен във видеообръщение, публикувано на уебстраницата на Европейската комисия.
"В Международния ден за премахването на насилието срещу жените нека си припомним, че зад всяко число стои лице, име и история. Жени като Джулия Чекетин в Италия (22-годишна жена, убита от приятеля си), Дебора Михайлова в България и Жизел Пелико във Франция", изброи председателката на ЕК. Жените, преживели насилие, заслужават убежище и подкрепа, заслужават справедливост и трябва да бъдат чути, добави тя.
"Техните истории трябва да бъдат разказани. Това е начинът да нарушим мълчанието. Това е начинът да сложим край на насилието. Днес и всеки ден оставаме до жертвите", подчерта Фон дер Лайен.
Числата
Наблюдава се трайна тенденция за увеличаване на случаите на домашно насилие, както и издадените заповеди за защита и образуваните производства за престъпления в условията на домашно насилие. Това разказа днес главен инспектор Зорница Шуманова, началник на сектор "Домашно насилие" към Главна дирекция "Национална полиция" (ГДНП).
За периода от 1 януари до 30 октомври 2024 г. в районните полицейски управления в страната са получени 4320 заповеди за защита, спрямо 3631 за същия период за 2023 г., посочи Шуманова, цитирана от БТА. В СДВР се наблюдава 25% ръст на заповедите за защита, в Пловдив - ръст с 26% , във Варна - с 20% и м Бургас с 16%. Има голямо увеличение на броя заповедите в Добрич и Шумен - с над 50%, а на територията на Кърджали броят на издадените заповеди за защита е намалял с 51%.
Наблюдава се 15% увеличение на жените, станали жертва на домашно насилие, както и 15% повече са жертвите мъже. При децата този процент е 13%, обясни Шуманова.
От началото на годината са регистрирани 2204 престъпения в условията на домашно насилие, ръстът спрямо същия период за миналата година е с 54%, каза Шуманова. Тя добави, че със 130% са се увеличили случаите на нанасяне на лека или средна телесна повреда в рамките на домашно насилие през 2024 г. спрямо предходната.
Статистика за получените заповеди за територията на цялата страна, както и броя на регистрираните престъпления в рамките на домашно насилие могат да бъдат намерени в сайта на ГДНП в рубрика "Домашно насилие".
Глобалната статистика сочи, че две трети от всички деца са станали жертва на домашно насилие, а повече от една четвърт от жените ще преживеят физическо или сексуално насилие, каза координаторът в програми "Насилие и достъп до правосъдие за деца" в УНИЦЕФ България Любомир Крилчев. Той посочи, че през 2020 г. организацията е направила едно от най-мащабните изследвания за домашно насилие на територията на страната, което е показало, че всяко пето дете в България е било жертва на домашно насилие, като 20% от тях са били жертви на много сурово дисциплиниране.
КАМПАНИЯ
Днес е Международният ден за премахване на насилието над жените. А МВР ще провежда с УНИЦЕФ мащабна национална превантивна кампания "Никога повече насилие у дома". Кампанията ще се проведе в рамките на 16 дни, като стартира от днес, 25 ноември, до 10 декември, обяви Шуманова. Целта е да се насочи общественото внимание, че насилието засяга всички – жени, мъже и деца, и то не трябва да бъде толерирано под никаква форма.
Фокус на кампанията е поставен и върху популяризирането на важни телефонни номера – единния европейски номер за спешни повиквания - 112, Националната телефонна линия за пострадали от насилие – 0800 18 676, Националната телефонна линия за деца – 116 111, както и Националното бюро за правна помощ – 0700 18 250.
Насилието срещу жените е глобален проблем, изискващ решителни действия. Международният ден за борба срещу насилието срещу жени е въведен от Общото събрание на ООН през 2000 г.
Датата не е избрана случайно: именно на този ден през 1960 г. в Доминиканската република са брутално убити трите сестри Мирабал, които се борят срещу диктатурата. Тяхната смърт се превръща в символ на борбата за права и равенство на жените.
Според данни на ООН всяка трета жена в света е преживяла физическо или сексуално насилие. Този ден поставя началото на глобалната кампания „16 дни срещу насилието“, която призовава правителства, организации и всеки един от нас да се присъедини към борбата за равенство между половете.