Служебният премиер Стефан Янев отвори няколко фронта на атака срещу "Има такъв народ", без да назовава партията поименно. Според него отказът на отделни партии да водят политически диалог е недопустим. Янев се усъмни в ползата от експертен кабинет на технократи и бюрократи. "Политиката е за политици", счита служебният премиер. На фона на сериозни критики към изложените преди дни приоритети от лидера на "Има такъв народ" Слави Трифонов Янев мина през основните точки, които би следвало да съдържа една политическа програма с хоризонт за модернизация на страната. В изказването си той не спомена появилите се предложения за излъчване на служебния кабинет като редовен.
"Без да имам претенции, че съм видял пълната картина, част от политическите сили отказаха изобщо да говорят с хората и на хората. Недопустимо е в една демокрация политическа сила да отказва да комуникира с избирателите си. Това е признак не само на ниска политическа култура и тотално неразбиране на политиката като процес, поведение и действие. Недопустимо е да отказваш и отричаш политическо взаимодействие", коментира Янев в началото на правителственото заседание. Той изтъкна, че почти във всяко свое изказване е посочвал нуждата от изграждане на ефективно и устойчиво парламентарно мнозинство с капацитет да налага стратегически решения.
"Политиката е за истински политици и визионери, не е за бюрократи или технократи, ориентирани към ситуативни решения. Политиката е за политици. Тези послания не бяха самоцел, те бяха свързани с притеснителна тенденция, която вече е реалност. Налице е липса на ясна политическа визия какво трябва да се случи, защо и как", коментира Янев. Според него се търсят бързи решения без осъзнатост за последствията от тях. Според Янев случващото се в последните дни и седмици може да остави много българи разочаровани и затова е нужна промяна в начина на взамиодействие между политическите партии, нова перспектива и нов модел на политическа комуникация.
Стефан Янев изложи накратко и основните приоритети на нова политическа програма, около която е необходимо постигане на широк консенсус. "Нужна е програма, която да цели бърз растеж и подкрепа на икономиката, стимулиране на секторите с висока добавена стойност, подготовка за членство в еврозоната. Трябва да се работи с приоритет за решаване на демографската криза и привличане обратно на българите в чужбина, за преодоляване на дисбалансите в развитието на регионите, за образователна и здравна реформа с гарантиран достъп до качествено здравеопазване", изтъкна служебният премиер. В списъка с приоритетите той изтъкна и борбата с корупцията, изграждането на ефективни институции и реална съдебна реформа. "От всички гражданин зависи да настояват и изискват отстояване на върховенството на закона. Смело и без страх. Време е за реална съдебна реформа, а не имитация на такава", заключи Янев. Той похвали изборната администрация за провеждането на спокойни избори и правоохранителните органи за ограничаването на купуването на гласове.