Столичната община е осъдена да плати обезщетение от 40 000 лева на ученичка, която пострада тежко, след като изсъхнало дърво падна върху нея в центъра на София.
Инцидентът стана на 15 юни 2023 г. 13-годишното момиче вървяло по тротоара на ул. "Княз Борис I" между улиците "Кърниградска" и "Иван Денкоглу", когато върху него паднала изсъхнала липа. Пред съда момичето е разказало как е вървяло спокойно, внезапно чуло грохот и било ударено от дървото, без да има възможност да реагира, тъй като изобщо нямало как да види какво се случва, разказва "Лекс" за делото. Следващият спомен на детето бил вече за силни болки в главата и крайниците, за невъзможността да помръдне и суматохата в детската противошокова зала на "Пирогов".
Там били установени фрактура на черепа и травми на дясната ръка и крака. Детето останало в болницата за 10 дни с майка си, след което три месеца приемало противоепилептични лекарства, като през това време било на легло с болки в шията и подут глезен, където след месец било установено счупване. Това наложило нова хоспитализация и операция, след която детето продължило да е обездвижено, да приема обезболяващи и не можело да се обслужва само.
Съдът посочва, че травмите провалили плановете на момичето за лятната ваканция - да играе, да пътува, да бъде на море, да посрещне рождения си ден, а ваканцията се превърнала в кошмар.
"Поради мозъчната травма тя не можела да чете, да гледа телевизия, а поради травмата на ръката – да пише или рисува и нямала с какво да уплътни времето си. Загубила съня си, дразнила се от звуци и светлина, от шийната яка, която я убивала и от горещините ѝ причинявала обриви, чувствала се потисната и несигурна, че предишното ѝ състояние ще се възвърне и нищо не я радвало, изолирала се от приятелите си", посочва съдът.
Общината не оспорва фактите по възникването на инцидента, както и отговорността за стопанисването на района, но твърди, че дирекция "Зелена система" регулярно поддържала дърветата, а в конкретния участък бил извършен оглед, като през 2021 г. били изрязани клони.
При липите пък гниещите процеси били широко разпространени заради дървесиноразрушителни гъби и началните фази на гниене много трудно можели да бъдат установени от експертите. Затова общината твърди, че не е допуснала неизпълнение на задълженията си.
Пръв на помощ на детето се притекъл бивш служител на Специалния отряд за борба с тероризма. Той свидетелства, че момичето било абсолютно неадекватно след внезапния удар.
"Съдът намира, че най-голяма тежест има фактът, че пострадалата е била дете на възраст, която ѝ позволява в пълна степен да осъзнае случващото се и преживяното от нея, но без да има изградени механизми и опит на възрастен и укрепнал психически човек, които да ѝ позволят самостоятелно да понесе случващото се. От съществено значение е и това, че лечебният процес е засегнал изцяло ежедневието на ищцата, като изцяло е ограничил заниманията ѝ, чрез които за нея възстановяването да бъде по-леко. От значение е и това, че възстановителният процес все още не може да се възприеме като приключил, тъй като поставените импланти все още не са отстранени", пише съдът и оценява, че справедливото обезщетение е 40 000 лева, като отхвърля иска до претендираните 75 000 лева.
Относно отговорността на общината съдът е назначил и техническа експертиза, според която проблемите и гниенето на дървото са били видими. То е било заснето на видео както преди удара, така и при самото падане, като експертът е обяснил, че в предходните години е било видно гниенето на дървото, като тогава е трябвало да бъде изследвано състоянието му с томограф или резистограф. Конкретно миналата година вече дървото било без листа и през пролетта е имало ясни белези, че то е изсъхнало и общината е трябвало да го премахне.
Общината е осъдена да плати още над 1200 лева, колкото е струвало лечението на детето, над 4200 лева за адвокат, както и над 2000 лева разноски по делото.
Решението не е окончателно и може да бъде обжалвано пред Софийския апелативен съд.