Евродепутатката Елена Йончева осъди България в Страсбург. Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) съобщи, че намира нарушение на презумпцията за невиновност, както и на правото на ефективни правни средства за защита. (Решението на съда е публикувано само на френски и може да бъде прочетено тук.)
На Йончева са присъдени 4700 евро за неимуществени вреди, както и 3000 евро за разноски заради действията на прокуратурата срещу нея по времето, когато тя е ръководена от Сотир Цацаров. Пред Страсбург тя беше защитавана от адвокат Михаил Екимджиев.
ЕСПЧ разгледа приоритетно делото на Йончева, приемайки, че то разглежда ключови въпроси за практиката му и за страната. "След шест години справедливостта възтържествува", коментира Йончева.
В жалбата на Йончева беше разказано как е била депутат от БСП в периода 2017-2009 г., когато става евродепутат (първо беше в ЕП от БСП, но при последните евроизбори избра да представлява Делян Пеевски). Докато е народен представител, тя прави няколко разкрития предполагаеми корупционни и непотистки практики, свързани с влиятелни членове на управляващата партия ГЕРБ. През 2018 г. представители на ГЕРБ, сред които и засегнатият от разкрития на Йончева Делян Добрев, сезират спецпрокуратурата срещу Йончева. Образувано е разследване. А през ноември 2018 г. главният прокурор Сотир Цацаров иска депутатския имунитет на Йончева. Тя се отказва от него още същия ден. В началото на 2019 г. й е повдигнато обвинение за пране на пари. Прокуратурата публикува напоително прессъобщение. Показателен е и фактът, че в постановлението, с което тя е привлечена като обвиняема и което би следвало да обезпечи процесуално правото й на защита в досъдебното производство, не са посочени много от подробностите от прессъобщението.
Йончева е обвинена, че през юни 2012 г. управляваното от нея дружество "Офроуд" ООД е получило чрез "Далий трейдинг лимитид" финансови средства от Корпоративна търговска банка (КТБ), които, според прокуратурата, са били присвоени от собственика на банката Цветан Василев. До началото на юни 2014 г. КТБ е с публична репутация на просперираща банка, със значителен пазарен дял в банковия сектор на България, се напомня в жалбата.
Съобщението на прокуратурата внушава несъмненост и неопровержимост на доказателствата за съпричастност на Йончева към престъпна схема за пране на пари. Явно целенасочено, в него многократно е употребен изразът "установено е", пише в жалбата.
Заради системни и структурни дефекти на националното право, досъдебното производство в България нерядко е използвано не като процесуален способ за разкриване и наказване на престъпления, а като средство за заплаха, контрол и изнудване. Публично известни са много такива казуси, се казва в жалбата до ЕСПЧ. В нея се напомня, че разследването срещу Йончева може да продължи до изтичане на давността му, която е 22 години и половина. А за 6 месеца от привличането й като обвиняема Йончева не е уведомена за провеждане на други процесуално-следствени действия по делото.
След повдигнатите й обвинения, за обществеността политическите изявления на Елена Йончева вече не са изявления на политик и журналист, а твърдения на обвиняем, упражняващ правото си на защита, аргументира се жалбата. В нея се цитират и изказвания на Цвета Караянчева, Тома Биков, Маноил Манев и Бойко Борисов срещу Йончева.
Тя се оплакваше и, че е нарушен член 18 от конвенцията за правата на човека, който забранява законни мерки да се използват за паралегални цели. Според жалбата делото за пране на пари срещу нея е използвано от властите за репресия и саморазправа, както и за маргинализиране и дискредитиране на политическата и журналистическата ѝ дейност. Съдът обаче изобщо не се произнася по тези аргументи.
ЕСПЧ почти няма практика по въпросния член 18, обясни преди време адвокат Екимджиев. През годините са отхвърлени жалби на Михаил Ходорковски и Юлия Тимошенко. "Случаят е изключителен заради бруталната саморазправа на българските власти с Елена Йончева, която едновременно е острие на най-голямата тогава опозиционна партия и разследващ журналист. Чрез репресията върху нея не просто се засяга свободата на словото, но се обезценяват и маргинилизират резултатите от нейните журналистически разследвания", коментира Екимджиев.
И към момента разследването срещу Йончева още не е приключило. То е спряно заради имунитета ѝ на евродепутат, който ЕП веднъж вече отказа да свали.
В жалбата се цитира и записът на Борисов, изтекъл през лятото на 2020 г., в който той казва, че Йончева трябва да изгори. Прокуратурата отказа да образува разследване по случая, без изобщо да провери автентичността му. Но Йончева поръча експертиза на американска фирма, която доказа, че записът е истински.
КОМЕНТАРИ
Решението за пореден път доказва системен проблем с незачитане на презумпцията за невиновност от българската прокуратура. А това е вероятно шесто или седмо поредно осъдително решение, постановяващо повтаряемостта на този правораздавателен проблем. Това коментира пред "Сега" адвокат Екимджиев.
"Въпреки че презумпцията е не само човешко право, но и основен принцип в българската Конституция, Конвенцията за правата на човека и в правото на ЕС, повтаряемостта на подобни действия на прокуратурата и решението на ЕП, с което той отказа да свали имунитета на Йончева, поискан от главния прокурор, обосновават предположението, че в случая това нарушение е злонамерено. В подкрепа на тезата ми е и самото решение на ЕП от февруари 2022 г., според което зад димната завеса на наказателното преследване (fumus persecutionis) срещу Йончева е преследвана саморазправа с разследващ журналист и политически опонент", посочи Екимджиев.
"След шест години справедливостта възтържествува. Наистина – на хиляди километри от България и след като платих не малка цена", коментира и самата Йончева във Фейсбук. Тя допълва, че през това време е била мишена за хора с власт и влияние и държавната машина била като бухалка срещу нея. "Ще бъда още по-доволна, ако решението помогне на всеки следващ, който е несправедливо обвинен, за когото е нарушена презумпцията за невиновност и трябва да защитава едно от най-ценните неща, които притежаваме в живота – името и авторитета си", завършва тя.